Yeni yıla Tokyo’da girmek ister miydiniz?

Tokyo’da Yılbaşı

Çocukluğumun yılbaşı günleri hala aklımda! Annem, mutfakta o akşam için en özel yemeklerini hazırlarken, babam genellikle kitap okurdu. Arka planda kısık televizyon sesi olur ve televizyondaki haberlerde saat başı hangi ülkenin yeni yıla girdiğini gösterirdi. O birkaç dakikalık görüntüye önce babamla dikkat kesilir; sonra o ülke hakkında bildiklerimiz üzerine konuşmaya başlardık. Birçok şeyi hatırlamama rağmen o görüntüler hep aklımda çünkü beynim arka planda oralarda olmak için hep meşgul olmuş…Bunu da yıllar sonra anladım.

Evlendiğimden beri eşimle (yaşadığımız ülkelerdeki uzun Noel tatillerini fırsata çevirerek) farklı yeni yıl kutlamalarını görmek için her yıl yeni bir ülkede olma kararı aldık. Amacımız ülkelerin geleneksel kutlamalarını görmek ve turistik aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınmaktı. (Yani yeni yıl kutlaması bizim için gece kulübüne gidip sabaha kadar dans etmek değildi.) Bu zamana kadar 4 farklı ülkede yeni yıl heyecanı yaşadık. Hayallerimi asıl süsleyen Sidney ve Rio de Janeiro. Fakat kızım büyüyünceye kadar çok uzaklara gitmek konusunda biraz sabırlı davranmam gerekiyor! 🙂

Yeni yıl gezi planları yapanlara fikir vermek açısından ilk yazı Japonya’da yeni yıla merhaba demek isteyenlere:

2015’e girerken Tokyo /Japonya

Japonya bence dünyanın en orijinal ülkesi. Yeni yılla ilgili farklı şeyler yaşamak için gözümüz kapalı seçtiğimiz ilk ülke oldu. 2 haftalık gezi sonrasında Japonya’dan her anlamda büyülenmiş olarak geri döndük.

Gitmeden önce biraz araştırma yapmıştım fakat yeni yıl gecesine dair bir program ya da rezervasyonumuz yoktu. Araştırmalarım sonucu yeni yıl gecesi Japonların televizyonda popüler müzik programı “kohaku uta gassen” izleyip, gece yarısına doğru tapınak ziyareti yaptıklarını okumuştum. Tapınak ziyareti kısmı çok ilginç geldiği için mutlaka yerinde görmek istedim. (Son yıllarda, büyük şehirlerde, şehrin merkezinde geri sayımlar da popüler olmaya başlamış fakat havai fişek gösterileri Japonya’daki yeni yıl kutlamalarına dahil değilmiş. Belki modern akıma uyup onlar da yakın zamanda havai fişekli kutlamalara başlarlar.)

Tokyo’da yeni yıl gecesi saat 12 de tek bir yerde geri sayım partisi yapılmadığı için zorlu bir seçim yapmamız gerekti. Çünkü mesafeler birbirinden oldukça uzaktı. Otel resepsiyonundaki görevliden aldığımız detaylı bilgi ve kendi notlarımla ortaya bize özgü şöyle bir plan çıktı.

Önce akşamüstü saatlerinde Shibuya’da vakit geçirdik. Shibuya aynı zamanda turistlerin karşıdan karşıya geçen yayaları izleyip fotoğraflamasıyla ünlü. (Yaya geçidinin hemen yanındaki binanın ikinci katındaki Starbucks’dan bu geçişi izleyip, videosunu çekebilirsiniz.) Bu bölge turistlerin gece eğlencesi olarak tercih ettiği Karaoke ya da İzakaya barların da olduğu bölge.

DSCN2006
Starbucks penceresinde ikonik yaya geçidini görüntülemek için yayalara yeşil ışığın yanmasını beklerken

Daha sonra rengarenk ışıklandırılmış Tokyo köprüsünü görecek şekilde (Tokyo Tower) Tokyo kulesine gittik. Yeni yılı, şehrin ışıl ışıl halini görecek şekilde karşılamak istedik. Yüksek bir binaya yansıtılmış ışıklarla bir dakikalık geri sayımı izledik ve tam saat 12’de sürpriz bir şekilde Tokyo kulesinin altında yüzlerce balonun havaya uçuşunu seyrettik. Gördüğüm en sade yeni yıla giriş etkinliğiydi. Polis, güvenlik vs. olmadan ülkenin başkentinde ve şehir merkezinde sakince yeni yıla girivermiştik. Bu ilk şoku atlattıktan sonra 24 saat kesintisiz (ve insansız) çalışan trenimize binmek için istasyona yürümeye başladık. İstasyona yakın bir otelden güzel jazz ezgileri duyduğumuzda japonların yeni yıl eğlencesini merak ettiğimiz için içeri girmek için izin aldık (Japonların çok kibar insanlar olduğunu ve bizi içeri alarak ince davranış göstermesiyle bir kez daha onayladım.) ve bir kaç dakika aralarına katıldık. Hem biraz ısındık hem de güzel fotoğraflar çektik. (İzin almadan fotoğraf paylaşmayı doğru bulmadığım için maalesef fotoğrafları burada paylaşamıyorum.)

DSCN2023
Işıklarla geri sayım
DSCN2017
Işıklı Tokyo köprüsü
balon
Tokyo köprüsünün altında balonlar havaya uçuşurken…

Yeni yılın ilk saatlerine tapınak ziyaretini de sığdırmak istemiştik fakat Aralık ayındaki hava durumunun etkisiyle gece yarısı daha fazla dışarıda kalmak istemediğimden ertesi gün için planladığım tapınak ziyaretiyle yetinmek zorunda kaldim. Daha öncede bahsettiğim gibi sadece yeni yıl gecesi değil yeni yılın ilk günü de tapınağa gitmek yani Japonca’da Hatsumode çok önemli bir gelenek.

Soğuk nedeniyle gidemediğimiz yılbaşı ile yeni yıl arasında gerçekleşen Japon Budizmine dayanan Hatsumode ritüeli ise şöyleymiş: Duyguları iyi ve kötü yönde etkileyen 108 dünyevi arzuya sahip olduğumuz düşünüldüğünden, tapınak çanları 108 kez çalınarak geçen seneki arzular ve günahlardan kurtulanabiliyormuş. Son çan sesi, gece yarısından sonra yeni bir başlangıç ​​yapmak için yeni yıl için çalınıyormuş. (Hatta bazı tapınaklara rezervasyon yaparak yer ayarlamak veya numaralı biletler satın almak gerekiyormuş.)

Yılın bu döneminde Japonya’nın en popüler tapınakları ise Tokyo’nun Meiji Shrine, Kyoto’nun Fushimi Inari Taisha, Osaka’nın Sumiyoshi Taisha ve Kamakura’nın Tsuruoka Hachimangu. Bu tapınakların her biri, yeni yılın ilk birkaç günü boyunca bir milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyormuş.

Shogatsu (Japon yeni yılı anlamına gelen kelime) her yıl 1 Ocak’ta ailece kutlanan bir festival. Geleneksel yemeklerin hazırlandığı, (bunlardan biri de pirinç keki hazırlamak) oyunların oynandığı ailece yapılan tapınak ziyareti ile bir nevi Japonların dini bayramı.

Yeni yılın ilk gününde öğleye doğru biz de Tokyo’nun en eski budist tapınağı olan Asakusa Shrine‘e giderek neler yaptıklarını yakından izledik.

dscn2035-01
budist tapınağı olan Asakusa Shrine’e adım adım ilerlerken…
dscn2037-01
Tapınağın önünde dev bağış kutusu, her saniye atılan bozuk paraların çın çın sesleri…
dscn2045-01
Asakusa Shrine içi. Dua ritüeli
20150103_132546-1-01
“Temizuya” su havuzunda elleri ve ağzı temizlemek
img_0315-01
Omikuji’yi yani çıkan kahini tapınaktaki özel bölüme bağlamak

Hatsumōde yani tapınak ziyareti sırasında omikuji adlı yazılı bir kahin satın alınıyor. Omikuji’de yazılı şey, kötü şansı öngörecek olursa, bir ağaca bağlayıp, bu tahminin doğru çıkmayacağı umut ediliyor. Omikuji ayrıntılı bir şekilde o yıl için iş ve aşk hayatında nasıl bir durumda bulunacağını da söylüyor. Fakat omikuji de genellikle iyi dilekler yazılıymış. 🙂

Tapınağa giden yolda adım adım ilerleyerek dakikalar sonra tapınağın bahçesine ulaştık. Sıradan çıkmak ve bazı detayları fotoğraflamak neredeyse imkansızdı. Böyle bir kalabalık bizdeki derbi maçı çıkışını andırıyordu. Meraklı bakışlarla ibadet ritüellerini gözlemledik. Gezi sonrası iş yerindeki Japon arkadaşıma detayları sorduğumda ibadet sırasında yapılan hareketlerin anlamlarını da öğrenmiş oldum. Bunlardan bazıları şöyle:

Japon arkadaşım önce Shrine ve tapınak arasındaki farktan bahsetti:

Shrine, Shinto dini geleneklerine hizmet etmek için yapılmış ve Shrine’de girişte bir “torii” kapısı bulunuyor. Tapınaklar, Budist dini geleneğine hizmet etmek için yapılmış ve girişinde bir “sanmon” kapısı bulunan yerler.

  • “Torii kapısı”ndan geçmek:
   Bütün tapınaklar, Tanrı ruhunu barındıran bir torii kapısına sahip. Bu torii geçidi, kutsal toprak ile dünya arasındaki sınır çizgisidir. Torii kapısından geçmek, Tanrı’nın alanına girdiğinizi gösterir. Son zamanlarda pek yapılmasa da, torii kapısının önünde bir kere eğilmek gerekir.
  • “Temizuya” su havuzunda elleri ve ağzı temizlemek:
   Bu su havuzu su içmek için değil, tanrı önünde durmadan önce bedeni ve zihni suyla arındırmak için.
  • Sessizce “saisen” madeni parayı “saisenbako” kutusuna atmak. Bir nevi bağış.
  • Çanı, tanrıyı selamlamak için çalmak.
  • İki kez alkışlamak. Bu alkış, mutluluk veya takdir ifade etmek için. Tanrıya saygı duyma sevincinizi ifade eder. Sonrasında eller hala birlikteyken, konuşmadan zihinde şükran duygusunu da ifade etmek gerekiyor.
 • Son olarak tütsü yakmak. Dumanın iyileştirici gücüne inanıldığı için vücutta iyileşmesi gereken yer varsa o bölge üzerinde duman gezdiriliyor.

Yeni yıldaki bu tapınak ziyaretlerinin ortak amacı geçmiş yıldaki günahlardan (kötülüklerden arınmak) yeni yıla yeni başlangıçlar yapmak ve iyi dileklerde bulunmak. (Shrine ve tapınaktaki ibadetlerle ilgili yanlış bilgi vermemek için ayrıca şu ingilizce siteden de yararlandım.)

Japonya nice farklı geleneklere ev sahipliği yapan bir ülke. Japon kültürünü tanımak için 2 hafta çok az bir zaman. Yeni yıl gecesi 108 kez çana vuramasak da Japon kültürüyle özdeşleşmiş Sakura (Kiraz çiçeklerinin açması) zamanı buraya tekrar yolumuzun düşmesi için yeni yılın ilk saatlerinde biz de dilekte bulunduk!

Son olarak yeni yıl (shogatsu) sırasında Japonların çoğu, 29 Aralık’tan 3 Ocak’a kadar çalışmıyor. Bu dönemde planlanan gezi sırasında müze, saray gibi birçok turistik yerin kapalı olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum.

2018’e girerken neler yaşadığımızı merak edenler Fas rehberimdeki Fas’taki yeni yıl bölümüne göz atabilir. 

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s