Baştan başa İsviçre gezi rehberi-2 (İsviçre gezilecek yerler-2)

İsviçre gezilecek yerler

Bir önceki yazımda Heidi misali İsviçre’nin en güzel yerlerini dolaşmıştık. Yazımın devamı:

Screenshot_20180228-195611-01
İsviçre gezilecek yerler Bölüm-4

14. İsviçre’nin başkenti Bern

Orta Avrupa’da birbirine benzeyen çoğu başkenti gördükten sonra Bern şehriyle ilgili beklentilerimi gayet düşük tutmuştum. Bir tren istasyonu, şehrin içinden geçen tramvaylar ve alışveriş caddesi adı verilen Markplatz‘tan ibaret bir yer beklerken gittiğim dönemin de etkisiyle (Ağustos ayında güneşli bir günde) yemyeşil bir şehir buluvermiştim karşımda…Avrupa’nın en iyi korunmuş orta çağ şehirlerinden biri…

Arabamızı şehrin merkezindeki kapalı otoparka çektikten sonra 3 dakikalık yürüyüş sonrası harika manzarasıyla yarımada şeklindeki Eski şehir (Old Town) çıktı karşımıza. Nehrin üstündeki yüksek köprüden aşağı baktığımızda tertemiz yemyeşil suyun içinde yüzen İsviçrelileri ve turistleri gördüm. Büyük şehir hatta başkent kavramı ülkemizde kaos ve nefes alınamayacak kadar çok yüksek bina ile ifade edildiği için 5 dakikalık tanışma sonrası Bern ile kalbimde çok özel bir bağ kurdum.

Bu yazımı yazarken biraz araştırınca UNESCO tarafından, Dünya Kültür Listesine dahil edilerek, koruma altına alınan ve dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında ilk onda yer aldığını okudum. Meğer ben dahil herkeste aynı kalp çarpıntısına sebep oluyormuş bu şehir… 🙂

Şehirde bana göre görülmesi gereken yerlere gelince:

Bern’in en önemli alışveriş caddesi Spitalgasse. Bu cadde boyunca birçok çeşme görebilirsiniz. 16. yy’a dayanan çeşmelerin sütunları canlı renklerle boyanmış. Her çeşmenin ayrı bir ismi var. Şehirde 100’ün üzerinde çeşme var. 140 yıldan uzun bir süre önce, bu çeşmeler Bern’in önemli bir su kaynağı imiş. Ayrıca, bu çeşmeler temiz içme suyu özelliğinin dışında, insanların dedikodu yaptığı bir buluşma yeri olarak biliniyor. 🙂

Spitalgasse’nin sonunda Kafigturm ise önceden gözetleme kulesi sonra da hapishane olarak kullanılan Bern’in ikinci şehir kapısı sayılan bir kule.

Marktgasse’nin sonunda Zeitglockenturm adı verilen İsviçre’nin en güzel saat işçiliğini gösteren saat kulesini görebilirsiniz. Ayrıca her saat başı saatin üzerindeki figürlerin minik bir gösterisi var.

FSCN0231-01
Zeitglockenturm

Yine Spitalgasse üzerinde yer alan alt katı cafe üst katı müze olarak kullanılan Einstein evini ziyaret edebilirsiniz.

Bu caddeyi gezerken binaların bodrum katlarına göz atmayı unutmayın. Bodrum kapıları eğimli bu yerler cafe, dükkan hatta sanat evi olarak kullanılıyor.

Yolun sonunda ayı hendeği adı verilen yere çıkacaksınız. Şanslıysanız nehir kenarındaki koruma altındaki bölgede gezinen iki koca ayıyı görebileceksiniz. Şehrin ortasında bu ayılar ne alaka diye araştırınca bir inanışa göre kurucusu Dük Berthold V orada öldürdüğü bir ayı nedeniyle şehre Bern ismini verdiğini öğrendim. (Bär: Almanca ayı demek.) Şehrin sembolü ayı haline gelmiştir.

220’den fazla gül türünün bulunduğu Rosen Garten (gül bahçesi). Bu bahçe şehri kuşbakışı görebileceğiniz harika bir yerde. Bern Old Town’u epik fotoğraflamak isterseniz gün batımında mutlaka bu tepeye çıkın.

Sıcak havada biraz serinlemek ve Bern’de parlamento binasına karşı yüzmek isterseniz Marzili yüzme havuzuna mutlaka uğrayın. Ayrıca burası kentin sosyalleşme merkezlerinden biri sayılıyor.

Bunun dışında İsviçre’deki en büyük dini yapısı Bern Katedrali, İsviçre’nin parlamento binası Bundeshaus, 500 binden fazla objeye sahip koleksiyonuyla Bern Tarih Müzesi gezilebilir.

Şehrin tarihiyle ilgili güzel hikayeler dinleyerek gezmek için (gönlünüzden ne koparsa o kadar ödeyebileceğiniz tarzda düzenlenen 🙂 Free walking tour ‘a katılabilir ya da haritadan takip ederek kendiniz gezmek isterseniz Frommers adlı sitede gezilecek yer alan bilgiler ve haritayla kendi turunuzu yapabilirsiniz.

Bizim gibi çocuklu gezenler için bir öneri: Açık hava çocuk parkı olan Gurten oyun parkında 20’ye yakın aktiviteyi ücretsiz yapabilirsiniz. S-Bahn (treni) ile Bern merkezden sadece 17 dakika uzaklıkta.

Bern şehriyle ilgili turizm sayfası çok güzel tasarlanmış. Gitmeden önce etkinliklere göz atmanızı öneririm.

Endüstriyel İsviçre: Zürih ve Basel

İsviçre’yle ilk karşılaşmam 2009 yılında oldu. Almanya’ya kısa süreliğine geldiğim dönemde İsviçre’nin Schengen vizesini kabul etmeye başladığını okuduktan sonra test etmek için (!) sınır şehir Basel’de -konaklamasız- bir gün geçirdim.

İkinci gelişim 2010 yılında aralık ayında Easyjet havayollarından bulduğum 40 Euro’luk İstanbul-Basel uçak bileti sayesinde Basel ve Zürih’te 3 gün geçirdim. Kış nedeniyle sevimsiz, gri bir İsviçre ile karşılaşmıştım. Çünkü Basel-Zürih şehirleri bana göre endüstriyel İsviçre. (Finans ve ilaç, biyo- kimya, alanlarındaki sanayi şehirleri) İsviçre’de asıl görülmesi gereken yerlerin, bir önceki yazımda anlattığım İsviçre’nin dağ köyleri olduğunu bir kez daha söylemeliyim.

15. Zürih gezilecek yerler

Zürih ismini duyunca, belli sıfatları da beraberinde duyacaksınız:

 • Avrupa’nın en temiz şehirlerinden biri.
 • İsviçre’nin finans ve bankacılık başkenti.
 • Dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirlerinden biri.

Her güzelin bir kusuru vardır diyerek ben de çok pahalı bir şehir olduğunun altını çizmek istiyorum. Otellerin doluluk oranı çok yüksek ve bu yüksek talep nedeniyle fiyatlar da epey yüksek. Planlama yaparken otel rezervasyonunuzu son dakikaya kesinlikle bırakmayın.

Her şeyin dakik olduğu, zenginliğin tüm şehirde hissedildiği bir yer Zürih. Limmat nehri hem şehri ikiye ayırıyor hem de şehre harika bir estetik kazandırıyor.

dscn1085-01
Limmat nehri kıyısı

Zürih’te gezilecek yerlere gelince:

Fraumünster Kilisesi, şehrin en ünlü meydanı Paradeplatz, Kunsthaus Zürih ve Limmat nehir kıyısında yürüyüş sayılabilir. Frommers adlı sitede Zürih’i kendi turunu yapmak isyetenler için haritalı iki tane yürüyüş turu yazılmış. 2010 yılında gezerken bu rotayı takip etmiştim. ( Walking tour-1 ve Walking tour-2 )

İlk olarak Bahnhofstrasse‘de dolanabilirsiniz. Burası şehrin en merkezi yeri. En hareketli caddesi çünkü aynı zamanda alışveriş caddesi.

Niederdorf ve Oberdorf yayalara kapalı iki cadde. Gece ise gece kulüpleri ile eğlencenin merkezi sayılıyor.

St. Peterskirche Kilisesi‘nin kulesinde, çapı 9 metreyi bulan Avrupa’nın en büyük saati yer alıyor.

Hava güzel olduğunda Zürih gölü ve çevresi çok renkli oluyor, aynı zamanda harika bir yürüyüş rotası.

Augustinergasse, Zürih’teki en şirin sokaklardan biri. Almanya ve Avusturya’da da alışık olduğumuz tipteki güzel evleri ve antika satan dükkanları mutlaka uğranacak sokaklardan.

Zürih’te 50’den fazla müze, 100’ün üzerinde sanat galerisi var. Şehirdeki sokak çeşmelerinin sayısı ise Bern şehrini aratmayacak cinsten. Sayıca binden fazla olduğu söyleniyor.

Lindenhof‘a çıkarsanız, şehrin en güzel manzaralarından birini tepeden izleyebilirsiniz.

Zürih’e 45 dakika uzakta Avrupa’nın en büyük şelalesi Rheinfall‘ı ziyaret edebilirsiniz. Bizim gittiğimiz dondurucu soğuk ayı Aralık sonunda çevreyi gezerken burnumuzu hissetmemiştik. Buraya mutlaka yaz aylarında gitmenizi tavsiye ediyorum. Şelalenin çok yakınında araçlar için park yeri var. (Yaklaşık 5 İsviçre frangı) Arabanızı park ettikten sonra kısa yürüme mesafesiyle şelalenin en manzaralı yerine ulaşabilirsiniz.

16. Basel gezilecek yerler

Nehir kıyısının iki yanına kurulan ve iki farklı bölümden oluşan Basel, nehrin iki yakasını bağlayan köprüleri, surları ve şehir kapılarıyla Alman mimarisini fazlaca hissedeceğiniz minik ve şirin bir şehir.

102_3408-01

Basel gezilecek yerler arasında Minster Kilisesi, St.Martin Kulesi, Jean Tinguely Çeşmesi, Fondation Beyeler, Kunstmuseum Basel, St. Jakob Parkını sayabilirim.

Yıllar önce şehrin hikayesini free walking tour‘a katılarak dinlemiştim. Zamanınız varsa katılmanızı mutlaka öneriyorum.

Gittiğimiz dönemde (Kasım sonu) İsviçre’nin en güzel Noel pazarlarından biri sayılan Basel Noel pazarını gezme fırsatımız oldu. Basel’in bir sonraki Noel pazarının tarihlerine ve açılış-kapanış saatlerine linkten bakabilirsiniz.

DSCN1099
Basel Noel marketi
Screenshot_20180228-195611-02
İsviçre gezilecek yerler (plan)

İsviçre’de gezilecek son bölümün rotasını planladığımız halde kızımın diş çıkarması sırasındaki huysuzluğu nedeniyle tamamlayamadık! 🙂 Bu bölümü planladığım haliyle size rotalama konusunda fikir vermek amacıyla yazmak istedim.

Cenevre yakınlarındaki bir diğer orta çağ kasabası Yvoire Fransa’nın en güzel köyleri derneğinin bir üyesi olup 700 yıllık bir geçmişe sahip.

Lozan aynı zamanda şaraplarıyla da ünlü bir şehir. Montrö de İsviçre’nin en önemli gurme merkezi olunca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Lozan ile Montrö arasındaki 830 hektarlık bir alana yayılan Lavaux Üzüm Bağlarını listeme hemen dahil etmiştim. (Lavaux üzüm bağları St. SaphorinLutry arasında 11.7 km’lik bölümde yer alıyor.)

Lavaux üzüm bağlarını görmek için tren yolculuğu yapmak da mümkün. Araçla ya da trenle seyahat edecekler için faydalı bilgilerin olduğu link burada.

Şarkıcı Fredy Mercury yaşamının büyük bir bölümünü Montrö’de geçirip, hayatına burada veda etmiştir. Şehrin içinde onun adına bir anıt dikilmiş. Turistler buraya mutlaka uğruyor.

Leman gölünün kıyısındaki muhteşem Alpler manzarasıyla Chillon şatosu Montrö’de gezilecek yerler listemin üst sırasındaydı.

Gruyeres Türkçe’ye Gravyer olarak geçen ve peyniriyle ünlü bir İsviçre kasabası. Son zamanlarda seyahat sitelerinde güzel resimlerini gördüğüm için listeme ekledim. Gruyeres Kalesi ve Alp dağları manzarası burada görülecek yerlerden. Peynirinin tadı konusunda pozitif şeyler okumasam da gidip denenmeli diye düşünüyorum. 🙂

Gruyeres köyünden sonra yol üstündeki orta çağ şehri Friburg‘da kısa bir tur atılabilir.

ve son olarak Neuchatel gölü etrafının ününü duymuştum. Kendi aracımızla gezinerek kendi favori kasabalarımızı keşfetmek şeklinde planlamıştık.

İsviçre’de nerede kaldık? (İsviçre’de konaklama)

Kızımızdan sonra tatillerde konaklama tercihlerimiz tamamen değişti. Eskiden şehrin merkezine yakın kalabalık otelleri tercih ederken şimdi daha küçük kapasiteli, şehre uzak, doğanın içindeki yerleri bulmaya çalışıyoruz.Yeni keşfimiz İtalya ve İsviçre’de konakladığımız Agriturismo otelleri. Türkçe’ye İngilizce’den eko turizm olarak geçse de birebir karşılığı tarım işletmesi olarak faaliyet gösteren oteller. Üzüm bağları ya da zeytinliklerin kıyısındaki bu küçük işletmeler şehirden kaçmak ya da çocuklu aileler için ideal. Sabah kahvaltısında sunulan ev yapımı ürünleri de inanılmaz lezzetli.

Agriturismo Viva Bacco Magadino bölgesinde Maggiore gölüne yakın Lugano şehrine yaklaşık yarım saat uzaklıkta kaldığımız bu otel bahsettiğim otellerden biri. Üzüm bağlarının eteğindeki bu minik otel ayrıca kendi üzüm bağlarından yapılan şarabı odaya hediye olarak koyarak hoş bir sürpriz yapmıştı.

IMG_20170827_222549_644
Agriturismo otelimiz ve üzüm bağları (İsviçre)
IMG_20170820_101859_387
Agriturismo Viva Bacco
FSCN0371-01
Bölgenin üzümleri

Hotel Restaurant Zellfeld Zürih’e 38 km, Luzern’e 19 km uzaklıkta. Bu otel de yine şehirden uzak, sakin ve modern bir otel.

Gemeinschaftshaus im Oberdorf Bern’e 35 dk uzaklıkta ayçiçek tarlalarının ortasında konakladığımız bu otelin bahçesinde meyve ağaçları ve çocuklar için oyun alanı mevcut.

Hotel Crea Adelboden süper dağ manzarasıyla yalnızlıktan bile keyif alabileceğiniz yerlerden biri!

DSCN0228-01
Adelboden

Hotel Sonnenhalde Davos-Wiesen Sabah kahvaltı yaparken bile enfes dağ manzarasını seyredebilmek! Ayrıca çocuklar için minik oyun odasının bulunması ve ayın birkaç gününde otel çalışanları tarafından barbekü yapılması (restorana göre daha uygun fiyatlı menüleri ile) bizdeki memnuniyet seviyesini epey yukarıya çıkarttı.

IMG_20170725_142203_016
Çan sesleriyle birlikte masal saati, Davos, İsviçre
IMG_20170723_182840_136
Hotel Sonnenhalde havuz ve barbekü alanı

Kısa kısa İsviçre:

 • İsviçre’nin birden çok resmi dili olduğu için resmi ülke adı latince “Confederation Helvetica”dır. Bu yüzden İsviçre’nin iki harfli ülke adı kısaltması CH’dir.
 • Farklı dilleri konuşan hatta farklı kültürleri barındıran bu ülkede sınırsız bir hoşgörü hakim. Konuşulan 4 resmi dili ve 26 kantonu var. Ayrıca her kantonun bir başkanı var.
 • İsviçre, kare bayrağa sahip olan iki ülkeden biridir. (İkinci ülke Vatikan’dır.)
 • Eğitim, sağlık, ekonomi ve sosyal hayatı karşılaştırdığımızda şehir ile köylerin arasında hiç farkın olmadığını göreceksiniz.
 • İsviçre pahalı bir ülke. Yurt dışına seyahat etmeye başladığınızda ilk önce ucuz ülkelere tatiller planlamak, seyahat etmek konusunda size bilgi birikimi ve tecrübe kazandıracaktır. Bu nedenle bence ilk olarak İsviçre’den başlamayın. Seyahat tecrübeniz arttıkça İsviçre’nin farklı yanlarını görebilirsiniz. İsviçre maalesef seyahat için büyük bir bütçe gerektiren bir ülke. Benim gibi doğa aşığı biriyseniz ülkeden dönmek istemeyebilirsiniz!
 • 2015 OECD verilerine göre İsviçre, Lüksemburg dışındaki diğer Avrupa ülkelerine kıyasla en yüksek ortalama yıllık ücrete sahip. Ücretleri duyanların tası tarağı toplayıp göç edesi geliyor bu ülkeye… 🙂
 • İsviçre innovatif bir ülke. Bunu görebilmek için düzenlenen konferanslara katılmanıza gerek yok! Otoban üzerindeki tasarım harikası tuvalet sistemini inceleyebilirsiniz. 🙂
 • İsviçre, 1867’de İsviçreli işadamı Henri Nestlé tarafından kurulan Nestlé Şirketi, 1938’de Nescafe’i yarattı. Hazır kahve (Instant coffee) kavramını dünyaya tanıtan ülke yine İsviçre’dir.
 • Bir diğer İsviçre buluşu ise müslidir.
 • Bernese Oberland bölgesindeki kasabalarda pencerelerde doğan çocuklarının isimleri ve doğum tarihlerinin asılması gördüğüm ilginç detaylardan biriydi. (Çocuklu anne bonusu 🙂
DSCN0016
Pencerede çocuklarının isimleri ve doğum tarihleri asılı

İsviçre’den ne alınır?

 • Çoğu Avrupa ülkesi gibi İsviçre’de alışveriş yerleri pazar günleri kapalı.
 • İsviçre’den başlıca alınabilecek şeyler denince akla ilk olarak, peynir, çikolata ve saat geliyor.
 • İsviçre’nin en eski ve en ünlü peyniri olan emmental peyniri, Emmental vadisindeki ineklerin sütünden yapılıyor. Kocaman delikleriyle Tom ve Jerry çizgi filmindeki peynirleri hatırlatan emmental, acımsı bir tada sahip.
 • İsviçre içerisinde, çoğu sadece yerel bölgelerde bulunabilen emmental, appenzeller, tilsit, mont d’or, vacherin ve sbrinz gibi yaklaşık 200 çeşit peynir üretiliyor.
 • İsviçre’ye gitmeden peynirler ve ülkeleriyle ilgili genel bilgi sahibi olmak için Peynir çeşitleri ve peynir çeşitleri ve ülkeleri yazılarını okuyabilirsiniz.
 • Bunun dışında meyve konyakları, İsviçre çakıları, ülkeye özgü inek çanları alınabilir.

İsviçre’deki çikolata fabrikaları  hangi şehirlerde?

 • Maison Cailler (Brog)
 • MiniSchoggi (Basel, Zürih ve Bern)
 • Läderach (Bilten)
 • Chocolat Pascoët Sàrl (Cenevre)
 • L’Espace Chocolat (Yverdon-les-Bains)
 • Lindt & Sprüngli (Zürih)
 • Maison Truffe (Staefa)
 • Gottlieber Spezialitäten (Gottlieben)
 • Stettler Chocolaterie (Cenevre)
 • Chocolat Stella (Giubiasco)

İşviçre’deki çikolata fabrikalarıyla ilgili detaylı bilgi için linke bakabilirsiniz.

Biraz araştırınca Toblerone’nun bile artık İsviçreli olmadığını öğrendim. İsviçre Bern’de üretime başlayan Toblerone markasının sahibi şu anda amerikan Mondelez international şirketi.

Turistik olarak yapılan bir diğer aktivite de yaz aylarında özel çikolata treniyle çikolata ve peynir fabrikalarını ziyaret etmek. GoldenPass Chocolate Train ile Montrö’den kalkan tren ile önce Gruyères ‘deki peynir fabrikası sonra da Cailler-Nestlé çikolata fabrikasını ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre’de ne yenir ve içilir?

 • İsviçre’de kahvaltıdaki temel yiyeceklerden Bürli ve zopf adını verdikleri özel ekmek çeşitleri, taze tereyağı, bal, süt ve yöreye özgü peynir çeşitleri mutlaka denenmeli.
 • Ayrıca patates kızartması ile birlikte sıcak olarak servis edilen gravyer peynirli fondü de bir diğer popüler yiyecek.
 • Şarap dışında İsviçre’de popüler olan diğer alkollü içecekler ise absynth, damassine likörü ve 1864’ten bu yana ülkede üretilen ünlü Gurten birası.
 • Kesilmiş süt suyu, şeker, laktoz, karbonat ve meyve ekstratları ile yapılan İsviçre’ye özgü bir meşrubat türü olan Rivella, İsviçre’nin en popüler alkolsüz içeceği.
 • İsviçre’de Cenevre, Neuchatel, Ticino, Valais ve Vaud bölgelerinde şarap üretiliyor. Pinot noir ve Chasselas en çok üretilen şarap çeşitlerinden.

Hızını alamayan gezginleri Fransa’nın Provence bölgesine davet ediyorum. İsviçre’nin Cenevre bölgesinden Fransız Alplerine geçiş yapıp uçsuz bucaksız lavanta ve ayçiçek tarlalarında Van Gogh misali dolaşabilirsiniz. 

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s