Fes ve Marakeş gezi rehberi (Fes ve Marakeş gezilecek yerler)

Fas gezilecek yerler

Fas öyle renkli, öyle farklı ki… Uzun süre birbirine benzeyen şehirleri ziyaret ettikten sonra Fas kültürel anlamda bize ilaç gibi geldi. Renkler, kokular ve kalabalık 15 aylık kızımı bile fazlasıyla şaşırttı.

Yıllardan beri listede olan fakat hep ötelenen (hatta iki sefer son anda iptal edilip yerine başka yerler tercih edilen) bir ülkeydi bizim için Fas! O yüzden dikkatle çalışıp, bolca araştırıp, yeterli zamanı planlayarak bir nebze olsun affettirdik kendimizi.

DSCN0152-01
Her detay küçük gezgin tarafından incelenmeli! 🙂

Fas’a gitmeden önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Deniz kıyısı, güneş tatili mi, ya da çöllerde develerle ve arazi araçlarıyla aktif tatil mi, yoksa eski şehirde insan seline kapılıp rengarenk ve bir o kadar da dar sokaklarda kaybolmak mı? Fas hepsinden bolca alternatif sunuyor herkese ve her bütçeye göre. Biz bebekli seyahat ettiğimizden biraz daha “sakin” bir rota tercih ettik: Fes ve Marakeş. İkisi de içinde eski şehir adı verilen Medina‘yı barındıran, gezmesi kolay ve turistlerin mutlaka uğradığı renkli ve eğlenceli şehirler.  (Tanger bu iki şehre kıyasla çok daha kuzeyde. Agadir sörf ve deniz tatili için ikinci gidişimizde tercih edebileceğimiz bir yer. Bunun gibi bütün detaylar baştan başa Fas turu planlayanlar için Fas gezilecek yerlerin ikinci bölümünde bu linkten ulaşabilirsiniz.)

1. Kısa kısa Fas:

 • 19. yy.’da fesin (şapkasının) ilk üretim yeri Fes şehri olduğu için Osmanlılar bu ülkeye Fas demiştir. Türkçe’de de hala böyle geçiyor. Faslılar ülkelerine akşam üstü ve gün batımı anlamına gelen El Magrib demişler.
 • Fas şehirlerinde iki şehir merkezi bulunuyor. Tarihi yerlerin bulunduğu eski şehir ve Faslıların yaşadığı yeni şehirdir. Arapça’da Medina eski şehir anlamına gelir. Faslılar ise Medina kadima olarak kullanıyorlar.
 • Resmi dil fasıh Arapça’dır ancak her Arap ülkesinde olduğu gibi Faslılar da günlük hayatta Arapça’nın bir lehçesi olan Darija konuşurlar. Hassaniya ise Fas sahrasında yaşayan insanların lehçesidir. İkinci dil olarak Fransızca hala yaygın.
 • Berberiler, Afrika’nın en eski kültürlerinden biri ve hatta Araplardan da önce geliyorlar. Marakeş’e ve Atlas Dağlarına baktığınız her yerde Berberi kültürünü bulacaksınız. Örneğin çarşıdaki halılara yakından baktığınızda motiflerinde kötü şansın önüne geçmek için çeşitli semboller bulunduğunu göreceksiniz. Berberiler konukseverliği ile ünlü, evlerine davet etmeleri çok yaygın. Evlerine konuk olarak gittiğinizde sizlere nane çayı ve yemek sunarlar. Diğer birçok Kuzey Afrika ülkesindeki gibi sol elin kirli olduğu düşünüyor ve yemekleri sadece sağ elleri ile yiyorlar. Evlerinde hoşunuza giden bir şey olduğunda bunu çok içten söylemeyin, hemen size hediye olarak vereceklerdir.
 • Fas da Türk kültüründen gelen Hamam ve Spa‘larıyla ünlü. Fas’ın en iyi hamam ve Spalarının olduğu bu linke göz atabilirsiniz. best-spas-and-hammams-in-morocco
 • Faslıların günlük hayatta vazgeçemediği kıyafetlerden biri Djellaba‘dır. Kadın,erkek hatta bebek fark etmeksizin herkes tarafından giyilebilir. En çok camide, bayramlarda, aile davetlerinde giyilir.  Diğer geleneksel kıyafeti ise kadınların düğün ve benzeri kutlamalarda giydiği kaftandır. Tek katlı olanına kaftan iki katlı olanına takşita diyorlar. Jabador ise yine erkek ve kadın için ayrı modelleri olan alt üst takım şeklindedir.
 • Fas düğünlerinde gelin yediye yakın kıyafet giyip “Ameriya” üzerinde taşınır. Düğünü gelinin ailesi yaptığı için ameriyada kızlarını taşıtmak, ailenin kızlarına duydukları sevgi olarak ifade ediliyor.
 • 11. yy.’da Güney Afrika’dan Fas’a getirilen insanlar, çektikleri sıkıntıları ifade edebilmek için Gnawa müziğini oluşturdular. Zaman geçtikçe bu müzik türü Fas’a özgü ezgilerle sentezlendi ve Fas’ın dünyaca en ünlü geleneksel müziği oldu.
 • Severek okuduğum Simyacı‘da anlatılan masalın önemli bir bölümü Fas‘ta geçiyor. O büyülü coğrafyayı hayallerinizde canlandırmak için kitabı gitmeden önce okuyun.
 • Geleneksel Fas müziğine ilgiliyseniz, etnik müziklerle ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız 10 ünlü fas müzisyeni ve yaptığı müziklerle ilgili bilgi ve videoya linkten ulaşabilirsiniz.

2. Aralık ayında Fas’ta hava sıcaklığı nasıldı?

Seyahatimizi Aralık ayının son haftası, yılbaşını orada geçirecek şekilde planladık. Hava sıcaklığı Fas ve Marakeş’te 20-22 dereceydi. Sabah erken ve akşam güneş battıktan sonra çöl iklimi nedeniyle çok daha serindi. Fas seyahati için en güzel dönem sonbahar ve ilkbahar olsa da Aralık ayı Fas’ı gezmek için uygun.

3. Fas için uçak tercihimiz ve Fas içinde ulaşım

Memmingen- Fes arası Ryanair hava yollarından yaklaşık 6 ay önce uçak bileti aldık.

Fes-Marakeş arası treni tercih ettik. Kızımın hareketli bir dönemde olduğu için tren içinde daha rahat edebileceğini düşündük. 8 saat ön görülen yolculukta 1 saat rötar yaptık. Tren biletleri internet üzerinden alınıyor. Site Fransızca ve Arapça. (Bilet satın almak ya da tren saatleri ve fiyat bilgisine ulaşmak için resmi sitesinin linki: oncf-voyages) Ayrıca tren istasyonundaki gişeden de alabilirsiniz. Tren doluluk oranlarını dikkate alarak tren biletini son dakikaya bırakmayın. Tren biletinde 1. ve 2. sınıf kategorileri var.

Dönüşte (Marakeş-Fes) Airarabia‘nın iç hatlar uçuşunu kullandık. (Son dakika aldığımız bu bilet kişi başı 30€ civarında)

Araba kiralayacak olanlar için küçük bir not: Fas’ta yoğun bir trafik kontrolü ve radar var.

Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. 

Şoförlü tur satın alarak gezecekler için yabancı siteler içinde taradıklarım içinde yorumları en iyi olan şu turu önerebilirim. merzougajourneys.com

Uber Fas’ta da kullanılmaya başlanmış. Onun dışında Fas’ta iki çeşit taksi var. 3 kişilik Petit Taksi ve 6 kişilik Grand Taksi.  Petit Taksiler daha ucuz olduğu için şehir içinde onları kullanmanızı tavsiye ederim. Her şehirde farklı renklerde olabilen bu taksileri nasıl tanıyacağız diye sorarsanız bu linkte renkler yer almış. Fes için kırmızı, Marakeş için toprak renginde küçük araçlar olduğunu söyleyebilirim.

Fes havaalanından eski şehir Medina’ya ulaşım yaklaşık 120 MAD (12 Euro). Tren istasyonundan Petite Taxi ile Fes Medina’ya ulaşım 10 ila 20 MAD ( yani 0.90 ila 1.80 Euro arası) ve otobüs durağından Petite Taxi ile Fes Medina’ya ulaşım  yaklaşık 30 MAD ( 2.70 Euro)

Spiritüel Fas’ın kalbi FES

Yıllar öncesinden esintiler sunan ve insanı zamanda yolculuğa davet eden şehir Fes. Marakeş’ten daha çok sevdiğimi itiraf etmeliyim.

1. Fes havalanından şehir merkezine geliş :

Havaalanından çıkar çıkmaz taksiciler etrafınızı sarıp müşteri kazanmak isteyecekler. Maalesef işlek bir otobüs veya taksi durağı görünürde yok, o yüzden hele hele akşam geç saatte vardıysanız taksiciler istedikleri fiyat konusunda ısrarcı olabilir. Pazarlık yapmak şart.

Kalacağınız yer Medina içindeyse taksiyle girme imkanınız yok, o yüzden Bab Boujloud gibi noktalarda inip bavullarınızla beraber kalacağınız yere yürüyerek gitmek zorundasınız. Tavsiyem, yoldayken kalacağınız yeri taksiciye aratıp, buluşma saati ayarlamanız. Böylece Medina’da yol bulma (ve büyük olasılıkla kaybolma) riskini de ortadan kaldırırsınız.

2. Fes’te nerede kalınır?

Öncelikle Fas’ta iki üç katlı, ortasında her kattan görülebilen geniş bir avlu olan geleneksel evlere Riad deniyor. Mistik Fas deneyimi yaşamak isteyenler için konaklama tercihi Riad olmalı.

Fes’te 3 gece boyunca kaldığımız, gidilecek turistik yerlere yürüme mesafesinde olan eski şehirdeki (Medina’da) Riad Taryana. Restoran, alışveriş ile ilgili verdikleri tavsiyeler ve kızımın yemekleri için Riad’ın mutfağını kullanmam konusunda sağladıkları kolaylıklar çocukla seyahat eden aile olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim bir yer.

IMG-20171228-WA0002-01
Avluda sabah kahvaltısında nane çayı

Fes’te konaklama için lüks seçenekler ise Dar Roumana ve Riad Fes.

3. Fes gezilecek yerler:

Bab Boujloud (mavi kapı) şehrin simgesi ve Medina’ya (eski şehir) girişlerinden bir tanesi

Al Attarine Medresesi:

Eğer Güney İspanya’yi ziyaret ettiyseniz Endülüs mimarisiyle çoktan tanışmış belki bizim gibi aşırı etkilenmiş olabilirsiniz. Burası Sevilla’daki Alcazar Sarayı’nı andırsa da Fes’teki Al Attarine Medresesi. 1300 yıllardan beri ayakta olan tipik bir Endülüs eseri. Bu arada karmaşık geometrik şekillerden oluşan ince taş işleme sanatına mimaride arabesque deniliyormuş. Portekiz mimarisindeki en önemli element
azulejos seramiği de aslında o yıllarda Endülüslülerle etkileşim sonucu ortaya çıkmış bir seramik. Benzer geometrik şekillere azulejosda da bolca rastlıyoruz.
Bu arada Fas bence Güney İspanya ve Portekiz de dahil ederek gezilmeli ki o tarihsel bütünlük derinden hissedilerek kat kat tarih görülebilsin…

Eski Karaounie Üniversitesi (Burası aynı zamanda cami olduğu için kadınların içeri girebilmesi için başı örtüsü ve uzun kollu bol bluz yanında bulundurması gerekir.) Endülüs Camii, Nejarine Meydanı, Medina’da bulunan dünyanın en eski tabakhanelerinden biri olan Chouara tabakhanesi gezilebilir. (Tabakhane’deki kötü koku nedeniyle gezerken yeşil nane yaprağını koklamak için yanınızda bulundurun.)

Marakeş

Marakeş, dünya üzerinden çok turist çeken çok farklı bir şehir. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen, günün her saati kalabalık Djemma El Fna meydanı uzun süre hafızanızdan silinmeyecek.

1. Marakeş havalanından eski şehir merkezine gidiş :

Havaalanından Marakeş’in her yerine fiks ücret var. Bineceğiniz taksinin ön camındaki saydam etiketten fiyatı okuyun. Taksici sizden önce fazla bir ücret isteyecektir. Camdaki fiyatı göstererek bilinçli turist olduğunuzu gösterin ve fazla ödemeyi kabul etmeyin. (2017 Aralık fiyatı 60 dirhem idi.) Eski şehirde kalıyorsanız Fes’teki tavsiyeler aynen burada da geçerli. Gelmeden önce otelinizin adresini etrafındaki sokak isimleriyle beraber harita olarak çıktı almak da yardımcı olabilir. Bütün bunlar işe yaramaz ve oteli bulamayıp sağa sola çaresiz bakınırsanız çok da dert etmeyin, emin olun sokak kenarlarında çanta taşıma veya yol gösterme amacıyla özellikle turist yolu gözleyenlerden birisi size yaklaşıp (elbette para karşılığı) yardım teklif edecektir, ya da siz önce davranıp gözünüzün tuttuğu biriyle sıkı pazarlık sonucu 1-2 Euro gibi bir ücrete kendinizi otelinizin önüne kadar götürmesini isteyebilirsiniz. Akşam epey geç olunca ve telefondaki navigasyon da çalışmayınca artık son çare olarak bu yola başvurduk 🙂

2. Marakeş’te nerede kalınır? 

Konaklama seçimimizi yine eski şehirde bir Riad’dan yana kullandık. Djemma El Fna meydanına sadece 2 dakikalık yürüme mesafesindeki Riad N10 tavsiye edebileceğim bir yer.

Bunun dışında mimarisini çok otantik bulduğum Riad BE Marrakech‘te de keyifli bir konaklama yaşanılabileceğini düşünüyorum.

3. Marakeş gezilecek yerler:

Marakeş’te tartışmasız en heyecan verici aynı zamanda tüm Marakeş’in kalbinin attığı yer Djemna El Fna Meydanı‘dır. Bu meydan bana dev bir panayır alanı izlenimi verdi. Çünkü bol sesli, seyyar satıcılı bir yer burası hatta dövmeci, falcı, şarkıcı, yılan oynatıcı derken kendinizi en az 200 yıl geriye gitmiş hissedebilirsiniz.

Djemma El Fna meydanını hem sabah saatlerinde hem de akşam saatlerinde uzun uzun gezin. Dar sokakları arasında kaybolun. Meydandaki cafeler gece 11:00’e doğru kapanıyor. Mağazalar 09:30’da açılıyor. Akşam 9’a kadar da açık.

Tarihi yerleri arasında: 1565’te Sultan Ebu el-Hasan döneminde inşa edilen, Mağribi mimarisine sahip, ince taş işçiliği ile dikkat çeken Ali Bin Yusuf Medresesi zamanında Fas’ta en büyük dini eğitim veren okullardan biriymiş.

12. yy.’da Muvahhidler tarafından inşa edilen Kutubiye (Kououbia) Camii Marakeş’in en önemli simgelerinden biridir. Camii’deki el işlemeleri ve oyma mimarisi görülmeye değerdir.

16. yy.’da Saadiler tarafından inşa edilen El Badi Sarayı ve 19. yy.’da inşa edildiğinde zamanının en ihtişamlı sarayı olması niyetiyle yapılmış Bahia Sarayı. Bahia Sarayı da Taç Mahal gibi bir padişahın eşine duyduğu aşk için yaptırılan bir saraydır aynı zamanda. Bu arada yapımı 14 sene sürmüş.

Eski şehir, kalabalık ve kaostan uzaklaşmak isteyenler Modern Marakeş’le Gueliz‘de tanışabilir. Burası İstanbul Nişantaşı gibi lüks bir semttir. Ünlü markaların mağazalarının yer aldığı, şık restoranlar ve modern binaların yer aldığı bir yer. (İkinci kez Marakeş’e gittiğimizde bu bölgeye yakın bir yerde konakladık. Gueliz’i  de gezme fırsatımız oldu. Eski şehir Medina’dan sonra Gueliz çok sakin gelecektir 🙂

Majorelle Bahçeleri, Ressam Jacques Majorelle tarafından 1931 yılında yapılmış, 1980  yılında Yves Saint Lauren ve Pierre Berge tarafından satın alınmış. Girişte çok sıra olduğundan sabah erken saatlerde ziyaret tercih edilmelidir.

Marakeş’in bahçelerinin hepsi ayrı güzel… Marakeş eski şehirdeki Le Jardin Secret’a mutlaka uğrayın. Kulesine çıkarsanız tüm Marakeş ayaklarınızın altında olacak. Gün batımında eski şehri fotoğraflamanızı şiddetle öneriyorum. 😉

Şehrin en ünlü otellerinde bir şeyler içmek için Otel La Mamounia ya da Plais Namaskar tercih edilebilir.  Renkli Fas eğlencesi görmek için (Dansöz şov) ünlü mekan Comptoir Darna‘ya gidip gece yarısına kadar eğlenilebilir. (Comptoir Darna’da yemek ve içecek menülerine linkten ulaşabilirsiniz.)

FSCN0377-01-01
La Mamounia otelinin en çok fotoğraflanan bölümü
DSCN0334
Otel La Mamounia 12.yy.’da saray olarak inşa edilen ve 1923’ten sonra otele çevrilen müze tadında bir yer.

Fas’ta yeni yıl

DSCN0343
La Mamounia otelinde yılın son günü

4. Fas’ta yeni yıla nerede girilir?

Fas’ta yeni yıl kutlamaları dünya üzerindeki diğer ülkeler gibi sokakta düzenlenen konserler, geri sayımlar şeklinde değil. Alkol tüketimi sınırlı (çoğunlukla büyük otellerde içilebiliyor.) ve sarhoş olmanın bu ülkede yasak olduğunu düşünürsek yılbaşı görüntülerinde herhangi bir taşkınlığa rastlamazsınız.

Fas’ın en turistik şehri Marakeş‘te yeni yıl partileri genellikle otel (ve ya riadlarda) yapılıyor. Bu partiler daha çok turistlere yönelik oluyor çünkü yerli halk yeni yılı kutlamıyor. (İslam dininde yer alan bir kutlama olmaması sebebiyle)

Daha önce de söylediğim gibi yeni yıla farklı ülkelerde ve kültürlerde girmek çok hoşumuza gittiğinden küçük kızımızla birlikte olabildiğince sakin bir yılbaşı geçirmek istedik. Marakeş’te riadımızın terasında, Djemma El Fna Meydanını gören güzel bir manzarada yanımızda heyecanlı turistlerle yeni yıla merhaba dedik. O saatte odamızda uyuyan kızımızı düşünürsek, zaten büyük bir kutlama beklentisi içine giremezdik. Turistler arasında en çoşkulu kutlayanlar İtalyanlardı. Fas saati Batı Avrupa saatinden 1 saat geride olduğu için önce İtalya saatine göre saat 23:00’te kutlama yaptılar. Arkasından Fas saatine göre aynı şarkılarla gürültülü bir şekilde 10 dakika dans ettiler.

Fakat Marakeş’te yeni yıla girmek isteyen (bebeksiz gezginler için!) için detaylı bir araştırma yaptım. marocmama.com ve moroccanmusthaves.com bu iki sitede çok güzel fikirler var. Benim favorim ve mutlaka deneyimlemek istediğim Marakeş’teki yılbaşı kutlaması ise Agafay çölünde camp party yeniyıl konsepti! Önceden rezervasyonun gerekli olduğu internet sitesinde ayrıca yazılmış.

IMG-20171230-WA0003-01
Yeni yıla girmeden birkaç saat önce Djemma El Fna meydanı, Marakeş

5. Fas mutfağı 

Fas mutfağı çoğunlukla tuzlu tatlı karışımdan oluşuyormuş. Fas’ta yediğimiz her şey çok lezzetliydi ve hiçbir sağlık problemi yaşamadık. Fas’a özgü lezzetlere gelince:

 • Fas’ın en meşhur çorbası “Harira çorbası”. Tadı bizim çorbalara benziyor. (Nohut, yeşil mercimek, şehriye, soğanlı, baharatlı çorba)
 • “Beghrir” Fas’ın geleneksel kreplerine verilen ad. Bu krepin bizim bildiğimiz kreplerden farkı delikli olması. Riadlarda sabah kahvaltısında Türk bazlamasına benzeyen “Batbut” ile veriliyor. İkisini de mutlaka deneyin.
 • Fas usulü kurutulmuş pişmiş et “Khlii“.
 • Kuskus Fas adetlerine göre cuma namazından sonra ailecek yenir. Fas’ta yediğimiz kuskuslardan en lezzetli olanı Fes’teki Tham’s restoran fiyatı 40 dirhem.
 • Salyangoz yemeği “Bebbuş” denenebilir. (Fakat ben denemeye cesaret edemedim! 🙂 )
 • Fas’ın milli içeceği nane çayına Atey diyorlar. Nane dışında limon, mine çiçeği, yasemin çiçeği, safran, kekik gibi bitkilerde eklenebilir.
 • Tajine ise bizdeki sebzeli etli güveç. Çok lezzetli kuru üzüm de ilave ediyorlar. Hafif tatlı olması lezzetini arttırıyor.
 • Marakeş’te meydanı görecek şekilde manzaralı yemek için Argana restoran. (Tajine ya da kuskus 100-150 dirhem arası)
 • Tatlılardan ise benim favorim kaab el ghzal içi badem ezmeli (ve portakal çiçeği suyu da konuyormuş) tanesi 3 dirheme satılıyor.

6. Fas’tan ne alınır?

Fas’ta alışveriş için epey zaman harcadık. Gerçek fiyatları bilmeden alışveriş yapmak stresli olsa da gitmeden önce yaklaşık fiyatları araştırmam, Riad’ın resepsiyonunda çalışana fiyatları sormam ve biraz da alışverişin içine sabır katmam ile birkaç şey alabildim. Fes Marakeş’ten daha ucuz ve Fes’teki satıcılar sizi Marakeş’teki gibi bunaltmayacaktır. Bu yüzden tüm alışverişimi Fes’te tamamladım. Bizdeki kapalı çarşıya çok benzeyen açık alandaki çarşısına souk deniyor. Alışverişe sabahın erken saatlerinde çıkarsanız henüz turist kalabalığından yorulmamış satıcılarla indirim konusunda orta yolu bulabilirsiniz. Muhabbete başlarken selamınızı Arapça vermeniz, araya arkadaşım anlamına gelen Habibi kelimesini sıkıştırmanız, Türkiye’den geldiğinizi söylemeniz pazarlık konusunda sizlere artı puan kazandıracaktır 🙂 Sonunda Şukran demeyi de unutmayın! Aşağıdaki fiyatlar ortalama fiyatlardır. Bu fiyatları baz alarak pazarlığınızı yapabilirsiniz. ( Satılan şeyin kalitesine göre fiyatlarda değişiklik olacaktır.)

Deri puflar 150-200 dirhem, küçük lambalar 30 dirhem, orta boy argan yağı 150 dirhem (Piyasada düşük kalitede olduğu için argan yağı satın almak için en güvenilir yer eczane.) Mojris yerel balerina 140 dirhem, Kaşmir eşarp 150 dirhem, pabuç (babouches) 50-100 dirhem, ipek eşarp 70 dirhem, Tajine tenceresi 50 dirhem, djellaba (yerel kıyafet) 100 dirhem, gül çayı 250 gr 15 dirhem (stresi azaltan uykusuzluğa iyi gelen ve sakinleştiren gül çayı son senelerde çok severek içtiğim çaylardan biri), evde tajine ve kuskus pişirmek için aldığımız baharatlar (kırmızı biber, karabiber, zencefil, kimyon, çok az safran, acı biber, zerdeçal) toplamda yaklaşık 2 kilo 100 dirhem.

Fas’a kadar gidip de Hurma almadan dönmek olmaz. Erfoud Fas’ın en güzel hurmalarının yetiştiği bölge. Hurmalar Türkiye’ye nispeten çok daha uygun fiyatlı ve lezzetli. Türkiye’de glikoz şurubuna bandırılmış epey tatlı hurmalar yedikten sonra Fas’ta katkısız hurma yediğinizde farkı siz de çok iyi anlayacaksınız.

IMG-20171228-WA0006-01
Seramikler
IMG-20171228-WA0007-01
Pabuçlar
IMG_5375
Fes’in dar sokaklı çarşıları ( Souk)
DSCN0107
Deri puflar
IMG-20180101-WA0005-01
Bir ülkeyi en iyi anlamanın yolu onu koklamaktır. (Rudyard Kipling)

7. Fas’ta çocukla seyahat notları:

Öncelikle belirtmeliyim ki Fas her annenin çocuğunu götürebileceği bir yer değil. Bunu bilerek yola çıktım. Gitmeden önce hijyen konusunda kaygılarım vardı. İlk birkaç gün oyuncaklarını, kaşığını vs. sürekli yere düşürüp ağzına soktuğunda ben strese giriyor sanırım hem eşimi hem kızımı gereksiz yere strese sokuyordum. Sonra Alman annelerden öğrendiğim “bırak hayatı deneyimlesin, tanısın, ellesin, pislensin, düşsün” şeklindeki davranış şeklini beynime zorla sokup, düşüncelerimi değiştirdiğim zaman kızımın da normale döndüğünü fark ettim. O rahatladıkça ben rahatladım. Böylece uyku ve yemek gibi konularda hiç sıkıntı çekmeden gezimizi tamamladık. Merak etmeyin yerdeki bakteri numunelerinden kızım ağzına ve midesine almasına rağmen seyahat dönüşü herhangi bir sağlık sorunu yaşamadı. Seyahat boyunca ateş vs. gibi bir sıkıntımız olmadı.

Fas’ta renkler ve desenler hatta sokaklardaki kalabalık bizim şu an yaşadığımız sakin hayattan öyle farklı ki… Kızım çevreyi gözlemlerken algılarının açıldığını görmem, yeni şeyler deneyimlemekten keyif aldığını fark etmem bize bu seyahatin kazandırdığı artı olduğunu söyleyebilirim.

Alacağınız ufak tefek önlemleri de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Riad’lar da merkezi ısıtma sistemi yok. Odaların ısı yalıtımı iyi değil. Sadece klima ile ısıtmanız mümkün. Aralık civarında gidecekler bebek/ çocuk için kalın pijama, uyku tulumu, gerektiğinde yedek battaniye bulundurmalı.
 • Fas bebek maması konusunda Avrupa gibi değil. Faslı anneler bebeklerine her gün taze yemek pişirdikleri için Marakeş’in en büyük süpermarketi Carrefour’da bile bir iki çeşit bebek maması var. Oradaki anneleri çok takdir ettim. Ben de Riad’daki görevlilerden izin alarak mutfağında yemek pişirdim. Muhabbeti ilerlettiğim Faslı kadın aşçı (kendisi süper ingilizce konuşuyordu!) bana Harira çorbasını pişirmeyi öğretirken ben yanımda getirdiğim kırmızı mercimek ve sebzelerle Türk yemeklerini anlattım. Meğer Fas’a gelen turistlere yemek pişirme kursları veriliyormuş. İlgilenenlere duyrulur. Bulduğum yabancı internet sitesinde Fas’ın farklı şehirlerinde düzenlenen Fas usulü yemek pişirme kurslarına göz atabilirsiniz. Öğle yemeklerinde kızım bizimle birlikte restoranda lezzetli Fas usulü kuskus ve tajin yiyebilmesi sonucu eve döndüğümde ne pişirsem sorunsalına karşın orada tattığı yemekler bana ilham verdi. Böylece evde sebzeli küçük et parçalı bulguru hafif baharatlandırarak kızımın damak tadına da hitap etmeyi başardım. (Meğer bizim kızın içinde bir Faslı varmış 🙂 )
 • Fes’teki meşhur tabakhaneye kızım nedeniyle gidemedik. Tabakhanedeki derilerin boyanma sırasında çevreye verdiği kokunun sağlık açısından riskleri bulunduğunu ve deri kokusunun da dayanılmaz olduğunu okuduktan sonra bizim gezimiz için çok gerekli bir yer olmadığına karar verdim.
 • Çocukla gezerken Souk’taki satıcılar tarafından bir şeyler almamız için hiç rahatsız edilmedik. Sanırım Fas kültüründe çocuklu aileye verilen değerin bir etkisi de olabilir.

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

6 comments

 1. Tam da kızım 15 aylık olduğunda Fas’a gitmeyi düşünüp ya bu iş bebekle nasıl olacak derdine düşmüşken çok güzel bir yazı oldu ilaç gibi 😊 elinize sağlık. Sadece bebek için beşik veriyorlar mı otellerde onu merak ettim. Başka soracak soru bırakmamışsınız zaten 😊

  Beğen

  • Teşekkür ederim😊 Otel rez. sirasinda mutlaka sorun. (Booking.com da otelle hemen baglantiya gecebiliyorsunuz.) Riad odalari bazen otel odalarinda daha kücük oldugu icin bebek yatagi koyacak yer kalmayabiliyor odada. Bu konuya da ayrica dikkat edin. Selamlar. Keyifli geziler.

   Beğen

 2. Marakeş görülmeye değer bir şehir değildir. Tam bir rezillik. Kuralsız bir yaşam şekli. Insanlar aç ve yüzsüz. Fiyatlar turistler için hemen 3e katlanıyor. Birşey yeme konusunda büyük bir hijyen sorunu var. Yemeklerinin görüntüsü çok kötü.
  Meşhur meydanlarında yüzsüz satıcılar bir hayvan gibi üzerinize atlıyorlar. Eğer ki yok derseniz kötü konuşuyorlar. Halkı diğer dünya kültürünü bilmedi için, herseyin en iyi ve kalitelisi kendilerinde olduklarını zannediyorlar. Kimseye tavsiye etmiyorum.
  Paranıza ve zamanınıza yazık olacak ve moraliniz bozulacak.

  Beğen

  • Merhabalar, Yorumunuz icin tesekkür ederim.Her sehrin herkeste ayni duygular uyandirmasi imkansiz.Bu yüzden seyahat bloglarini okuyup kendimizce filtre yapmamiz gerekir.Sizin bakis aciniz da okuyucu kizleme farkli bir perspektif verecektir.Gercek fikrinizi beyan etmeniz cok hosuma gitti.Sevgiler

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s