Fransa’nın Provans (Provence) bölgesinde en güzel lavanta tarlalarını bulma rehberi!

Provence (Provans) Lavanta Tarlaları

Uçsuz bucaksız lavanta tarlaları, tepelere kurulmuş küçük küçük köylerindeki sakin yaşamı ve göz alabildiğine uzanan vadi manzaralarıyla Provans (Provence) bölgesinin masalsı bir ruhu var!

Provence seyahatinden döneli epey oldu fakat eve getirdiğim lavantalar hala misler gibi kokuyor. Kokusunu sizlerle maalesef paylaşamayacağım fakat Provence’de (Provans) en güzel lavanta tarlalarını bulmak için tecrübelerimi A’dan Z’ye buradan paylaşacağım.

1.İsmini son zamanlarda birçok seyahat ekinde gördüğümüz Fransa’daki Provence (Provans) bölgesi nerede?

Fransa’nın güneydoğusunda Fransız Alpleri ile Fransız Rivierası arasında kalan bölge.

Temmuz-Ağustos ayları arasında Fransa’da lavanta mevsimi adeta görsel bir festivale dönüşüyor.

2.Provence’e zaman gidilmeli?

Haziran ayının ortasından Temmuz ayının ortasına kadar lavantaların en yoğun ve en parlak olduğu dönem. Temmuz ortasından sonra, özellikle Ağustos ayının başında lavanta hasadı başladığı için tarlalarda lavanta bulmanız zorlaşabilir. Biz, bölgenin turistik anlamda en yoğun olduğu dönemi tercih ettik. (14-16 Temmuz arası.) Bu tarihler aynı zamanda bölgedeki lavanta festivallerinin olduğu döneme denk geliyor.

3. Provence bölgesinde lavanta festivalleri ne zaman?

 • Temmuz başında:  Ferrassières
 • Temmuz ortasında: Barjac, Valensole, Riez
 • Temmuz sonunda / Ağustos başında: Barrême, Thorame haute,Digne-les-Bains, Thorame basse, Valrés
 • Ağustos ortasında: Sault, Saint André de Rosans

köylerinde yapılmakta. Gitmeden önce kesin tarihlerine internetten bakabilirsiniz.

Provence Lavanta tarlaları rotası

Türkiye üzerinden Marsilya ya da Nice’e uçarak (Pegasus, THY) ve bence mutlaka araç kiralanarak Provence bölgesindeki lavanta tarlaları gezilmeli. Çünkü provence kasabaları arasında tren ile ulaşımın zor ve yorucu olacağını düşünüyorum. Tren ile seyahat etmek isteyenler köyler arası tren seçeneklerine fransız demiryollarının resmi sitesine linkten ulaşabilir. (Ayrıca site üzerinden ulaşmak istediğiniz adres için tren ve otobüs kombinasyonlarını görebiliyorsunuz.)

Avrupa üzerinden Fransa’ya ulaşımın bir diğer yolu ise low-cost (düşük bütçeli) havayollarının Fransa’nın Nimes ve Avignon şehirlerine olan uçuşları. Ryanair ve Wizzair gibi havayollarının kampanyalı uçak biletleri takip edilebilir.

Almanya’dan Provence’e ulaşmak için bize en uygun ulaşım şekli (bebekle seyahat göz önüne alınrak) kara yoluydu. İsviçre üzerinden Fransa’ya giriş yaptık. Ilk durağımız Annecy şehriydi. Sonra Annecy üzerinden sık molalarla Gronoble, Manosque üzerinden Valensole ‘ye ulaştık.

Bu bölgeyi gezmek için kendi aracıyla (ya da kiralık aracıyla) gezecekler için en önemli konu Fransa’daki otoban ücretlerinin pahalılığı. (Almanya otobanlarında ücretsiz seyahat etmeye alışkın bizler için büyük bir masraf kalemi!)

Fransa seyahatinizde başlangıç ve hedef şehrinizi seçerek ne kadar otoban ücreti ödeyeceğinizi hesaplamak için şu siteye bakabilirsiniz. (autoroutes.fr )Hatta bazı durumlarda navigasyondan “paralı yoldan kaçınma” seçeneğini tercih edip daha uzun süren alternatif yolları bulabilirsiniz. Bebekli seyahatin dezavantajı olarak biz mümkün olduğunca araçta geçirilecek süreyi kısaltıp, hızlı bir şekilde hedefe ulaşmak istedik. Fikir vermesi açısından Annecy- Valensole arası otoban ücretleri tek yön 50€ ‘yu buluyor. (Temmuz- 2017)

Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. 

a. Provence’nin en meşhur köyleri:

Valensole, Gordes, Fountaine de Vaucluse, Isle Sur Sorgue ve Roussilion, Les-Baux-de Provence

Fransa Lavanta rotası
Fransa Provence (Provans) bölgesinde 6 Lavanta rotası (kaynak: France-Decouverte)

Eskiden “Route de la Lavande” yani lavanta rotası olarak 942 numaralı yol gösteriliyordu artık “Routes de la Lavande” yani lavanta rotaları olarak 400 km’lik bir yoldan bahsediliyor. (Montelimar’dan Grasse’e, Carpentras, Avignon, Sault, Montbrun-les-Bains, Banon, Gréoux-les-Bains, Drome ovası, Mont Ventoux, Luberon-Massiv, Verdons, Sainte Croix.)

Kısa bir sürede bahsedilen bu bölgeyi gelen turistlerin ziyaret etmesi olanaksız olduğundan özel turlar düzenleyen ve yöreyi iyi tanıyan rehberler yapılabilirlik açısından Provence bölgesindeki lavanta tarlalarını 6 kısa yola ayırmış.

Bölgenin kuzeyi ve güneyi arasında lavantaların açma zamanı farklı olacağı için (örneğin Valensole’de daha erken Sault’ta daha geç lavantalar açıyor) gitmeden önce köylerin internetten lavanta açma zamanlarına bakabilir ya da gidince turizm ofislerinden bilgi alabilirsiniz.

Temmuz’un ikinci haftası Valensole’deki lavanta tarlaları daha görkemli olduğu için  bizim tercihimiz turuncu rota oldu. (Harita ve detaylar aşağıda)

b. Marsilya’dan lavanta tarlaları rota örnekleri:

Türkiye’den gelecekler için (yani geziye Marsilya’dan başlayacaklar için) izleyecekleri rotalar şu şekilde olabilir:

Uzun tur: Marsilya > Les-Baux-de ProvenceAvignon > Pont du Gard > GordesSault (Bazı kaynaklara göre Sault da lavantanın başkenti olarak anılıyor.) > Roussilion > Manosque > Valensole  > Grasse > Nice > Marsilya (Lavanta tarlaları için mor, turuncu ve mavi rota tercih edilebilir.)

Kısa tur: Marsilya > Aix-en-Provence > Manosque  > Valensole (Lavanta tarlaları için turuncu rota tercih edilebilir.)

Screenshot_20180717-172559-01
Provence lavanta tarlaları uzun tur (Marsilya başlangıç Nice bitiş olarak da planlanabilir.)

Zamanımız kısıtlı olduğu için Marsilya ve Aix-en-Provence şehirlerini es geçerek bu gezimizin teması olan lavantaya odaklandık.

c. Provence bölgesinde gezilecek yerler:

Les-Baux-de Provence: Provence bölgesinin en çok ziyaret edilen en ünlü köyü.

Avignon:  UNESCO korumalı Papalık Sarayı, 5km boyunca uzanan şehir duvarları ve Saint-Benezet köprüsü görülmeye değer.

Nimes-Avignon şehirleri arasında milattan sonra 40-60 yılları arası yapılmış antik Roma su kemeri Pont du Gard‘ı (UNESCO korumalı) görmeye değer.

Avignon’a yakın Coustellet köyünde yer alan Lavanta Müzesi’nde (Musée de la Lavande) lavanta üretimine ait her şey öğretici bir şekilde sergileniyor. (Hasat teknikleri, lavanta ile yapılan ürünler)

Cavaillon: Yol üstündeki Cavaillon kasabasındaki sebze ve meyve tarlaları hayran kalınacak cinsten. Arabanızı durdurup taze meyve ve sebze almayı unutmayın!

Gordes: 12. yy.dan kalma Abbaya Notre Dame de Sananque manastırıyla ünlü. (Önündeki minik lavanta tarlası ile bu manastır tahminimce Provence bölgesinin en çok fotoğraflanan karesi) Ayrıca bu manastırın çevresindeki lavanta tarlalarında rahipler de çalışıyormuş.

Sault: Kazanlık gül festivalinde gül yağının yapımı ile ilgili yerel damıtma tesisine gitmiştik. Lavanta yağının nasıl çıkarıldığını görmek isteyenler Sault kasabasındaki Distillerie du Vallon des Lavandes adlı damıtma evini (ya da tesisini) ziyaret edebilir.

Sault’a yakın Les Agnels köyünde yer alan damıtma evinin havuzunu lavanta suyu ile doldurmuşlar. Provence’deki Temmuz sıcağından sonra (tüm gün güneşin altında tarlalar arasında fotoğraf derdine düşen biz zavallı turistlere!) lavanta kokulu bir havuzda rahatlamak bence paha piçilmez. 🙂

Roussilion: Bu köyün özelliği ise dışı ingilizce “ochre” olarak adlandırılan (kiremit rengine yakın) toprak ile sıvalı evler. Köyün tepe noktasına çıkarak tablo gibi duran evleri gün batımında fotoğraflamayı unutmayın.

Dünyaca ünlü parfüm fabrikaları mavi rotanın sonunda Grasse köyünde yer alıyor.

Monasque kasabasında Provence’in dünyaca ünlü markası L’occitane‘nin fabrikası ve müzesi var. Bilgi için : ( L’occitane müze bilgisi )

Valensole‘de Angelvin Damıtma evi ve Luberon’daki Lagarde d’Apt Damıtma evi lavanta esans yağı üretimi ile ilgili bilgi almak için ziyaret edilebilir.

Eğer doğada vakit geçirmek istiyorsanız Gorges du Vendon yani Vendon kanyonunu ziyaret etmelisiniz. En güzel dönemi suların yoğun aktığı bahar ayları bu arada.

Verdon Ulusal Parkı içinde yer alan kanyon, rafting ve kano yapılan gerçek bir doğa harikası.

20190717_101800
Gorges du Vendon – Vendon kanyonu (Bu görsel super Fransa sitesinden alınmıştır.)

d. Provence bölgesindeki lavanta tarlaları için toplam kaç gün planlanmalı?

Orta tempo bir gezi ile uzun tur için 5 gün yeterli olacaktır. En yoğun lavanta tarlalarının bulunduğu bölge sadece Sault ya da Valensole planlanarak (lavanta takvimine göre) 2-3 güne düşürülebilir.

Bu arada Valensole merkezi çok küçük, turistik bir gezi için beklentiniz çok yüksek olmasın. Turistlerin buraya gelme sebebi lavanta tarlalarını görmek.

e. Gezimizi planlarken lavanta tarlalarını görmek için neden Valensole’yi seçtik?

Valensole köyü lavanta tarlalarının başkenti olarak anılıyor. Çünkü en geniş ve en iyi tarlalar burada. 

dscn0034-01
Provence bölgesinin en güzel lavanta tarlaları

f. Peki Valensole’de lavanta tarlaları nerede?

Gün batımı öncesi lavanta tarlalarını fotoğraflamak için Valensole çevresinde ara yollarda dolaştık. 9 aylık kızımın karnı acıktığı için köyün çıkışındaki yol ayrımına arabayı park ettik ve arabanın içi çabuk ısındığı için bütün kapıları hatta bagajı sonuna kadar açtık. Çevreyi bizim gibi aracıyla turlayan değişik ülkelerden insanlar her 2-3 dakikada bir yanımızda durup lavanta tarlalarını sormaya başladı. Valensole köyü lavantaları görmek isteyenler için internet sitelerinde ilk sırada yer alıyordu fakat bu sitelerde lavanta tarlalarının tam olarak nerede (yani kaçıncı kilometrede) olduğu bilgisi yoktu. Bu nedenle lavanta aşığı gezginlere büyük bir iyilik yapıp google maps üzerinden Valensole’nin en güzel lavanta tarlalarını işaretleyip, rota üzerinde uzun km’ler yapmalarını önlemek istedim.

lavanta tarlaları
Valensole – Lac de Castillion arası en güzel lavanta tarlaları

Valensole’den çıktıktan sonra ilk 20 kilometre eşsiz manzaralar sunuyor. Rota sonunda Castillon gölünün rengine bayılacaksınız. Mola verip, göl manzarası izlemek (hatta plajından göle girmek) için harika bir yer.

dscn0071-01.jpeg
Yamaçtaki lavanta tarlaları fotoğraflar için mükemmel

Bu rotada lavanta tarlalarının yanı sıra ayçiçek tarlalarını fotoğraflamak da çok keyifli.

IMG_20170708_053924_879
Ayçiçek tarlalarının güzelliği

Tarlaları gezmek için para vermenize gerek yok. Hoşunuza giden tarlanın önüne arabanızı park edip tarlanın içine yürüyebilirsiniz. Yukarıda gösterdiğim ara yoldaki tarlalar Monasque – Valensole yolu üzerindekilere göre çok daha tenha. Dilediğinizce fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat tarlalardan lavanta koparmak yasak! 🙂

4.Lavanta tarlalarının fotoğrafını çekmek için en iyi saatler ne zaman?

Sabah çok erken saatlerde (gün doğumunda) ya da gün batımında lavanta tarlalarının en güzel fotoğraflarını yakalayabilirsiniz.  Gündüz saatleri hem çok sıcak hem de fotoğrafa yansıyan gölgeler sebebiyle uygun değil. Gün batımı fotoları için çok heyecanlıydık fakat uyku saati gelen kızımız nedeniyle akşam saat 20:00’ye kadar bekleyip hayallerimizin gün batımı fotosunu yakalayamadık. Bizim fotoğraflar akşam saat 18:00’de çekilenlerden 🙂 Çektiğimiz her fotoğraf karesi çocukla gezen bir aile için yine de mutluluk sebebi!

Lavanta tarlalarında çok fazla arı var, çok dikkatli hareket etmek gerekiyor.

FSCN0107-02
Küçük gezgin dikkatle arıları izlerken!

Polen alerjisi olanlar lavanta tarlalarından uzak durmalı!

Tüm günü dışarıda geçirmiş, çok yorulmuş sevgili turistlere özel önerim ise, bu bölgeden alacağınız minik keselerdeki kuru lavantaları otele gittiğinizde uyumadan önce yastığınızın altına koymanız! Lavanta kokusuyla yapılmış huzur dolu bir uykudan sonra sabah dinç bir şekilde uyanabilirsiniz. 🙂

5. Provence bölgesinde konaklama

Provence bölgesinin ruhuna uygun çiftlik evleri, köy evleri butik oteller bütçenize göre ilk tercihiniz olmalı. Taş binalı, zeytin ağaçlı ve lavanta tarlalarıyla çevrili evlerde kalmak bu gezinizi daha da unutulmaz kılacak.

Provence’de sıradışı konaklama arayanlar şu linklere mutlaka göz atsın. Bunlardan bir tanesi Bubble yani balon otel : doğanın içinde şeffaf kürenin içinde uyumak. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Marsilya’ya 10 dakika uzaklıkta yer alan bu oteller orta bütçeli gezginlerin değerlendirmesi gereken bir bucketlist! 🙂  (Attrap’Reves diye geçiyor.)

attrap-reves3.jpg
Fotoğraf otelin sitesinden alıntıdır.

6. Provençal cuisine (Provence mutfağı)

Lavanta tarlalarından sonra bu bölgede beni en çok ne etkiledi diye sorarsanız hiç düşünmeden orada yediklerim diyebilirim. Uzun süredir Akdeniz mutfağından uzak kalmam bir sebep olabilir. 🙂 Şunu rahatlıkla söyleyebilirim hangi restorana giderseniz gidin, önünüze çok lezzetli yemekler gelecektir.

Hatta 18. yy.’dan kalma çiftlik evlerinde Provençal yaşam tarzını hissedebileceğiniz yemek pişirme kurslarına (bir kaç saatlik) bile katılabilirsiniz. Bölgeden taze gelen ürünler ve yemekle eşleşen Fransız şarabı ile Daube (güveç), Aioli (zeytinyağlı sarımsaklı sos), Graten (Peynir ve beşamel sosla fırında kızartma) Tian (UNESCO sertifikalı bir Fransız yemeği, fırınlanmış sebzeler), Legumes Farci (sebze dolmaları) gibi geleneksel yemekler hazırlayabilirsiniz.

 • Provence bölgesi Fransa’da meyve ve sebzenin ana vatanı!  Grenoble – Sisteron yolu üzerinde çok şirin yerel restoranlar var. Öğle yemekleri için açık büfe seçenekleri mevcut. Açık büfede sarma, taze fasulye, çeşitli salatalar ve diğer zeytinyağlıları görünce her şeyi tatmak isteyebilirsiniz:) Kuzey ve Orta Avrupa yemeklerine kıyasla Türk damak tadına çok yakın.
 • Yine bu yol üzerinde taze meyve, sebze, zeytin ve zeytinyağı için güzel duraklar gördük. Bölgenin zeytinyağı mutlaka denenmeli.
 • Denenmesi  gereken bir diğer lezzet ise Cavaillon kavunu. Kokusu ve tadı öyle güzel ki… Türkiye’deki kavunlardan biraz farklı. Temmuz ayında kavun festivali bile yapılıyor.
 • Valensole’ye doğru yaklaştıkça lavantalı dondurma, lavanta balı gibi lavantalı yiyecekler artıyor. Bence bolca denenmeli! 🙂
 • Fransa şarap diyarı. Provence ise şarap üretiminde Fransa’nın en eski bölgesi. Bu bölgeye özgü Rosé denenebilir.
 • Tatlı olarak ahududulu, böğürtlenli turtalar çok lezzetli.
 • Bruschetta (domatesli, sarımsaklı, fesleğenli) ve Tapenade (Zeytin ezmeli) ekmek bu rotadaki favori atıştırmalığımız idi. Eve dönünce kendimiz yapmayı da denedik.

7. Provence bölgesinden ne alınır?

Konu lavanta olunca aklınıza gelebilecek her şeyin lavantalı versiyonu mevcut : Lavantalı kremler, kolonyalar, şampuanlar, sabunlar, dondurma, tatlı, kurabiye, bal, şarap, limonata…

Zeytinyağı, ahududulu turtalardan bagajınızda yer varsa eve de bolca taşıyın.

Lavanta yağı özellikle hamile kaldıktan sonra keşfettiğim harika bir yağ. Doğal bir sinek kovucu!, strese iyi geliyor, baş ve karın ağrısı olduğunda ağrıyan bölgeye masaj yapmak gerçekten rahatlatıyor. Kızımın ilk aylarında gaz sancısını gidermek için bolca karnına masaj yapmıştık 🙂

Son olarak hayatımda yediğim en güzel şekerlemeyi öneriyorum. Calisson (Provencal Occitan canisson veya canissoun), kavun ve bademden yapılan bir şekerleme. 15.yydan beri yapılan bir Provence klasiği.

Calisson
Calissons d’aix

8. Dünya üzerinde lavanta tarlaları nerede?

Provence’a gidemeyenler şu listeye göz atabilir. Belki çok yakınınızda başka lavanta tarlaları sizleri bekliyor:

 • İngiltere’de Heacham Lavanta tarlaları / North Norfolk, ve Banstead Surrey.
 • ABD’de Sequim /Washington.
 • Japonya’da Hokkaido çiçek çiftliği
 • Güney Afrika’da Paarl, South Africa.
 • Hırvatistan’da Hvar
 • Australya ya da Tasmanya
 • İsviçre’de Bernese Oberland
 • Bulgaristan’da Tazha, Yambol, Tulenovo (Bulgaristan’daki lavanta tarlalarını ziyaret etmiş biri olarak Kazanlık gül festivali yazımda detaylarına ulaşabilirsiniz.)
 • Macaristan’da Tihany
 • ve son olarak Türkiye’de Isparta, Kuyucak köyü
Bu rotanın devamında İsviçre’nin en güzel köylerini gezmek isteyenler İsviçre yazılarıma göz atabilir. 

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

2 comments

 1. Selamlar.

  Mayıs için tespite geldim) Instagamda Valensole bölgesinde Mayısta konulmuş hiç mor tarla resmi yok! Haziran 20’den itibaren var.

  Mayıs, yemyeşil
  20 haziran-20 temmuz; mosmor
  Ağutos; hasat ve sonbahar sarısı

  Acaba bir ihtimal Verdon kanyonu Mayıs ortası- Haziran başı mor olabilir mi diye soracaktım, ordaki bloom olayı daha erken diye okudum.

  Neden soruyorum, Mayıs başı oralarda olacağım. Bir fikir almak oldukça yararlı olabilir. Mayıs gidip hiç lavanta tarlalarını görmeden dönmek var(

  Beğen

  • Mayis basi lavanta tarlalarindaki fullbloom icin erken bir dönem. O meshur görüntüyü yakalama ihtimaliniz zayif bununla birlikte küresel isinma sebebiyle mevsimler degisiyor bahar daha sicak geciyor. Bu yüzden sansiniz hic yok diyemem. Sevgiler,Sumru

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s