A’dan Z’ye Kazanlık Gül Festivali, Bulgaristan

2018 yılında katıldığım Kazanlık Gül Festivali’nden çok etkilenerek ayrıldım. Doğa aşığı bir insan olarak festivale katıldığım 3 gün boyunca yol kıyısında sıra sıra dizilmiş sahipsiz kiraz ağaçlarından istediğim kadar kiraz yiyerek, dağların arasında sonsuz gözüken gül vadisindeki gül ve lavanta tarlalarını izleyerek geçirdim.

Bir sonraki Kazanlık Gül Festivaline gitmek istiyorsanız tüm detayları düşünerek hazırladığım A’dan Z’ye Kazanlık Gül Festivali rehberime göz atmayı sakın unutmayın!

Önce Kısa Kısa Gül Hakkında

 • Gül yağının en kuvvetli yaşlanma karşıtı ürünler arasında gösterildiğini biliyor muydunuz?
 • Gül antik çağlardan beri farklı din ve medeniyetler için gençlik iksiri, sağlıklı yaşam destekleyicisi olarak kullanılmış.
 • Gülün içindeki yağ, en değerli nemlendirici ve besleyici maddelerden biri. Küçük moleküler yapısıyla gülün tüm hücrelerine besin ve oksijen taşıyormuş. Eğer doğru damıtılmış ise, bu etkiyi cildiniz içinde yapıyor ve yaşlanmanın etkilerini azaltıyormuş.
 • 3,5 ton gül yaprağından sadece 1 kilo gül yağı çıkıyor. Gül yağının değeri altına eş değer.
 • Gül hasadı, hala elle yapılan ve makineleşmenin girmediği nadir tarım ürünlerinden biri.
 • Gül yağı aynı zamanda uzay endüstrisinde parçaları yağlamak için kullanılıyor. Çünkü sıcaklık değişimine karşı dayanıklılığı çok iyi.
 • Gül yağı çıkarılan gülün türü “Rosa Damascena” çok önemli bir esansiyel yağ kabul ediliyor.
 • Bugün dünyanın en güzel gül yağının kaynağı Bulgaristan.
 • Bulgaristan, iklim koşulları, aldığı bol yağış ve toprağının özelliğiyle gül yetiştirmek için çok elverişli bir alana sahip: Gül Vadisi. Orta Bulgaristan’da, Stara Planina ile Sredna Gora sıra dağları arasındaki havzalardan oluşuyor.
 • Dünya üzerindeki gül esansı üretiminin büyük bir yüzdesi Bulgaristan’daki gül vadisinden gelmekte.
 • Resmi istatistiklere göre, Bulgaristan yılda 1,3-1,5 ton gül yağı ihraç ediyor. Fiyatı kilo başına 12.000- 13.000 Euro arasında değişiyor.
 • Dünyaca ünlü parfüm üreticileri Bulgaristan’da üretilen gül yağının en önemli müşterileri.
 • Bulgar gülünün kökeni konusunda farklı görüşler var. Eski metinlere göre ilk güller Büyük İskender’in askerleri ile Trakya’dan gelmiş. Başka bir görüşe göre Osmanlı kaynaklı ve fiam kökenli. Tunus’dan getirildiğini söyleyenler de var.
 • Kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini Doğu Asya’dır. Kesin olmamakla birlikte gül yağı ve gül suyunun ilk olarak İran veya Hindistan’da üretildiği, buradan Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Asya’ya yayıldığı bildirilmiştir.
 • Bulgaristan dışında İran, Fas, Çin, Hindistan gibi ülkelerde de gül üretimi yapılıyor.
 • Bulgaristan gibi gül çiçeğini gelenek ve kültürle harmanlayıp dünya pazarında kendisine yer edinen ülkelerden biri de İran. İran’daki gül üretiminde de yine Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı bölgeler öne çıkıyor. İsfahan eyaletine bağlı Gamsar, İran’ın ‘Şehr-i Gül’ü olarak biliniyor. Bu bölgede üretilen güllerden elde edilen doğal gül suyu dünyaca tanınıyor. Tarihi dokusuyla bilinen Kashan kenti de İran’ın önemli gül üretim merkezlerinden biri. .
 • Dünyada ilk gül bayramını Fenikeliler düzenlemiş.
 • Kraliçe Kleopatra kullandığı kozmetik ürünlerinde ve banyosunda mutlaka gülü tercih etmiş.
 • Eski Yunan tapınakları gülle dekore edilmiş.
 • Homer eserlerinde gül yağından bahsetmiş.
 • Romalıların tablolarını da yine gül bayramları süslemiş. Ünlü Neron ise gül yağmurunu icat etmiş.
 • İnsanlık tarihi boyunca aşkın sembolünü de gül ile tanımlamışlar.
 • Gül yetiştiriciliği ve bundan yağ elde edilmesi ise Anadolu’ya Bulgaristan göçmenleri ile 1800’lü yılların sonunda gelmiş. Şehirde gül yetiştiriciliğini başlatan ve bunu ekonomik bir değere dönüştüren, epey yorucu ve hayal kırıcı deneyim yaşayan ama inatla vazgeçmeyen Müftüzade İsmail Efendi olmuş.  Gül yetiştirmek için yaptığı ilk denemelerde hep başarısız olmuş. Çiçekten verim almak bir yana deyim yerindeyse sürekli “sermayeden yemiş”, büyük borca girmiş. Ve 4 yıl uğraş verdikten sonra artık maddi anlamda sıfırı tüketmişken emeğinin karşılığını almış. Çuval çuval gül hasadı yapıp gül yağı ve gül suyu üretimine başlamış, hatırı sayılır paralar kazanmış. Önce borçlarını ödemiş, sonra bu işe yeniden yatırım yapmış.Bu yeni iş koluna heyecanla sarılan Ispartalılar da birer birer tarlalarına gül ekmeye başlamış. En büyük şansları ise bildiği her şeyi başkalarıyla paylaşan İsmail Efendi olmuş.
  (Gülün tarihçesiyle ilgili araştırma yaparken yararlandığım kaynaklar: Celler Kozmetik, Isparta’dan gülün hikayesi Saffet Emre Tonguç)

  Isparta’da gül üretimi varken neden Bulgaristan’daki gülleri görmeye gidelim derseniz:

  Bulgaristan’da gülün tarihçesi 400 yıl öncesine dayanıyor. Gül, Bulgaristan kültürüyle bütünleşmiş bir öge. Kazanlık Gül Festivali ise 1903 yılından beri her sene yapılıyor. Isparta’yı gül hasadında ziyaret etmiş biri olarak, Isparta gül hasadı ne ülkemiz sınırları içinde ne de uluslararası platformda bir festival ile anılıyor. Yani Türkiye, gül suyunda İran’ın, gül yağı ve tanıtımda Bulgaristan’ın yarattığı enerjiyi bir türlü yakalayamıyor. Bulgaristan ve İran gülün imajını satarken Türkiye’deki gül üreticileri yıllardır devletten destek bekliyor. Ülkemiz sahip olduğu enerjiyi uluslararası platformda tanıtmayı başarırsa, bir gün hep birlikte Isparta’da Gül Festivali’nde de folklor gösterileri eşliğinde halay çekebileceğiz.

Kazanlık Gül Festivali

Kazanlık şehri İngilizce Kazanlak Bulgarca Kazanluk olarak geçmekte. İnternet üzerindeki araştırmalarınızda bu bilgi kolaylık sağlayabilir diye düşündüm.

IMG-20180710-WA0008-01
Uçsuz bucaksız gül tarlaları. Bu bölge bu yüzden gül vadisi olarak anılıyor.

1. Kazanlık ismi nereden geliyor?

Bir rivayete göre, saltanatı sırasında kenti ziyarete gelen Osmanlı Sultanı III. Murad, bembeyaz giyinmiş çocuklar tarafından karşılanır. Bu durumdan çok etkilenen Padişah, “Maşallah, akça kazanluk! (Allah nazardan saklasın! Mükemmel beyaz güzel çocuklar!”) diye bağırır ve kent, Osmanlı döneminde “Kazanluk” diye anılmaya başlanır.

Kazanlık’ın içinden geçen nehrin sağ yakasında etrafı yüksek binalarla çevrili, Sultan Yıldırım Bayazıd döneminde inşa edilen Kazanlık Camisi bulunuyor. Bunun yanında Kazanlık çevresinde on yedi civarında Türk köyü bulunuyor.

IMG-20180710-WA0000-01
Kazanlık şehri içindeki Kazanlık turistik (gezilecek) yerler haritası

2. Kazanlık Gül Festivali ne zaman?

2018 yılında festival 18 Mayıs’ta başladı ve 10 Haziran’da sona erdi. 2020 Kazanlık Gül Festivali Programı festivalin resmi sitesinde yer aldığında burada linkini paylaşacağım.

Festival 1 ay sürüyormuş gibi gözükse de ana etkinlik Haziran’ın ilk hafta sonu (1 – 3 Haziran) gerçekleşiyor- Festival Kraliçesi yani Gül Kraliçesinin taç giyme töreni (Cuma) ve Gül Şenliği Geçit töreni (Pazar) festivalin önemli bölümlerinden. Ayrıca sabahları farklı köylerde yapılan gül toplama şenliklerine katılmanızı şiddetle öneriyorum. Bu esnada kendiniz için de gül toplayabilirsiniz Tüm etkinliklerin (Bulgarca ve İngilizce) tam programı bu linkte ve bu linkte bulunabilirsiniz.

Festivale özellikle Japonya, Çin ve G. Kore gibi ülkelerden yoğun katılımın olması beni çok şaşırtan detaylardan biriydi.

3. Kazanlık Gül Festivali için Kazanlık şehrine ulaşım

 • Uçakla gelecekseniz ülkenin 4 önemli havaalanı Kazanlık’a gelmek için uygun. Kazanlık’a Sofya, Varna, Burgas Havaalanları arabayla yaklaşık 3 saat uzaklıkta. Plovdiv (Filibe) yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Bulgaristan gezi rehberimde araç kiralamak isteyenler için önerilerimi de yazdım. Ayrıca Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. 
 • Eğer Edirne (dolayısıyla İstanbul) üzerinden kara yoluyla gelmek istiyorsanız: Kendi aracınızla Edirne üzerinden 2,5 saat civarında Kazanlık’a girebilirsiniz. İstanbul üzerinden net saat vermek istemiyorum. Trafik nedeniyle planlar gerçeği tutmuyor. 🙂
 • Daha düşük bütçeli olarak Edirne ya da İstanbul’dan tren ile gelmek isyenler ise: Gece kalkan (Bükreş istikametindeki) Bosfor Ekspresi ile Stara Zagora’ya kadar gelebilir. Gidiş ve dönüş yolculuklarınız yataklı vagonda gerçekleşecek. Tren istasyonundan 18 dakikalık yürüme mesafesindeki otobüs terminaline geçip, buradan her 30 dakikada bir kalkan Kazanlık otobüsüne binebilirsiniz. Bu seçenekte Edirne üzerinden bilet fiyatı toplam 15 Euro’dan fazla olmayacaktır.
 • Daha rahat gezmek isteyenler için İstanbul kalkışlı turlar bir alternatif olabilir. Şehrin içindeki en büyük otelin otoparkında Türkiye’den gelen çeşitli tur otobüslerini gördüm. Bunlardan biri de ETS Tur.

4. Kazanlık’ta konaklama (Kazanlık’ta nerede kalınır?)

Kazanlık 60 bin nüfuslu minicik bir şehir. Festival boyunca en sıkıntılı konu konaklama. Şehrin otel kapasitesi az olduğu için yerler hemen doluyor. Uçak biletini aldıktan sonra festivale 2 ay kala Kazanlık’ta maalesef otel bulamadım. Ben Kazanlık’a 20 dakika uzaklıktaki termal köy olarak bilinen Pavel Banya’da yer buldum.  Sizlere tavsiyem gitmeye karar verdiğiniz andan itibaren konaklama rezervasyonunuzu halletmeniz.  Çevre köyler 10 ile 30 dakika arası değişmekte.

Eğer daha maceracı bir gezi düşünüyorsanız karavan ya da çadır kampı yapmanız bu bölgede mümkün. Kazanlık ve çevresi az nüfuslu yerleşim yerleri olduğu için  (çoğunlukla tarla) doğada harika zaman geçirebilirsiniz. Kazanlık’a 5 km uzaklıktaki kamp yeri için linke tıklayabilirsiniz.

 • Kazanlık merkezdeki otel (tur şirketleri çok önceden odaları kapatabiliyor.) Grand hotel Kazanluk
 • Kazanlık‘taki diğer oteller: Hotel Vesta,Guest Rooms Colours,Hotel Teres
 • Pavel Banya‘da en beğendiğim otel ve konuk evleri: Family hotel Rose, Triglav Edelweiss Guest house, Pavel Banya Complex (yüzme havuzlu kaplıca)
 • Yer olsaydı kesinlikle burada kalmalıyım dediğim yer: Artemida. Websiteleri Bulgarca olmasına rağmen rezervasyon için İngilizce mail attığınızda İngilizce cevap veriyorlar. Tesis çok orijinal olduğu için yerler çok çabuk doluyor.
 • Bir diğer alternatif 20 dakika uzaklıktaki Şipka köyü olabilir. Konaklama ile ilgili burada tecrübem yok.

  Locations for all the rose-picking rituals across Kazanlak, Rose Valley Bulgaria
  Konaklama açısından Kazanlık ve çevre köyleri haritası size mesafeler hakkında fikir verebilir.

5. Bana göre festival boyunca mutlaka görülmesi gerekenler

Festival programına baktığınızda 1 ay boyunca çok çeşitli etkinlikler var. Folklor gösterileri, konserler, ressamların sergisi ve geçit töreni (karnaval)… Hepsine katılmak mümkün değil benim listemde özellikle festival ruhunu yaşamak isteyenler için tavsiye edeceğim etkinlikler yer alıyor.

 • Gül toplama şenlikleri: Gül vadisi çevresinde haritada gösterdiğim köylerde gül hasadı şenlikleri yapılıyor. Benim en keyif aldığım etkinlik sanırım buydu. Bulgar folklor danslarının, geleneklerin, el sanatlarının ve gül tarlasında fotoğraf çekmenin keyfini bol bol yaşadım. En çok ziyaret edilen tarla Kazanlık’a yakın Kran köyünde. (her yıl Haziran ayının ilk pazar günü buraya gidiliyormuş.)
 • Köylere gitmek için ulaşım araçları konusunda maalesef bir bilgim yok. Toplu taşıma için Kazanlık merkezindeki turizm bürosuna gitmeden önce mail atabilir ya da büroya giderek sorabilirsiniz. Biz çevre köyleri arabayla dolaştık. Programa göre adı geçen köyde şenliğin hangi tarlada olacağı net yazmıyor. (Köyün çeşitli yerlerinde tarlalar olduğu için) Köyler çok küçük olduğu için festival başlamadan 15 dakika önce köy içindeki tur otobüslerini takip edebilir ya da köy halkına festival nerede şeklinde basit kelimelerle Türkçe sorabilirsiniz. El kol hareketleriyle bile olsa bir cevap alacaksınız. Tariflerine güvenebilirsiniz 🙂
 • Gül kokusu en yoğun sabah saatlerinde oluyormuş. Esans yapımı için gün doğmadan toplanması gerekiyormuş. Kazanlıklı kızların tarlaların içinde kollarındaki söğüt ağacından örme sepetlere şarkılar söyleyerek gülleri doldurmasını izlemek çok keyifli. En çok gül toplama yarışması da renkli bir törene dönüşüyor. Yarışma sonrası, geleneksel Bulgar kostümleri giymiş genç kızlar ve erkekler, Gül Enstitüsü’ne gitmek için birlikte yürüyüşe geçiyor. Burada yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşan damıtma tekniğinin bir gösterisi yapılıyor. Görevli genç kızlar konuklara gül şerbeti, gül reçeli, gül likörü ve gül rakısı ikram ediyor.
 • Gül Festivali’nin en görülmeye değer etkinliklerinden biri gül rakısının pişirilmesi. Festivalde ayrıca bu yöreye has yiyecekler hazırlanıyor.
 • Yaşlı ninelerin taze taze topladıkları güllerden yaptıkları taçlardan satın alarak tarlada bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Bence festival en turistik bölümü! 🙂

  Locations for all the rose-picking rituals across Kazanlak, Rose Valley Bulgaria
  Festival kitapçığında yer alan Kazanlık ve çevresinin haritası. Gül toplama şenliklerinin olduğu köyler haritada işaretlenmiş.

Gül toplama şenliği ile ilgili kısa film izlemek isterseniz şu videoya mutlaka göz atın. (Aradaki konuşmalar Bulgarca)

https://player.vimeo.com/video/266635058

 • Gül Şenliği geçit töreni (Karnaval) : Okuduğum bilgiye göre Bulgaristan’ın en büyük geçit töreni. Yürüyüşte 3000 kişiden fazla katılımcı yer alıyor. Bulgaristan’dan ve çevre ülkelerden gelen folklor grupları, dans ve müzik grupları ile belediyeden öğrenciler yürüyüş yaparak yaratıcılıklarını sergiliyorlar.
 • Gül Kraliçesinin taç töreni: Kazanlık Gül Festivali etkinlikleri Mayıs ayının ortasında kapalı bir salonda yapılan dans gösterisi ve birbirinden güzel kızların arasında yapılan “gül kraliçesi” seçimiyle başlıyor.
 • Gül kraliçesi çıplak ayakla sahneye çıkıyor, nedimeleri özel bir kaba konulmuş gül suyuyla önce ayaklarını ve sonra da ellerini sembolik olarak yıkıyor. Kraliçe tahtına oturuyor, güllerden yapılan bir buketle tacı takılıyor.
 • 1-3 Haziran arasında festivalin başında seçilen Gül Kraliçesi, çeşitli folklor gruplarının geleneksel dans ve şarkıların eşliğinde ikinci ve üçüncüyle birlikte tacını tekrar giyiyor. Ayrıca festival programında Gül Kraliçesiyle fotoğraf  çekimi seansı yer alıyor. (Yaklaşık yarım saatlik bir etkinlik.)
kazanlık gül kraliçesi
Kazanlık gül kraliçesi (Fotoğraf: Kazanlık resmi internet sitesinden)
 • Çeşitli ülkelerden gelen dançlıların folklor gösterileri: Kazanlık şehrinde Kazanlık Grand Hotel’in hemen yanındaki ana meydanda programda belirtilen akşamlarda folklor gösterileri yapılıyor. İzlemesi keyifli etkinliklerden biri. (Erken giderseniz oturma yeri bulmanız mümkün.) Kazanlık dışındaki köylerde de akşamları eğlenceler düzenleniyor. Hatta kalabalık turist gruplarının kaldığı otellerde de geleneksel Bulgar danslarını izlemek mümkün. (Bizim konakladığımız Pavel Banya köyünde de akşam saatlerinde müzikli kutlamalar yapıldı.)

6. Kazanlık Gül Festivali için bilet gerekli mi?

Kazanlık Gül Festivali’nin tarladan gül toplama bölümü dışındaki tüm etkinlikler ücretsiz. Ancak, geçit töreni için koltuk rezervasyonu yapmak isterseniz bilet almanız gerekiyor.

Gül toplama şenliği 10-20 leva (5-10 euro) civarında.

Festivalle ilgili paketlerin fiyatları hakkında tam bilgi buradan indirilebilir. (Bulgaristan Kazanlak Belediyesi’nden belge).

E-posta üzerinden rezervasyon formu doldurarak da internet üzerinden bilet satın alabilirsiniz.( culture.tourism.kz@abv.bg) (Bu işlemi 25.05 tarihinden önce gerçekleştirmeniz gerekiyor.)İkinci seçenek biletleri Kazanlık turizm Bilgi Merkezi’nden direk alabilirsiniz. Linki: Tourist Information Center. Rezervasyonu nasıl yapacağınız ile ilgili bilgi almak için şu  linke bakabilirsiniz. (Rezervasyon formu ile bilet satın alma daha büyük gruplar için tercih edilmekte.)

7. Kazanlık’ta Gece Kulübü

Kazanlık’ta gece eğlenmek için Desperado Night Club en ünlülerinden biri.

8. Kazanlıktan ne alınır?

 • Şehrin içindeki trafiğe kapalı alışveriş caddesinde (Folklor gösterilerinin yapıldığı alanın devamında) festival boyunca yerel ürünlerin satıldığı açık market var. Buradan yerel kıyafetler, aksesuarlar. gül taçları, gül lokumları, sabun, likör, reçel, gül suyu alınabilir.
 • Gül Yağı için bilinen markalardan biri İntermed-one diğeri Rose oil Bulgaria(Adresi: 49 Osvobozhdenie Blvd. Kazanlak 6100 Bulgaristan) (Rose oil Bulgaria Kazanlık’ta Esansiyel yağ müze kompleksini de ziyaret edebilirsiniz.)
 • Esansiyel yağ için Damescenarozbio
 • Tarnicheni köyünde (Kalofer köyünde) gül yağı ve gül suyu üreten yerel imalathaneyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Skobelevo köyünde Etnografik kompleks Damascena da bir diğer yerel imalathane.
 • Kazanlık şehir tiyatrosunda festival kapsamında Gül şarabı fuarı düzenleniyor. (Rose Wine Expo ) Tarihleri: 1-3 Haziran
 • Son olarak Gül rakısını Gyulova Rakija (Gyulova rakısı) hediyelik eşya olarak rakı seven eşe dosta götürebilirsiniz.

9. Festival boyunca genel tavsiyeler:

 • 3 Haziran’da, Kazanlık merkezi ve yakınındaki sokaklar trafiğe kapatılıyor, araba ile seyahat ediyorsanız, önceden park yeri bulmaya çalışın.
 • Mayıs-Haziran aylarında hava 15-25 derece civarında oluyor, 2018 yılında hava inanılmaz sıcaktı. Gündüz gezmek bizi çocukla gezdiğiniz için zorladı. İnternetteki genel hava tahminleri yılın bu zamanlarını yağışlı gösteriyor. Kıyafet konusuna (yanınızda şemsiye, yağmurluk, güneşten korunmak için şapka..) mutlaka dikkat edin.
 • Bulgarca konuşmuyorsanız, İngilizce alternatif bir seçenek olmayacaktır. İngilizce ilk denemede başarılı olmuyorsa Türkçe seçeneğini denemeyi unutmayın. Kaldığımız minicik köy Pavel Banya’daki minicik bakkal bile Türkçe konuşunca kendimizi ne kadar mutlu hissettiğimizi anlatamam! 🙂
 • Kazanlık Gül Müzesi (adres) festival kapsamında gezilebilecek güzel yerlerden biri.
 • Kazanlık şehri şehir yapısı itibariyle günlerce gezilecek bir yer değil. Komünizm dönemine ait binalar biraz estetikten yoksun. Şehirle ilgili beklentiniz çok yüksek olmasın. (Bu çirkin binalara Romanya’da yaşadığım 3 sene boyunca öyle alışmışım ki gözümü fazla tırmalamadı.)

10. Bulgaristan Gül vadisindeki Lavanta tarlaları nerede?

Gül vadisi öyle bereketli topraklara sahip ki tarlalar rengarenk. Çeşit çeşit meyve ağaçlarını saymazsak, (Haziran başında hormonsuz, mis gibi kiraz, erik, kayısı ağaçları ile mideniz de bayram edecek 🙂 renk renk gül tarlalarının yanında mor lavanta tarlalarına girip dilediğinizce fotoğraf çekebilirsiniz. Gitmeden önce dersimi iyi çalıştım ve Bulgar arkadaşımdan Kazanlık çevresindeki lavanta tarlalarının yerlerini öğrendim. Tuja köyü istikametinde, Şipka yolu üzerinde, Sheinovo ve Jasenovo köyleri arasındaki uçsuz bucaksız lavanta tarlalarında kaybolmak isteyenlere duyurulur!

Eğer siz de benim gibi lavanta aşığı iseniz, daha önce yazdığım Fransa Provence bölgesindeki Lavanta tarlaları ile ilgili yazımı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz. 

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

2 comments

 1. Merhaba ben Kemal.Büyük ihtimal kazanlık’a gideceğim Verdiğiniz bilgiler çok güzel ve işe yarayacak nitelikte.Babamın doğduğu yer ve görmek istiyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s