Hamilelikte rahat seyahat için ipuçları

Gebelikte seyahat edilir mi?

Hamileliğimi nasıl geçirdiğime ait yazdığım yazıyı linkten okuyabilirsiniz.

Normal devam eden hamilelikte, seyahatlerin keyifli olabileceğini kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlerle paylaşmak istedim.

Hamileliğimin başından itibaren (aylar öncesinden alınan biletlerimiz nedeniyle) epey seyahatli geçti. (Üstüne bir de bir ülkeden diğerine taşınınca seyahatler kaçınılmaz oldu.) Ailedeki herkesin şüpheyle yaklaşmasına rağmen Myanmar ve Malezya gezimizi iptal etmeyip denizaşırı uçarak bu iki ülkeyi yavaş tempo gezebildik. Tüm bunları derleyip toparlayarak hamilelikte seyahat ederken dikkat etmemiz gerekenleri içeren bir yazı yazdım.

1. Trimesterda (Hamileliğimin ilk üç ayında) seyahatler

Bu başlıkta ilk önce hamile olduğumu öğrenmeden önceki haftaya değinmek istiyorum: Kışın gelmesiyle Romanya’da buz otel inşa edilir. Buz otelde kalmak fikri ise benim çarşaf gibi yapılacaklar listemin en üstünde yer alıyordu. Bu konuda tavrı belli olan eşimi uzun konuşmalar 🙂 sonucu ikna etmiş ve Balea gölü üzerinde inşa edilen buz otelde yer ayırtmıştım. Uyku tulumu ve kat kat kıyafetlerin içinde buz yatağın üstünde geçirilen soğuk fakat soğuğun etkisiyle mışıl mışıl uyunan bir geceden bir hafta sonra, mutlu haberi öğrenir öğrenmez epey panik yaptığımı itiraf etmeliyim. Doktoruma titreyen bir sesle “Buzda uyumak bebeğe zarar verir mi” diye sormuştum. Doktorum ise gülümseyerek cevap vermişti: “Anne adayı kendini üşütüp hasta etmemiştir umarım!” Sonra sakin bir ses tonuyla açıklamasına devam etti: “Amniyon sıvısı 37 derecede sabit kalarak fetüsü yazın sıcaktan, kışın soğuktan korur”. Bu bilgi o an bizleri tatmin etse de (bilmeden de olsa) hamileyken böyle bir riske gerek olmadığını düşünüyorum. (Hamile kalmak isteyen değerli okuyucular, ölmeden önce yapılacaklar listenize biraz ara verin ve lütfen buz otele rezervasyon yaptırmayın! 🙂

IMG_20160207_185324
Romanya Buz Otel’de uyumak!

Maceraperest kişilik henüz uslanmadı ve 13. hafta civarı uzun bir uçuşla Malezya ve Myanmar’a giderek iki haftalık bir tatil yaptı.

Hamilelikte seyahat konusunda ekstrem bir yer seçmiş gibi gözükebilirim. Bileti yine hamile kalmadan çok önce aldığım için öncesinde zorlu bir karar süreci yaşadım. (Detaylara bu yazımda değinmiştim.)

Böyle bir ülkeye özellikle hamileyken gitmeyi planlayanlar için bu geziye çıkmadan önce neler yaptığımdan bahsetmek istiyorum:

 • Seyahat ve sağlık adı altında hizmet veren www.fit-for-travel.de (Bu website ingilizce ve almanca olarak hizmet veriyor) sitesinden iki ülke hakkında bilgi edindikten sonra aşı karnemde son yıllarda seyahat nedeniyle yaptırdığım aşıları kontrol ettim.
 • Malaria (Sıtma) tehlikesi olan ülkeler içinde Myanmar da var. Bu nedenle yerel bir turla gezmeye karar verdim. Kalabalık bir turda saatler konusunda esnek olunamayabilir düşüncesiyle şoför ve rehberin dahil olduğu iki kişilik bir tur ayarladık. Hamile olarak sabah bulantıları ya da yorgunluk nedeniyle gün içinde kısa dinlenmelere ihtiyacım olacağından emindim.
 • Malaria konusu bir kaç gün boyunca uykumu kaçırınca bizim turun organizasyonunu yapan Myanmarlı tatlı bayana mail atmaya karar verdim. Tur şirketinin sahibine bilgi gitmiş olacak ki bana kendisi yanıt verdi. Gelen maille epey rahatladım. Kendisinin de iki çocuğu olduğunu ve tur programındaki şehirlerin risk altında olmadığını uzun bir mailde anlatmıştı.
 • 2015 yılında yaptığım Botsvana ve Zimbabve (Afrika) gezisinde riskli bölgede bulunmamız nedeniyle malaria hapı kullandığım için bu hapların içeriğini ve yan etkilerini epey okumuştum. Hamilelik ve emzirme dönemi boyunca bu haplardan kullanılmaması gerektiğini biliyordum. Hamilelikte uygulanabilecek basit ve mümkünse bitkisel çözümler bulabilmek için internete başvurdum. Bulduklarımdan tedbir amaçlı uyguladıklarım şunlardır :
 • İnternette satılan sivrisinek koruyucu şapkalar çok hoşuma gitti. Satın almak yerine yarım metre beyaz tül alıp (duvak tülü gibi) az kullandığım bir yazlık şapkamın içine yüzümü, omuzlarımı ve ensemi kapatacak şekilde bu tülü diktim.
 • Yanıma ince ve uzun kollu kıyafetler alarak vücudumda açık bir alan olmamasına özen gösterdim. Hava karardıktan sonra sivrisinekler çıktığı için dışarıda bulunmadım.
 • Lavanta yağının (ya da limon yağı) sivrisinekleri kovmak için birebir olduğunu okuduktan sonra Almanya’da satılan Weleda marka lavanta yağından yanıma aldım.
 • Almanya’da eczanedeki görevlinin 1 yaş üstü bebeklerin kullanabileceği sivrisinek ve kene koruyucu Antibrumm naturel vücut spreyini önermesiyle ürünün içeriği hoşuma gitti ve yanıma yine önlem olarak aldım.

Sonuç olarak gezimiz inanılmaz rahat geçti. Tur şirketinin sahibinin de söylediği gibi gezdiğimiz yerler malariadan arınmış bölgelerdi. Bu konuyla ilgili herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

dscn0051-01
Hallstatt

Malaria dışında geziyle ilgili genel olarak şu önlemleri aldım:

 • Başımı güneşten korumak için yanımda şemsiye / şapka taşıdım. Gittiğimiz dönemde hava sıcaklığı 39 dereceyi bulduğu için günlük 3 litreye yakın su içmeye özen gösterdim. Güneşten korunmak için dışarı çıkmadan önce yüksek faktörlü krem kullandım.
 • Her ihtimale karşı gitmeden bavuluma meyve, bisküvi gibi yiyecekler de koymuştum. Fakat yiyecek konusunda çok zorlanmadım. Orada çiğ salata ve yiyecekleri tüketmedim. Hamileliğin ilk üç ayındaki koku hassasiyeti nedeniyle çok daha sade yiyecekler tüketmeye çalıştım. Kokularından dolayı karışık soslardan özellikle kaçındım. Dışarı çıkarken yanıma mutlaka kuru yemiş, ceviz, badem gibi atıştırmalıklar aldım. Ara öğünler için oteldeki kahvaltı büfesindeki meyve, süt,  yoğurt veya ekmekten alarak atıştırmalık basit şeyler hazırladım.
 • Turla gezmemiz nedeniyle mola verdiğimiz tuvaletler standartların üstündeydi. Tuvalet temizliği için gerekli ürünleri de hep yanımda taşıdım. Diş fırçalamak için musluk suyunu kullanmamaya özen gösterdim. Kapalı satılan suları kullanarak ağzımı çalkaladım.
 • Yurt dışı seyahat sigortanızın içeriğini kontrol ederek neleri kapsadığını gitmeden okuyun. Bilgilendirme kağıdını okuduktan sonra gittiğimiz ülkelerin de sigorta kapsamında olup olmadığını sigorta şirketinden teyit ettik. Konaklayacağımız şehirlerde sağlık hizmetleriyle ilgili küçük notlar alıp bu notları da hep yanımda taşıdım.
 • Tavsiyem gidilecek ülke ile ilgili araştırmalarınızda bu noktalara dikkat etmeniz. Öncesinde iyi hazırlanırsanız daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz.
IMG_20170124_201935_477
Mandalay / Myanmar
IMG_20160618_124430
Mandalay / Myanmar
IMG_20160409_123605
Mandalay / Myanmar

2. Trimesterda (Hamileliğimin ikinci üç ayında) seyahatler

img_20160915_224540-02
Hallstatt

Hamileliğimin ilk 5 ayını Romanya’da geçirdim. Romanya’da kaldığımız hafta sonları tempoyu hep düşük tutarak yakın şehirleri keşfe çıktık. Bu geziler sırasında bol bol yürüyüşler yaptım.

20160813_140140
Münih

İkinci trimester seyahatler için en ideal dönem. İlk trimesterde mide bulantıları ve yorgunluk nedeniyle seyahatler istediğiniz kadar aktif geçemeyebilir fakat ikinci trimester sabah bulantılarının sona erip, vücudun hamilelik hormonlarına alıştığı bir dönem olduğu için kendinizi inanılmaz mutlu ve enerjik hissedeceksiniz. Ayrıca henüz göbeğiniz çok belirgin olmadığı için yani bebeğin kilo artışı nedeniyle taşımanız gereken ağırlık henüz fazla olmadığı için fazla ayakta kalındığında hissedilen bel ve sırt ağrıları ile henüz tanışmadınız. Bu aylarda doktorunuz izin verdiği sürece bol bol seyahat edip yürüyüş yapabilirsiniz.

Ben ikinci trimesterımı iş nedeniyle sık uçak seyahati ile geçirdim. Uçak seyahatleri sırasında hamileliğim nedeniyle sıkıntı yaşamadım. Uçak yolculukları sırasında hormonların etkisiyle bol bol uyuduğumu itiraf etmeliyim 🙂

1 saatlik bir uçuş bile olsa bol bol sıvı tüketmeye ve hareketsiz kalmamaya çalıştım. Uçaktaki basınçlı ortam el ve ayaklarda şişme (ödem) yapabilir. Bu yüzden yerimden kalkıp saatte bir yürüyüş yapmam çok iyi geldi.

IMG_20160818_214446
Füssen

Bu dönem bizde bol maceralı taşınma süreci ve eşya toplama ev yerleştirme gibi epey aktif olduğumuz bir dönem olarak geçti. Ailelerin büyük desteği ile sıkıntısız atlattık.

Fakat 1 sene öncesinden aldığım biletlerden ilki Romanya’dan Almanya’ya taşınma haftamıza denk geldiği için (Beyaz Rusya gezisi), ikincisi de 34. haftaya denk geldiği için (Baykal Gölü-Rusya ve Moğolistan gezisi) bu bölgeye hamile olarak gitmenin uygun olmayacağını düşündüğümüz için iptal etmek zorunda kaldım. Yani ben de tüm planlı seyahatlerime de çıkamadım. Eğer doktorunuz seyahatlerinize izin vermediyse de lütfen stres yapmayın ve kafaya takmayın. Önemli olan önce içimizde büyüttüğümüz mucizevi canlı!

3. Trimesterda (Hamileliğimin son üç ayında) seyahatler

Almanya’da bulunduğum son üç aylık dönemde uçak seyahatlerine son verip çoğunlukla kendi aracımız ile son haftama kadar kısa mesafeli seyahatler gerçekleştirdim. (hatta son 4 haftada doğum çantam da bizimle birlikte seyahat etti!)

IMG_20170223_223748_260
Augsburg

3. Trimesterdaki seyahatlerde genel olarak yaptıklarım:

 • Tempoyu düşürmek. Yorulduğum zaman mutlaka mola vermek.
 • Vücudumu çok sıkan kıyafetlerden kaçınmak. Rahat ayakkabılar ya da terlikler giymek.
 • Bol su tüketmek.
 • Riskli hareketlerden kaçınmak. (Ağır çanta taşımamak, yüksek bir yerden atlamamak, koşmamak)
 • Ayaklarımı, karnımı ve başımı üşütmemek için yanıma mutlaka fazladan kıyafet almak.
 • Son aylarda seyahatlerde en zorlandığım konu sık tuvalete gitmekti. Almanya, Avusturya ve İsviçre otobanlarında çok sık mola yeri olması ve şehir içinde gezerken cafe ve restoranlardan izin isteyerek tuvaleti kullanabilmem beni çok rahatlattı.
IMG_20170618_221856_456
Avusturya-Almanya sınırı Reutte yakınları ihtiyaç molası 🙂

Hamileliğimin son aylarında araba ile yaptığımız seyahatlerde:

Yine ödem oluşmaması için her 1,5-2 saatte bir mola verdim, molalarda kısa bir yürüyüşün ardından ayaklarımı uzatarak 15-20 dakika arka koltukta dinlendim.

(Son olarak, hamilelikte seyahatiniz ile ilgili kararı öncelikle doktorunuz vermeli ve sizi doğru yönlendirmeli!)

IMG_20170529_203931_239
Innsbruck

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s