Romanya Cluj-Napoca- Oredea arası gezilecek yerler

Romanya Cluj-Napoca ve Oradea gezi rehberi

Romanya’nın kanı kaynayan iki şehrini keşfetmeye hazır mısınız?

    Genç nüfusun bir hayli yüksek olduğu iki üniversite şehrinde dolaşacağız bu sefer! Cluj-Napoca ve Oradea. Bu iki şehir arasında görülmesi gereken ilginç turistik noktaları da anlattığım (yani Turda Tuz madeninden, Termal su cenneti Baile Felix’e, buz mağarasından, yemyeşil Apuşeni Milli Parkına kadar) detaylı  bir gezi rehberi hazırladım sizlere!

   Romanya ile ilgili olarak daha önce Maramureş bölgesi ve Buz otel deneyimimi yazmıştım. Bu seferki rotamız Romanya’nın kuzeybatısına:

Screenshot_20180505-234706-01
Cluj-Napoca’dan Oradea’ya Road trip

   Matematiksel bilgi: Bu rota yaklaşık 10 saat (390 km) sürüyor. Bu geziyi yapabilmek için en az 4-5 güne ihtiyacınız olacak.

(Neredeyse 3 yıl yaşadığım Romanya ile ilgili konuşurken bir turist gibi değil de oradan biriymişim gibi anlattığımı fark ettim. Romanya ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.)

1. Bu rotaya ne zaman gidilir?

   THY’nin yakın zamanda Cluj-Napoca seferlerinin başlaması ile Romanya Türkiye’den epey turist çekmeye başladı. (Bu zamana kadar Türkiye’de sadece Bükreş biliniyordu.) Almanlar tarihsel bağları nedeniyle (Transilvanya civarında 500 yıllık tarihleri var.) uzun zamandan beri bu bölgede turist olarak dolaşıyorlar.

    Bu rotada anlatacağım Cluj-Napoca ve Oradea her mevsim ziyaret edilebilecek güzel şehirler. Apuşeni Milli Parkı’ndaki panoramik gezinti ve dağ yürüyüşleri için ilkbahar ve sonbahar arasındaki zaman dilimini önereceğim. Yazın Romanya da çok sıcak oluyor. Çocuklu seyahat edeceklere Temmuz ve Ağustos aylarındaki yaz sıcağını pek önermiyorum!

2. Cluj-Napoca ve Oradea ulaşım bilgileri:

   Romanya’da yaşadığımız dönemde bu rotayı (Oradea hariç) kendi arabamızla tamamladık. Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. 

   Nisan 2018’de  Oradea‘ya Memmingen (Almanya) üzerinden Ryanair hava yollarından bulduğum gidiş dönüş 10 Euro’luk biletimle gittim. Almanya üzerinden Romanya’ya gidecek olanlar skyscanner üzerinden indirimli biletleri takip edebilirler. Almanya’nın farklı şehirlerden de Cluj-Napoca ve Oradea‘ya seferler var.

   Türkiye üzerinden buraya gelecekler ise THY‘nin İstanbul üzerinden Cluj-Napoca’ya kampanyalı bilet döneminde fiyatı 99 Euro’ya kadar düşen uygun biletlerini tercih edebilir.

   Cluj-Napoca ve Oradea șehir merkezlerinde ulaşım çoğunlukla yürüyerek ya da otobüsle çok rahat gerçekleştirilebilir. Şehir içinde araba kiralamaya bence gerek yok. Taksi gayet ucuz. (Havaalanından taksiyle şehir merkezine ulaşım 25 Lei civarında. Fiyat bilgisi: Nisan 2018)

   Şehirlerarası düşük bütçeli seyahat etmek isteyenler otobüs ya da treni tercih edebilir. Fakat trenlerin çok yavaş ve otobüslerin de neredeyse her şehirde durduğunu özellikle belirtmek isterim. Romanya genelinde gideceğiniz yere otobüs firmasını, kalkış saatini ve ücretini aramak için autogari adlı siteden yararlanabilirsiniz. Tren saatlerine bakmak ve bilet satın almak için Romanya tren yollarının resmi sitesine linkten bakabilirsiniz.

  Oradea aynı zamanda bir sınır şehri. Macaristan planı yapanlar Oradea havalanından taksi ile Macaristan’a geçiş yapabilir. Oradea’dan Artand (Macaristan sınırındaki ilçe) arası yaklaşık 16 kilometre.

  Oradea’dan Macaristan’a geçmek için bir diğer yol ise Oradea şehir merkezinden Budapeşte’ye giden trenlere binmek. Yolculuk hızlı trenler ile yaklaşık 5 saat sürüyor.

   Oradea Havalanından Macaristan sınırındaki (Doğu Avrupa ülkelerinden de yoğun turist çeken) Hajdúszoboszló Termal havuz kompleksi ve Aqua parkı sadece 1 saat 20 dakika uzaklıkta. (Romanya vizesi olanlar Macaristan’a direkt geçiş yapamıyor. Geçerli Schengen vizesi ile geçiş yapabilirsiniz.) (Fiyat bilgisi için linke tıklayabilirsiniz. Fiyatlar HUF yani Macar Forinti’dir.)

   Son olarak Romanya’ya indiğinizde para bozdurmak için havalimanındaki para bozdurma makinelerini (otomat) güvenle kullanabilirsiniz. Şehir içindeki döviz bürolarında (“Casa de schimb” ya da “Birou de schimb valutar“) komisyon almıyorlar ve havalimanına göre kurları daha iyi.

A. Cluj-Napoca gezilecek yerler

 • Cluj-Napoca Transilvanya bölgesinin bașkenti. Transilvanya bölgesinin asırlar süren çok kültürlülüğü buradaki yerleşim isimlerine de yansımış. Türkçe’de Kaloşvar, Macarca’da Kolozsvár Almanca’da Klausenburg olarak adlandırılıyor. 
 • Cluj ülkenin Bükreş’ten sonraki en büyük şehri.
 • 9. yy.dan beri günümüz Romanya sınırları içinde yaşayan Szekler olarak bilinen Macarlar (Romanya’nın ortasında yer alan Harghita ve Covasna ve Mureş bölgesinde olsalar da) Cluj’da hala %19 oranında.
 • 5 dilde (Rumenca, Macarca, Almanca, İngilizce, Fransızca) eğitim veren Babes-Bolyai Üniversitesi de şehirdeki etnik çeşitliliğe uyum sağlamış. Ayrıca üniversite burada okumak isteyen farklı ülkelerden gençleri de ağırlıyor. Hindistan’dan ve Afrika’dan gelen öğrencileri dahi gördüm.
 • Bol sosyal etkinlikli bu şehir için Türkiye’nin Eskişehir’i diyebilirim 😉

 1. Cluj-Napoca havalimanından ulaşım

     Cluj havalimanından 5 ya da 8 numaralı otobüsler ile şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. 8 numaralı otobüs her 15-20 dakikada bir, 5 numaralı otobüs de her yarım saatte bir geliyor. (Linkten tüm saatlere bakabilirsiniz.) Bu otobüslere binebilmek için, geliş terminalinden çıkın, tam karşınızda havalimanının çıkış kapısını göreceksiniz. Bu kapıdan çıkıp sağa doğru dönünce yaklaşık 60 metre sonra sağda otobüs durağı var. Bu durağın hemen yanında da bilet gişesi bulunuyor. Șehir merkezine gitmek için Bulevardul 21 Decembrie 1989 (21 Aralık Bulvarı) üzerindeki herhangi bir durakta inebilirsiniz. St. Michael’s Church (Kilisesi) şehrin tam kalbi sayılıyor. Kilisenin olduğu bu meydan Piazza Unirii (Birlik meydanı). Otobüsten indikten sonra buraya doğru yürüyebilirsiniz. (Şehirdeki öğrencilerin çoğu iyi derecede İngilizce biliyor. Yolu bulamazsanız bile sorduğunuzda size hemen yardım edeceklerdir.)

2. Cluj Napoca’da nerede kalınır?

   Şehrin tam kalbinde kalmak isteyenler için  Hotel Transilvanya Cluj’u,  daha pahalı seçenek olarak da Ramada Hotel Cluj ‘u önereceğim.

3. Cluj Napoca’nın turistik gezilecek yerler

  Cluj-Napoca şehrindeki turistik yerler 1 tam günde gezilebilir. Cluj-Napoca’nın önemli turistik noktaları:

a. Piazza Unirii ve St. Michael Kilisesi

   Şehrin tam merkezinde bulunan bu kilise Cluj’un simgesi. Piazza Unirii yani Unirii Meydanı’nda Matthias Corvinus’un heykeli var. Macarca Hunyadi Mátyás olarak bilinen büyük Macar kralı. 1443-1490 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşamış. Gelmiş geçmiş en büyük Macar hükümdarı olarak tanınıyor.

    Kasım ayı sonundan Noel’e kadar Almanya’daki Noel marketlerine benzer Noel marketi (Christmas Market) bu meydanda kuruluyor.

b. Müze meydanı (Piata Muzeului)

  Transilvanya Etnografya müzesi, Sanat müzesi ve Eczacılık Müzesi bu meydanda bulunuyor.

    Güneşli bir günde burada bulunan cafelerden birine oturup bir şeyler içmek, yerel insanları gözlemlemek gerçekten harika bir deneyim.

  Bunun dışında Macar Tiyatrosu ve Ulusal Opera, ve Theotokos Katedrali, Central Park Casino binalarını fotoğraflayabilirsiniz.

  Cluj’da iki büyük alışveriş merkezi var. Vivo (önceki ismi Polus) ve Iulius Mall. (İkisi de şehir merkezinden biraz uzak. Taksi ile çok rahat ulaşılabilir.)

 Cluj’a 12 km uzaklıkta kayak ve snowboard okulu Feleacu Ski Resort uygun fiyatlarıyla kışın gelenler için bir alternatif olabilir. (Linkte Ski lift fiyatlarını da bulabilirsiniz.)

   Cluj bir öğrenci şehri olduğu için fılm ve müzik festivalleri ülke çapında çok ünlü. Son yıllarda ülke dışından da epey genç turist çekmeyi başardıklarını duydum.

Cluj-Napoca’daki en iyi festivaller  şöyle: TIFF – Transylvania International Film Festival, Untold Festival,Electric Castle,Jazz in the Park,Comedy Cluj International Festival (Linkte festivallerin içeriklerine göz atabilirsiniz.)

Banffy Electric Castle ayrıca çok güzel bir kale. Temmuz ayındaki Electric castle festivali burada yapılıyor. Gördüğüm en harika festival alanlarından biri diyebilirim.

3. Cluj-Napoca Gece Hayatı

    Şehirdeki yoğun öğrenci nüfusu nedeniyle gece hayatı ucuz. Özellikle Strada Piezișă (Piezișă caddesi) sağlı sollu barlarıyla gerçekten güzel bir cadde. (Geceleri kalabalık olması ve barlardan gelen müzik sesleri nedeniyle biraz gürültülü. Gece konaklamak için bu bölge bence uygun değil.) Burası bana Eskişehir’deki barlar sokağını hatırlatıyor. Güzel yanı çoğu mekanda fiyatlar aynı!

4. Cluj-Napoca’da ne yenir, ne içilir? 

    Cluj’da Sushi restoranından Meksika yemeklerine kadar (Romanya’daki birçok şehirde bu çeşitliliği bulmak mümkün değil.) dünya mutfağından değişik lezzetler bulabilirsiniz. Rumen yemekleri dışında farklı lezzet arayanlara barlar sokağındaki (Piezișă caddesi) Hint restoranını (Indigo) önerebilirim. Cluj’da yaşayan Hint iş arkadaşımız sayesinde keşfettiğimiz bu güzel restoranın sahibi Rumen ile evli bir Hintmiş. Menüdeki yemeklerden sipariş ederken acı ile beklentinizi baştan çok net ifade edin. Hint mutfağı acı konusunda acımasız! 🙂

     Ursus Bira Fabrikası (Fabrica de Bere Ursus) (Adres: Calea Mănăștur Nr. 2-6) Bu restoran yerellerin çok sevdiği adreslerden biri. 2007 yılına kadar bira fabrikası olarak kullanılan bina, fabrika şehir dışına taşındıktan sonra restoran olarak yenilenmiș. Hala yerel tüketim için üretim hattının bir parçası çalışmakta.

   Piata Unirii meydanını kesen Eroilor Bulvarı üzerinde Romanya’daki simit zinciri Petru‘dan mutlaka covricheese (yani peynirli gevrek ya da simit) yemeyi unutmayın. Bu cadde üzerinde gezinirken kaldırım üzerine masa ve sandalyeler atmış şirin cafelerden birinde mola verebilirsiniz. (Kahve içmeyen biri olarak önerim Romanya’da taze sıkılmış portakal suyu ve ev yapımı limonatayı denemeniz. Romanya’da çok meşhur. Her cafede bulabilirsiniz.)

20180423_131918-01
Simitçi Petru

   Gitmeden önce Cluj şehir haritasına (linkten) bakarsanız ya da baskı alırsanız gezerken bahsettiğim yerleri daha kolay bulursunuz.

 B. Turda gezilecek yerler

     Daha önce Krakow (Polonya) yakınlarında bir tuz madeni ziyaret etmiş ve çok beğenmiş olsam da Turda’daki bilim kurgu filmlerinden fırlamış tuz madeninden inanılmaz etkilendim. İçerisi Star Wars (Yıldız Savaşları) sahnesini hatırlatıyor kesinlikle! Amerikan filmi Nameless da Turda tuz madeninde çevrilmiş.

   Tuz madeninden harika kesitler sunan National Geographic‘in hazırladığı videoya gitmeden önce (linkten) mutlaka göz atın.

     Turda tuz madeninde ilk kazı 1690 yılında başlamış. Epey eski. Burası aynı zamanda bir terapi merkezi. Yılın her ayında içerisi 12°C. Zemininde yer yer su birikintileri var. Bu yüzden yanınıza sağlam ayakkabı ve içerideki sıcaklığa uygun kıyafet alın. Turda tuz madeni çocuklarla gidilebilecek bir yer. Çocuklar için oyun parkı da konulmuş olan bu madende ayrıca çocuklarla kayıkta gezinti de yapabilirsiniz.

    Resmi sitesinden giriş fiyatına ve açılış kapanış saatlerine bakabilirsiniz. (Salina Turda)

      Turda tuz madenine otobüsle ulaşım Cluj üzerinden yaklaşık 40-45 dakika sürüyor.

C. Turda geçidi (Cheile Turzii)

    Turda tuz madeninden yaklaşık 10 km uzakta turistler tarafından pek bilinmeyen Turda geçidine geçip iki dağın arasındaki daracık geçitte kısa bir yürüyüş (hiking) yapabilirsiniz. (Turda üzerinden buraya otobüs varmış. Ben araştırmadım.) Hiking için özel bölgeye giriş sadece 1 € (4 Lei) Burada kısa bir yürüyüş yaklaşık yarım saat,  daha uzun bir parkur 4 saat civarında. Yanınıza alacağınız spor ayakkabı kaygan zemin için uygun olmalı. Manzaraya kesinlikle aşık olacaksınız. Benden söylemesi!

   Navigasyona Cheile Turzii yazmanız gerekiyor. Yol üzerindeki tabelalardan da bu ismi göreceksiniz. Turda geçidine ulaşmak içim Cluj-Napoca’dan geliyorsanız E81 üzerinden SunGarden otelini geçtikten sonra 107L yoluna sapmanız gerekiyor. A3 otobanın altından geçtikten sonra 103G yolunda ilerleyince tabelalar yardımı ile Turda geçidini bulabilirsiniz.

D. Rimetea köyü:

    Transilvanya’da her köyün 3 tane ismi olduğundan bahsetmiştim. Rimetea köyü de Macarca Torokko Almanca Eisenberg olarak karşımıza çıkıyor.

    Kar beyazı evlerin kırmızı çatıları ve yeşil pencere çerçeveleri muhteşem bir manzara sunuyor gözlere. Burası bir Macar köyü. Köyde hala Macarlar yaşıyor. Ayrıca bu köy Transilvanya bölgesinin en güzel köylerinden biri olarak geçiyor. 1999 yılında Avrupa Nostra (Kültürel Miras) ödülünü alan  Romanya’daki tek köy.

   Köydeki bu sevimli evlerden birinde gayet yerel bir şekilde konaklamak isteyenlere önerim muskatlipanzio. (Linkten pansiyondaki oda fotoğraflarına bakabilirsiniz.)

    Benim en etkilendiğim yerlerden biri Rimetea köyünden hemen sonraki Colteşti köyündeki Conacul Secuiesc yani Secuiesc konağı. Burada mutlaka yemek yemenizi öneriyorum. (Linkte menü ve fiyatlarını görebilirsinz.)

E. Apuşeni Milli Parkı ve Garda de Sus köyü gezilecek yerler

     Apuşeni dağları ve çevredeki köyler Romanya’nın Avusturya’sı sayılıyor. Dağlık bu bölgede yaşam koşulları zor ve burada yaşayanlar senelerdir geleneklerini bozmadan yaşama devam ediyorlar. Rumenler buranın yerlilerine dağlı anlamında Moti diyorlar. -Bu durum kuzey Almanya’nin güneydekilere dağlı, köylü demesine cok benzer.  :)-

Eğer doğa yürüyüşü yapmıyorsanız bile Apuşeni Milli Parkı üzerinden aracınızla devam ettiğinizde doğasına aşık olacaksınız. Yemyeşil dağların üzerindeki ahşap evler doğayla öyle bütünleşmiş ki… Bazı köylerin neredeyse tamamı ahşaptan.

    Garda de Sus köyü Apuşeni Milli Parkı’nın merkezi sayılıyor. Buradan başlayarak zorluk derecesine göre (2 saatten 4 güne kadar) çeşitli doğa yürüyüşleri (hiking) yapabilirsiniz.

    Apuşeni köylerinde konaklamak da son derece ucuz. Çevrede çok fazla ahşaptan dağ evleri (chalet) ya da kamp alanları var. (Çadır kampları ya da bungalovda konaklayabilirsiniz.)

Apuseni Milli Parkı’nda görülecek diğer yerler için linke bakabilirsiniz.

F. Scarişoara Buz Mağarası (Peştera Scarişoara)

   Buz mağarası Romanya’nın yer altındaki en büyük buzulu olarak geçiyor. Mağaranın içindeki sıcaklık kışın -7 °C yazın ise +1°C. Mağaraya yüksek bir merdivenden iniş yapılıyor. İlk baharda gittiğimiz halde hem merdivenlerde hem de içeride gezindiğimiz bölümlerde buz vardı ve mağaranın içi gayet soğuktu. Kaygan zemine uygun ayakkabı ve kalın kıyafete bu mağarada da ihtiyacınız var. Giriş için çok az bir miktar ücret ödemeyi unutmayın. (Gişeyi bulmak için cevrede ufak bir tur atabilirsiniz.)

G. Bradet gezilecek yerler

   Bradet köyünde tamamen elle yapılmış, 1733 yılından bir tahta kilise var. Romanya’da meșhur bir kilise.(Madem yerel gibi geziyoruz hakkını vermek lazım!) Bu kilisenin mimarı bilinmiyor. İç süslemeleri ve ikonları ise Romanya’nın başka bir bölgesinden gelen gezgin sanatçı David Zugravul tarafından yapılmış. İçiyle ilgili fotoğraflar ve anlatıma linkten ulaşabilirsiniz.

H. Ayı Mağarası: (Pettera Urtilor)

  Ayı mağarası Apuşeni dağlarında, Chiscau şehrinde bulunuyor. Mağaranın içinde ayı fosilinin bulunması nedeniyle turizme açılan ve yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yer. Fosillerin yüzyıllar önce mağarada yaşayan ayılardan kaldığı tahmin ediliyor. (Tahmin etmek zor olmasa gerek!)

Detaylar için linke tıklayabilirsiniz.

   Eğer Beiuş kasabası üzerinden perşembe günü geçerseniz köyün merkezinde kurulan pazarda çevre köylerden gelen köylülerin kendi ürünlerini sattıklarını göreceksiniz. Pazarda kısa bir turu mutlaka öneririm. (Romanya’da bal ve cevizin hem Türkiye’den daha ucuz hem de daha kaliteli olduğunu belirteyim!)

I. Baile Felix gezilecek yerler

   Baile Felix Oradea şehrinden yaklaşık 8 km uzaklıkta termal bir spa merkezi.

  Romanya’nın en kaliteli termal kaplıcalarını üzerinde barındıran Baile Felix, çeşitli hastalıkların iyileştirilmesine yönelik tedavi yöntemlerine sahip yüzme havuzları ve dev aqua parklarıyla 7’den 70’e bir rahatlama merkezi. 4 mevsim hizmet veren tesislerde kışın etraf karlar altındayken dışarıdaki havuzlarda 36°C ila 38°C arasındaki sıcaklıkta rahatlamak ayrı bir keyif olacağını düşünüyorum.

 Baile Felix civarında irili ufaklı çok tesis var. Bunlara booking.com üzerinden bakabilirsiniz. Eğer Spa tatili yapmak istiyorsanız termal havuzlu otel olarak (en lüks olanı) Lotus Therm Spa, (daha uygun fiyatlı olanı) Hotel President (düşük bütçeli olanı) Hotel Mures’i tavsiye edebilirim. Bu otellerde tesis havuz ve hizmetlerini konaklama yapmadan kullanmak mümkün.

    Bizim tercihimiz Apollo Felix  Termal tesisi oldu. (Buranın konaklama özelliği yok.)  Çeşitli yüzme havuzları bulunan dev bir kompleks. Aynı zamanda içeride masaj kabinleri, restoran ve dinlenme yerleri var. Apollo Felix tesisinin Baile Felix termal bölgesi içinde su sıcaklığı en yüksek yer olduğunu okudum.(38°C) Apollo Felix’de havlular kiralanmıyor. Havlu, şampuan gibi kişisel ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeyi unutmayın.

    Oradea’da sadece hafta sonu tatili yapacağımız için şehir içinde konaklamayıp, Baile Felix’e Oradea’dan günübirlik gidip gelmeyi tercih ettik. Oradea – Baile Felix taksi ile gidiș dönüş yaklaşık 50 lei. (Fiyat bilgisi Nisan 2018.)

   Nilüfer çiçeği Baile Felix’in simgesi. Buz devrinden beri bu bölgede Nilüfer çiçeğinin yetiştiğine inanılıyor. Nilüfer çiçeği geceleri açıp, koku salan bir çiçekmiş. (Fotoğraflamak için sabah erken saatler daha uygun sanırım.) Baile Felix’e giderseniz Nilüfer parkı (Tabelalardan Lacul cu nuferi yazısını takip edebilirsiniz.) adı verilen bu yeri görmeden dönmeyin. Bu özel Nilüfer cinsi sadece 3 yerde görülüyormuş. (Bu üç yer Baile Felix Paraul Peta Doğal koruma alanı (Natural Reservation), Kew Gardens (İngiltere’de bir botanik bahçe) ve Bonn Üniversitesi’nin içindeki botanik bahçe.)

Baile Felix ile ilgili linkten güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Yazının devamı Oradea gezi rehberine linkten ulaşabilirsiniz.

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz. 

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

13 comments

 1. 1.5 ay Clujda kalacağım, diğer şehirlere en ucuz ulaşım nasıl oluyor? Yemeğe ne kadar harcadınız? 1.5 ayda ne kadar harcanır? Otele günlük ne kadar ödediniz? Otobüs ücretleri nasıl? TL çevrilitormuş diye duydum, doğru mu? Gitmeme 9 gün kaldı 🙈

  Beğen

  • Merhaba Ayşenur, Biz Romanya’da 3 yıl yaşadık. Şirketimiz üzerinden iş nedeniyle geçici olarak oraya transfer olduk. Dolayısıyla bazı masraf kalemleri şirket üzerinden ödendi. Otelde kalmadık. Evde kalınca normal düzenimiz devam etti. Yani evde yaşamın gerektirdikleri… yemek yapmak vs.. 🙂 Fiyatların Türkiye’den daha ucuz olduğunu genel olarak söyleyebilirim. Sebze meyveyi pazar yani Piazza’lardan yapabilirsin. (Taze ve ucuz.) Türk Lirası çevrilse de yanında mutlaka Euro bulundur. Ulaşım çok ucuz. Otobüs terminali ve tren istasyonu şehir merkezine yakın. Buradan istediğin yerlere uygun fiyatla ulaşımı sağlayabilirsin. Sevgiler.

   Beğen

 2. 1 ay oredea’da kalacağım.bu şehirle ilgili çok az bilgi edinebildim. şartlarından biraz bahsedebilir misiniz? gezilecek yerlerinden, çevre şehirlerden ve şehir imkanlarından haberdarolmak istiyorum.

  Beğen

  • Oradea ile ilgili gezi rehberim sitede var. (Bu yazinin devami olarak ) Romanya’da yasam ile ilgili de cok güzel bir röportajim var. Romanya’ya tasinmak, ögrenci ve calisan olarak. Coj yakin zamanda da Transilvanya rehberim yayina giriyor. Sevgiler.

   Beğen

 3. Merhaba Sumru,
  Yazılarını severek okuyorum ve kaynak olarak (gideceğim yer yazılarında var ise) kesinlikle kullanıyorum, içerik olarak çok iyiler.
  Senin seyahat rehberlerinin en sevdiğim yanı ise herkesin gitmediği, görmediği, kaynak bulmakta zorluk çektiğimiz yerler üzerine yazıyor olman.
  Yolun açık olsun, sevgiler

  Beğen

  • Sevgili Derya, Yorumun için çok teşekkür ederim. Gezilerine farklı bir perspektif katabiliyorsam sitemdeki rehberler amacına ulaşmış demektir. Aslına bakarsan, ben Paris, Roma, Londra ve New York’tan fazlasını gezmek isteyenleri hedefliyorum yazılarımda. Çünkü dünya gerçekten bu 4 şehirden ibaret değil ki… Sevgiler! Sumru

   Beğen

 4. Sumru Hanım Merhaba, bu yazıyı Targu Mureş’te odamdan yazıyorum. Blogu dün gece keşfettim ve yazmanın ne kadar önemli ve faydalı olduğunu da tecrube ettim. Benim bir sorum var. Tek gezginim şu an cuma. Yarın öğlen itibari ile Turda’da olacağım. Konaklamayı da Turda’da ayarladım. Pazar öğlen ise Oradea’dan Türkiye’ye uçuşun var. Bir türlü nasıl ulaşacağımı bulamadım. Otobüs derseniz sanırım ona yetişemiyorum. Konaklamayı da ayarlamış bulundum. Mesajı görmeniz dileği ile. Sağlıklı günler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s