Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yakalama rehberi

Tromso,Norveç Kuzey ışıklarını yakalama gezisi

Kuzey ışıklarını yakalamak için Tromso’yu seçtiyseniz arkanıza yaslanın ve derin bir nefes alın çünkü kuzey ışıklarını yakalamak için ihtiyacınız olan tüm bilgiyi bu rehberde bulabileceksiniz!

Kapkaranlık bir gecede gökyüzüne bakıp, yıldızların arasında dans eden kuzey ışıklarını seyretmek…

Son zamanlarda seyahat dergilerinde ne zaman kuzey ışıklarıyla ilgili bir görselle karşılaşsam gözlerimi kapatıp orada olduğumu hayal ediyordum.

Skyscanner’da dolaşırken bulduğum çok uygun biletle 3 gün olarak planladığım Tromso (Norveç) rotasında bu hayalimi gerçekleştirebildim!

Şimdi bu rota ile ilgili kafanızdaki bazı sorulara cevaplar arayalım:

1. Peki, kuzey ışıklarını nerelerde görebiliriz?

Kuzey kutup dairesinde 60. ile 72. Enlemler arası görülebilir.

Norveç’te Alta, Andoya, Bodo, Hamn in Senja, Harstad, Kirkenes, Lakselv, Narvik ve Tromso şehirlerinde ve Lofoten adalarında, Norveç dışında İzlanda, Kanada, Rusya, Alaska ve İsveç’te de ışıkları görmek mümkün.

Peki bu büyüleyici ışıklar sadece Kuzey yarım kürede mi gözüküyor? Hayır kuzey ışıklarının bir benzeri olan güney ışıkları Güney yarım kürede de gözüküyor. Arjantin’in en güneyi, Tazmanya adasının güney kısımları ve Yeni Zelanda’nın güney kısımlarında güney ışıklarını gözlemleyebilirsiniz. (Kuzey ışıklarının aksine güney ışıkları Mart ile Eylül ayları arasında görülebilir.)

2. Tromso nerede?

Screenshot_20180717-171214-02
Tromso Norveç’in en kuzeyindeki şehirlerden biri

3. Kuzey ışıkları için neden Tromso’yu tercih ettik? 

Çok kısa süreli bir seyahat planladığımız için, uçakla (uçak sefer sayılarını da göz önüne alarak) kolayca ulaşılabilirliği açısından Tromso’yu tercih ettik. Ayrıca araştırmalarımız Tromso’nun konumu (yani epey kuzeyde olması) nedeniyle şansımızın daha yüksek olduğunu söylüyordu.

Norveç’teki kuzey ışıklarını görmek için 3 günlük hava tahmini ve olasılığını gitmeden şu siteden takip edebilirsiniz.

4. Tromso’da kuzey ışıkları en iyi hangi aylarda görülüyor?

Kuzey ışıkları yani Aurora Borealis’i görmek için Eylül ve Mart ayları arasında bir tarih seçmek gerekiyor.

Uçak biletini almadan önce en çok araştırdığım konu, ışıkların hangi aylarda en güzel görüldüğü idi.

Kuzey ışıklarını görmek tamamen şans işi olsa da Eylül ve Mart aylarında yani ekinokslarda solar aktivite nedeniyle ışıklar daha yoğun görülebiliyor.

Kuzey ışıklarını görmek için üç şeye ihtiyaç var: solar aktivite, karanlık bir gökyüzü ve bulutsuz bir gece. Şans faktörü ise en büyük yardımcınız 🙂

5. Tromso’ya nasıl gidilir?

Tromso’ya Oslo üzerinden gitmek için en uygun hava yolları Norwegian airlines . 3-4 ay öncesinden ya da kampanya dönemlerinde Oslo-Tromso arası biletler 100 -130 Euro civarında bulunabiliyor

Bunun dışında Wızzaır ve Ryanair’in farklı ülkelerden Tromso’ya direk uçuşları bulunuyor. Fiyatları uygun olan bu uçuşları yakalamak için en az 3-4 ay öncesinden ilgili websitelere bakmanızı tavsiye ederim.

IMG_1789
Tromso’ya yakın fjortların uçaktan görüntüsü

6. Tromso’dan şehir merkezine geliş :

Tromso Havaalanından 40 veya 42 nolu otobüs ile şehir merkezine kolayca ulaşmak mümkün. Otobüs saatlerine siteden bakabilirsiniz. (sitede dil seçeneği yalnızca Norveççe )

Bileti otobüsün içinden almanız mümkün fakat havaalanındaki Point Kiosk’tan otobüs içinden alacağınız bilet ücretinden daha ucuza temin edebilirsiniz. Bileti gidiş-dönüş almak daha avantajlı.

Otobüs dışında Flybussen- Airport express de daha pahalı bir alternatif olabilir.
Otobüs saatleri için şu siteye bakabilirsiniz.

IMG_1710
Akşam saat 16:00 da hava çoktan kararmış gece yarısı modu

7. Tromso’da nerede konakladık?

Tromso’da konaklamak için iki kriter göz önünde bulundurulabilir. Şehir içindeki bir otel size aktif şehir hayatı sunarken kuzey ışıklarını bulunduğunuz yerden izleme ihtimalini düşürüyor. (Çünkü kuzey ışıklarını izlemek için şehir aydınlatması olmayan bir yere ihtiyacınız var.) Şehir merkezinden otobüsle 10 dakika uzaktaki kamp yani bungalov tarzı konaklama alanında gece oldukça karanlık olduğundan bulunduğunuz yerden ışıkları yakalama şansınız artıyor.

Tromso’da kısıtla zamanımız nedeniyle kuzey ışıklarını görmek için tur satın alarak şehir merkezindeki bir otel tercih ettik. (ABC Hotel) (Otelle ilgili ufak bir not: Gittiğimiz dönemde akşam saat 5 gibi kendi müşterilerine ücretsiz waffle ve kahve hizmetleri vardi.)

8. Tromso’da araba kiralamak:

Tromso’da kuzey ışıklarını görmenin bir diğer yolu da araba kiralayıp, göründüğü yerlere kuzey ışıklarını takip edebileceğiniz bahsettiğim internet sitesine bakarak kendiniz ulaşmanız. Hava çok soğuk olsa da Norveç’te yollar sık temizleniyor yani sürüşle ilgili sıkıntı yaşamazsınız. Sizin seyahatiniz için hangisinin maliyet açısından avantajlı olacağını ise küçük bir maliyet hesaplamasıyla karşılaştırabilirsiniz. Özel tura katılacağınız gün sayısı (çarpı kişi sayısı)+ otel masrafı ile araba kirası+navigasyon+otel masrafı (arabanız olduğu için şehir dışında bir otele şehir içindeki otellerden çok daha az ücret ödeyebilirsiniz)+fotoğraf çekimi için ayrıca lens ücretini (sadece bu tur için satın alacaksanız) kıyaslayabilirsiniz.

Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. 

Sonradan ilave bir not : 2015 yılında Tromso’ya gezi planladığımızda cep telefonu teknolojisi henüz kuzey ışıklarını fotoğraflamak için yeterli değildi. Sonradan yaptığım araştırmada  ise kuzey ışıklarını smart phone ile fotoğraflayabilmek için Iphone ve Android için şu uygulamalar karşıma çıktı:

1)Northern Lıghts Photo Taker App (Apple iOS)

2)Cortex Camera (Apple iOS / Android)

3)NightCap Pro (Apple iOS)

Fotoğraflayabilmk için ayrıca telefon ayarlarından flashsız, gece modu (bulutlu) ve beyaz dengesini seçip (white balance) uzun çekimi ( Exposure 2-15 seconds) ayarlamanız gerekiyor.

9. Tromso’da ne yenir? 

Somon balığı sevenler için Norveç bir cennet. Farklı lezzetler denemek isteyenler Ren geyiği etinin tadına da bakabilir.

10. Tromso’da gece hayatı nasıl?

Tromso’da canlı bir gece hayatı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Cumartesi gecesi şehrin uyumadığına gözlerimizle şahit olduk. Biz kuzey ışıkları turumuzu bitirmiş sabaha karşı uykusuz ve yorgun olarak otele dönerken, şehrin içi inanılmaz kalabalıktı. Tur rehberimiz Tromso’nun üniversite şehri olduğunu dolayısıyla genç nüfusun çoğunlukta olup geceleri de canlılığını kaybetmediğini söyledi.

11. Tromso’da gezilecek yerler:

Arktik kilise (Arctic cathedral): Perşembe ile Pazar günleri arası kuzey ışığı konserleri oluyor. Fiyat bilgisi için Northern lights concerts siteye göz atın.

Polaria müzesi: Akvaryum ve kuzey ışıkları ile ilgili film gösterimleri var

Fjellheisen peak: Teleferikle çıkılan bu tepeden Tromso şehri kuşbakışı izlenebilir. (Kışın çoğunlukla bulutlu ve kapalı olduğu için gittiğimiz dönem çok uygun değildi. Açık havada çok keyifli olacağını düşünüyorum.) Fiyat bilgisi için fjellheisen siteye göz atın.

12. Norveç Tromso’da kutup aktiviteleri :

Ren geyiğinin çektiği kızaklarda Noel baba misali dolaşmak ya da gece kar motosikleti yapmak sanırım kutup dairelerinde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri.

Sami kuzey  Avrupa’nın yerel insanlarına verilen ad. (Norveç, İsveç ve Finlandiya’ya asırlar önce yerleşmişler.) Sami’ler yaşadıkları çiftliklerde ren geyikleri besliyorlar. Bu yerli halkın yaşam tarzını deneyimlemek için butik Sami köyü turları düzenleniyor. Bu turlardan birine katılmak isterseniz linkteki siteden rezervasyon yapabilirsiniz. Tur kapsamında Sami hikayelerini dinleyip ardından lavvu çadırı içinde kamp ateşi yakıp, kuzey ışıklarını izlemek için bekleyebilirsiniz. Ayrıca ren geyiklerini besleyebilir, buz içinden balık tutabilirsiniz.

13. Tromso’da kuzey ışıklarını yakalama hikayemiz:

Tromso’da sadece bir gecemiz olduğu için kuzey ışıklarını göremeden dönersek çok üzülecektim. Bu nedenle tura katılmak bu şartlarda bize en uygun seçenekti. Tur araştırmalarımda en önemli kriter kişi sayısının az olması ve programda ufak tefek değişikliklere imkan tanımaları idi. (Seçtiğim tur şirketi kuzey ışıklarının durumuna göre daha uzağa gidebiliyor ve tur saatlerini uzatabiliyor). Bu arada bu turların çoğunun termal kıyafet temin etmesi kıyafet masraflarını azaltmak adına da tercih sebebi olabilir. (Tüm geceyi dışarıda geçirebilmek için çok daha profesyonel kıyafetlere ihtiyacınız olduğunu unutmayın.)

Seyahatimizden kısa bir süre önce arctic explorers sitesi üzerinden kuzey ışıkları turumuzu rezerve ettik.

Akşamüzeri saat 5 gibi küçük bir minibüsle diğer 3 çiftle birlikte (Bu arada Koreli aile 6 ve 8 yaşlarındaki çocuklarıyla tura katılmıştı.) otellerimizden alındıktan sonra turun kıyafet deposuna gidip ihtiyacımız olan her türlü malzemeyi temin ettik. (Termal tulum, termal bot, eldiven, bere, yun, çorap.) Ayrıca uzun saatler dışarıda geçirileceğini düşünürsek, bu kıyafetlerin altında kat kat kendi kışlık / termal kıyafetlerinizin olması geceyi daha konforlu geçirmenizi sağlayacaktır.

Tura katılmadan birkaç saat önce norway-lights internet sitesinden Tromso civarında polar aktivitenin düşük yani görülme olasılığının zayıf olduğunu okudum.

Buraya kadar gelip de göremeden gitmek ihtimalini düşündükçe açıkçası biraz keyfim kaçmıştı.Bu nedenle tur başladıktan sonra tur rehberine ilk sorum „Bu gece gerçekten görebilecek miyiz” oldu. Onun aldığı bilgiye göre de Tromso’da bu gece hava kapalıydı. Bu geceki solar aktivitenin 3 civarında olması hala şansımızın yüksek olduğunu gösteriyordu. Tur rehberimiz gökyüzünün açık olduğu tarafa yani doğuya doğru yönelmemiz gerektiğini gerekirse Finlandiya sınırına kadar gidebileceğimizi söyledi.

Kısa bir not: Solar aktivite, 0 ile 9 arasında bir skala ile ölçülüp, fizikte bu ölçüm KP index adını alıyor. Fizikçi olmasak da bu kadar teknik bilgiye ihtiyacımız var çünkü kuzey ışıkları tahmin sitelerinde ölçüm değerleri ve tahmin değerleri bu skala üzerinden gösteriliyor. Basit bir ifadeyle KP index,  kuzey ışıklarını ne kadar yoğunlukta görebileceğimize dair ölçüm.

Heyecanlı bir bekleyişle yola koyulduk. 2 saat boyunca karlı, kapkaranlık yolda ilerledik. Arada durup gökyüzündeki bulutların hareketini takip ettik. Skibotn adlı yerleşim yerine ulaştık ve havanın açmaya başlamasıyla burada biraz zaman geçirmeye karar verdik ve kamp ateşimizi yaktık. Yarım saat geçtikten sonra grubun üşümeye başladığını hisseden rehberimiz herkese sıcak çikolata dağıttı. Önümüzde harika göl manzarası neredeyse dizlerime kadar gelen karda, kendime termal minderlerden yatacak yer yapmış; gözlerimi kırpmadan yıldızlarla parlayan gökyüzünü izliyordum.

Sessizliği bozan heyecanlı bir ses rehberden geldi: Başlıyor! Şu tarafa bakın! Nefeslerimizi tutup açık yeşil ışığın gökyüzünde dansını izlemeye başladık.

Kuzey ışıklarını fotoğraflamak için özel lensli fotoğraf makinesine sahip olmanız gerekiyor. Akıllı cep telefonlarıyla çekim yapmak yukarıda bahsettiğim app’leri yüklemeden imkansız. Tur fiyatına dahil olan fotoğrafçılık hizmetiyle özel makineyle istediğiniz kadar fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Kuzey ışıkları gösterisine ara verdiğinde artık yüzlerimize büyük bir mutluluk ifadesi yerleşmiş bir sonraki ışık dalgasının ne zaman geleceğine dair tahminlerde bulunmaya başlamıştık. Bu arada rehber kamp ateşi etrafında sıralanmış bizlere geyik etli Norveç çorbası ikram etti. Keyifle çorbamızı içtikten bir saat sonra solar aktivite tekrar başladı. Nefesler kesildi ve gökyüzündeki yeni gösteri izlenmeye başlandı.

Gece 3 gibi dönüşe geçildiğinde mutlu ama yorgun gözlerle belki son bir kez daha izleyebiliriz umuduyla hala gökyüzüne bakıyorduk.

Gecenin en yoğun ışık gösterisi kendisini en sona saklamıştı. Minibüsü park edecek kadar zamanımız olmadığından seyir halindeyken izleyebildik. Fotoğrafını çekemediğim için biraz üzüldüğümü itiraf etmeliyim.

Sabaha karşı saat 5 gibi otele vardığımızda yatağımda gözlerimi kapatır kapatmaz hala ışıkların dansını izliyordum…

_MG_1176
İlk gördüğümüz kuzey ışıkları oldukça zayıftı
_MG_1184
Uzunca bir bekleyişten sonra tekrar göründü
_MG_1156
Işıkların artmasıyla çığlıklar yükseldi!
_MG_1181
Gecenin sonunda Akdenizli’nin soğukla mücadelesi!

14. Norveç kültürüyle ilgili ilginç notlar : 

  • -5 derecede biz hasta oluruz diye sokağa çıkamazken Norveçli bebekler öğle uykularını dışarıda pusetinde yapıyor. Temiz havanın bebekleri daha iyi uyuttuğunu düşünüyorlar.

  • Norveçliler azıcık güneş ışığı görseler hemen o noktaya oturuyor, ya da ayakta durup gözlerini kapatabiliyorlar. Hatta bunun için bizim dilimizde tam karşılığı olmayan Norveççe’de bir kelime bile var: Solveggen

  • İlk defa görüştüğüm Norveçli iş arkadaşıma bir şeyler anlatmaya başladığımda iş arkadaşım ilginç sesler çıkartıp sanki astımı varmış gibi cümle aralarımda derin nefes alıyordu. Konsantrasyonum kısa sürede dağılmış ne olduğunu anlamamış, epey şaşırmıştım. Sonradan öğrendim ki bu ses Norveç kültüründe sana katılıyorum, seni dinliyorum, devam edebilirsin niteliği taşıyormuş. 🙂

  • Bir Norveç sözü der ki Norveçliler ayaklarında kayak takımlarıyla doğuyorlar. Norveç bir kış sporları ülkesi olduğu için kayak sporunun bu kadar sevilmesine şaşırmamak gerekir.

  • Norveç’te kış geceleri evler adeta festival havasında parıl parıl parlıyor. Karanlık mevsimlerde Norveçliler güneşi taklit etmek için asılı lambaları pencerelere yerleştiriyorlar. Bu yüzden pencere lambaları her evde var.

  • Ülkemizde çok tartışılan AB üyeliği konusunda Norveç’in tavrı bambaşka. Referandum sonucu AB üyeliğini istemeyen Norveç halkının neden böyle bir karar verdiğini benim gibi merak ettiyseniz şu yazıya bir göz atın derim.

15. Norveç’te alternatif rotalar:

Planlı rotalar arasındaki ilk sıra Norveç’teki dünyaca ünlü fyordlar. Araştırdığım kadarıyla Bergen’e uçularak, en ünlü 3 Fyorta gemi turu yapılabilir. Bunlar Hardengerfyord, Sognefyord ve Geirangerfjord. Dünyaca ünlü panoramik Flam treni ile nefes kesici manzara eşliğinde yolculuk yapılır. Son olarak en ünlü hiking rotalarından olan biri olan Trolltunga’ya çıkılabilir. (Tek yön 14 km ve kondisyon şart!)

Kuzey kutup dairesinden daha da kuzeye gitmeliyim hatta kutuplara yaklaşmalıyım diyorsanız, güzel haber Norveç’in kuzeyindeki Svalbard adasındaki Longyearbye şehrine Oslo’dan direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. (Dönüş yolculuğumda Norwegian airlines‘ın uçuş haritasında gördüğüm ve derin bir iç çekip bir sonraki Norveç rotası burası olmalıdır dediğim yerdir kendisi.)

2017 yılında yıldızı parlayan bir diğer rota da Lofoten adalarıReine, dünyanın en güzel köyleri arasında gösterilen balıkçı köyü. Lotofen adalarına nasıl ulaşırım derseniz çok detaylı anlatımıyla linkteki yazıya göz atın derim. (Not: Website İngilizce’dir.)

Norveç’teki kısıtlı zamanımız nedeniyle plana dahil edemediğimiz buz otel deneyimini, Romanya’daki buz otelde bir gece kalarak telafi ettik. (Okumak için: Buz otel hikayemiz)

Son olarak:

Norveç Türkiye’ye göre çok pahalı bir ülke. Araştırma yaparken bu nokta da mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfama linkten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s