Baştan başa Bulgaristan gezi rehberi-1 (Bulgaristan gezilecek yerler-1)

Bulgaristan gezilecek yerler

Bu sefer yine iddialı bir gezi rehberi serisi geliyor. Baştan başa bir Bulgaristan rotası yapabilmek için çok emek verdim, çok zaman harcadım ve birçok gezi sitesinde geçmeyen harika yerleri de listeme dahil ederek komşu kapıyı keşfe çıktım. Bulgaristan’da harika bir yol gezisi (Road trip) planlayanlar için uzunca yazdığım bu yazıyı sonuna kadar okumalarını rica ediyorum!

Önce kısa bir tarihle başlayalım mı?

Bulgaristan ve Türkler

Bugün Bulgaristan’ın nüfusu yaklaşık 7,5 milyon ise bunun 800 binini hala Türkler oluşturuyor. Gittiğimiz birçok köyde sorularımızı İngilizce sorduğumuzda karşıdan cevap alamayınca Türkçe’yi denedik. 80% olarak Türkçe yanıt aldık. Köylerde hala ciddi Türkçe konuşuluyor. Komünist rejim sonrası Türkiye’den ürün almaya gelen ve ülkesinde bunun ticaretini yapmaya çalışan hatta Türkiye’de bir dönem çalışmış Bulgarlar da çat pat Türkçe konuşuyordu.

Bulgaristan ve Türkiye’nin arası 1984 yılında komunist partinin ülkedeki Türkleri bulgarlaştırmaya çalışıp, ülkede Türkçe’yi yasaklaması ve Türkçe isimleri zorunlu olarak hristiyan Bulgar isimleri ile değiştirmesi sonucu Türklerin büyük bir kısmı zorunlu olarak Türkiye’ye göç etti.

Babam İkinci Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan’da doğmuş. Savaş sonunda da (zorunlu göç nedeniyle) evlerini tarlalarını kısaca her şeylerini bırakarak tek bir bavulla Türkiye’ye göç etmişler. Türkiye’ye göç ettikten sonra da ailesinden duyduğu hikayeler ve Türkiye’de zor şartlarda geçen ilk yıllardan sonra Bulgaristan hakkında olumlu bir resim yoktu onun da kafasında. Bu yüzden göç ardından geçen 60 küsur yıldan sonra kimse oraları gidip görmek istememişti. Üniversite yıllarında farklı ülkeleri gezip gördükçe içten içe merak duymaya başladım oralara çünkü gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdü! 🙂 Eşimle ilk olarak Sofya’ya gittiğimizde çok sevdik. Dönüşte evdekilere de anlatıp aradaki buzları kırmak istedik. Annem ve babamla birlikte birkaç sefer giderek farklı şehirlerini gezdik. Geçen ay 9 senedir bir türlü yapamadığımız bir şeyi yaparak (ve bu sefer üç nesil olarak) babamın doğduğu köyü gezdik. Babamın hayatının ilk 7 yılına ait hikayeleri dinlemek de gezimizin en keyifli detaylarından biriydi. Ailenin gezgin ruhu olarak böyle birleştirici bir şey yaptığım için ayrıca mutluyum!

Bu sadece bizim hikayemiz. Sonuç olarak Türkiye’ye Bulgaristan’dan 1923 yılından 1989 yılına kadar düzenli göç gerçekleşti. Eminim gözlerimizi dolduracak nice acıklı göç hikayeleri vardır içlerinde.

Sizin gönül bağınız var bu yüzden sevmişsiniz oraları diyeceksiniz. Peki turist olarak gitmek isteyenler haklı olarak neden Bulgaristan’a gitmeliyim diye sorarsa?

 • Öncelikle Bulgaristan ucuz ve yakın bir destinasyon olması sebebi ile yakın çevrede gidilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.(Son zamanlarda Euro ve doların hızlı artışı ile yurt dışı planları yapanların ilk kriterleri arasında ekonomik bir destinasyon olması yer alıyor.) Ülkenin ünlü kumsallarında yüzmek, ağız tadıyla yemek yiyebilmek ( uzun süre kuzey ve Orta Avrupa’da bulunanlar ne demek istediğimi anlamıştır.) Bulgaristan’ı cazip hale getiriyor.
 • Tarihseverler Bulgaristan’da 5000 yıl öncesine ait güzel eserler görebilir.
 • Doğaseverler ise muhteşem Rila göllerini ziyaret edebilmek için Rila dağında hiking yapabilir ya da 400 yıllık geçmişe sahip Kazanlık Garbova arasındaki gül vadisini (Kazanlık Gül Festivali yazıma linkten ulaşabilirsiniz.) ziyaret edebilir.
 • Partiseverler Varna ve Burgas‘da sabaha kadar dans edebilir. Hafta içi geceleri bile hiç durmadan partiler devam ediyor.
 • Kayak öğrenmek isteyenler çok uygun fiyatlarla kayak dersi alabilir. Kayak bilenler ise Vitosha, Bansko, Pamporava kayak merkezlerinde Türkiye’den çok daha düşük fiyata kışın kayak tatili yapabilir.

Bulgaristan’a ulaşım

Bulgaristan’a geçtiğimiz 9 yılda 8 kez gitmiş biri olarak bulunduğum süre içerisinde aşağı yukarı her vasıtayı kullandım. Türkiye’den otobüsle, Romanya’dan taksi ile, Almanya’dan uçak ile ve son olarak Romanya’da yaşadığımız dönemde Türkiye’ye giderken kendi aracımız ile geçtik. Bulgaristan’da araba kiralamak ya da şehirlerarası otobüsle yolculuk yapmaya kadar her ulaşım yolunu denedim. Dolayısıyla 9 yıl içinde ulaşımı ile ilgili AB’ye rapor yazacak kıvama geldim. Tüm bu tecrübelerim sonucu Bulgaristan’a ulaşım ile ilgili tüm vasıta araçlarından kısa kısa bahsedeceğim.

1. Bulgaristan’a Türkiye’den otobüsle seyahat

Bulgaristan’a Türkiye’den kalkan bir kaç otobüs firması gitmekte. Biz hem Bursa’dan hem de İstanbul’dan otobüsle gidişimizde Metro Turizmi tercih ettik. Hizmetlerinden çok memnun kaldık.  Metro turizm dışında HunturHas TurizmBursa Turizm, Nişikli Turizm gibi otobüs firmaları da Bulgaristan’ın farklı şehirlerine gidiyor.

2. Bulgaristan’a kendi aracınızla seyahat

Bulgaristan’a kendi aracınızla geçiş yapabilmek için araç ruhsatınızı göstererek uluslararası geçerliliği olan yeşil sigorta yaptırmanız gerekiyor. Gümrük kapısında minik bir kulübede yeşil sigortayı yaptırmanız mümkün. (En az 15 günlük yapılıyor, kredi kartı geçerli)

Türk ehliyeti ise Avrupa içinde 6 ay geçerli. (Romanya’ya taşındığımda ilk 6 ay sorunsuz kendi Türk ehliyetimi kullanabildim.) Yani Türk ehliyetinizle turist olarak bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde farklı bir ehliyete ihtiyacınız yok. Uluslararası ehliyet gerekip gerekmediğini gideceğiniz ülke ile ilgili resmi sitelerden araştırmanızı tavsiye ederim. Yeni çipli ehliyetlerin uluslararası ehliyet sorununu ortadan kaldırdığını okudum. Gitmeden önce en güncel bilgi için resmi sitelere mutlaka bakın.

Almanya’ya taşındıktan sonra orada zorunlu olarak ehliyet aldık. Tüm Avrupa birliği içinde de geçerli olan bu ehliyet nedeniyle ehliyet için yanımıza herhangi ek döküman (tercümesi vs) almadık. Alman ehliyetini alırken yanında uluslararası ehliyeti de veriyorlar. Yurt dışına giderken uluslararası ehliyetimizi mutlaka yanımıza alıyoruz.

Bulgar gümrük kapısında pasaport kontrolü yaptırdıktan sonra hayatımda gördüğüm en tuhaf uygulama ile karşılaştım. Araç sterilizasyonu için etraftan ilaçlı suların fışkırtıldığı bir tünelden geçiyorsunuz. Bunun için de 5-10 leva arası bir ücret ödemek zorundasınız. 🙂

Bulgaristan’da yol vergisi Vignette ödemek zorundasınız. (Bulgarca ‘Vinetka). Batı Avrupa’da Vignette sadece otoban kullanımları içinken, Bulgaristan’da köy yolunu bile tercih etseniz Vignetka almak zorundasınız. Sınırdan geçtikten sonra ilk gördüğünüz  benzinciden alabilirsiniz. Polis sorduğunda mutlaka gösterin, Yoksa ceza ödemek durumunda kalırsınız.

Bulgaristan Vinetka (Vignette) 2018 fiyatları:

Otomobiller için:

1 haftalık 15 leva,  1 aylık 30 leva, 3 aylık 54 leva, 1 yıllık 97 leva.

3. Bulgaristan’a trenle seyahat:

Her gün Sofya-İstanbul arası karşılıklı sefer düzenleniyor. (İnternet sitesi 2018 fiyatı olarak 54,60 Leva’dan başlayan fiyatlar olarak gösteriyor. Ne kadar erken alınırsa o kadar uyguna geliyor.) Fiyat ve rezervasyon için web sitesine bakabilirsiniz. Ülke içinde ulaşım için tren tercih edeceklere trenlerin eski ve çok yavaş olduğunu da ayrıca belirtmek istiyorum. Bulgaristan tren yolları web sitesi 

Sofya’dan Belgrad’a, Bükreş’e ve Selanik’e de tren seferleri var. Web sitesinden seferlere ve saatlerine bakabilirsiniz.

4. Bulgaristan’da araç kiralama

Wizzair car rental ve Ryanair car rental sitelerindeki araç kiralama fiyatları bize çok uygun geldi. İki kez aracımızı bu sitelerden kiraladık. Linklere göz atabilirsiniz.

Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi linkteki yazımdan okuyabilirsiniz. 

Bulgaristan’da araba kiralamak mı yoksa trenle/otobüsle mi gezmek daha ucuz?

Tren fiyatları araba kiralamaktan çok daha ucuz. Tren yolları ile ufak yerlere ulaşım mümkün değil. Fakat geniş otobüs ağı ve bizdeki minibüsler ile küçük yerlere de ulaşmak mümkün. Şehir içinde de otobüs hatları turistik yerleri gezmek bakımından yeterli. (Çocukla gezecekler için rahatlık açısından araç kiralamalarını (ya da kendi araçları ile) öneriyorum.

5. Bulgaristan’a bisikletle seyahat:

Bulgaristan’a bisikletle mi gidilir dediğinizi duyar gibiyim. Gözlerimle görmesem ben de inanmazdım. Kazanlık Gül Festivaline giderken Kazanlık’a 20 km kala minik bir Türk lokantası bulduk. Biraz dinlenmek için mola verdik. Bisikletlerinde Türk bayraklarını gördükten sonra selam verdik. Yaşları altmışın üzerinde biri bayan ikisi erkek üç kişilik bisikletli grubun ter içinde gül vadisine gündüz sıcak bastırınca mola vermek istediklerini söylediler. Edirne’den bindikleri Sofya hattı treniyle yolun bir kısmını geldiklerini söylediler. Kazanlık’a kadar pedal sallayacaklarını duyduğumda gezmenin ve yaşam enerjisinin her yaş ve bütçede olduğunu bir kez daha söylemek istedim. Kısaca önemli olan niyet etmek sevgili gezgin ruhlu okuyucular!

Aralarından biri Avrupa’da 17 ülke dolaşmış bisikletle. Fikir vermek açısından onun ağzından Bulgaristan’da bisiklet ile çok rahat gezilebileceğini söyleyebilirim.

6. Bulgaristan’a uçakla seyahat

Bulgaristan’a THY’nin kampanyalı dönemlerinde Sofya ve Varna’ya gidiş dönüş 99 Euro’luk biletlerle uçulabilir.

Bizim gibi güney Almanya’da oturanlar Memmingen Havaalanından Varna ve Burgas’a düşük bütçeli Ryanair ve Wizzair ile 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla uçabilirler.

Almanya’daki havaalanlarından low cost (düşük bütçeli) olarak Plovdiv (Filibe) ve Sofya’ya uçmak mümkün. (Ağırlıklı olarak Wizzair ve Ryanair havayolu şirketleri ile)

7. Bulgaristan içinde ulaşım

Bulgaristan otobüs terminallerine Avtogara deniyor. Çoğunlukla otobüs terminalleri ile tren garları yan yana oluyor. Bulgaristan içindeki birçok şehre otobüs ile ulaşmak mümkün. Şumen’den Sofya’ya otobüsle gelmiştik. Hatta Sofya’dan yakın ülkelere de otobüs ile geçmek mümkün. 2013 yılında Üsküp’e Sofya’dan otobüsle geçmiştik. Otobüs terminalinde sıra sıra yazıhaneler var. Bilet alırken herhangi bir dil sorunu da yaşamadık. Sofya ve Varna üzerinden Selanik/Atina Romanya, Belgrad, Üsküp, Çekya (Prag, Brno) hatta Ukrayna’ya (Odessa) otobüs seferleri var. (2018, Temmuz ayındaki son seyahatimde otobüs terminalinde dolaşırken seferleri not almıştım :))

8. Bulgaristan’ın gümrük kapıları

Türkiye- Bulgaristan sınırında üç adet sınır kapısı vardır. Bunlar Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarıdır.

Bulgaristan’a ne zaman gidilir?

Bulgaristan şehir gezileri için en güzel dönem Mayıs Haziran aylarında henüz yaz sıcakları bastırmadan ya da Eylül’den Ekim ortasına kadar, deniz tatili için Haziran ortasından Eylül ortasına kadar, kayak tatili içinse kış ayları özellikle Ocak ve Şubat tercih edilebilir.

Bulgaristan vizesi

Bulgaristan vizesi dışında Schengen vizesi sahibi Türk vatandaşları Bulgaristan’da maksimum 90 gün kalma hakkına sahip.

Bulgaristan gezilecek yerler

Bulgaristan’ı kara yoluyla gezeceklere göre enfes bir road trip ayarladım. Türkiye üzerinden otobüsle ya da arabayla Burgas‘a gelmek en kısa yol olduğu için başlangıç şehrini Burgas seçtim. Planı uçakla Sofya ya da Varna üzerinden de uygulayabilirsiniz.

Rota boyunca yer alan Bulgaristan’ın önemli turistik şehirleri

Burgas, Nessebar, Varna, Şumnu (Şumen), Veliko Tarnova, Gabrova, Şipka, Kazanlık, Sofya, Filibe

Bu rota için yani Bulgaristan’ı baştan başa gezmek için kaç gün gerekli?

Bu rota orta Tempo bir gezi için 10-12 gün yeterli olacaktır.

Bütçe konusu için net bir rakam vermek istemiyorum. Gezinin maliyeti ulaşım şekliniz ve konaklamadaki konforunuza göre değişecektir. Genel olarak hosteller ve pansiyonlar Bulgaristan’da gayet ucuz.

Konaklama kalemini daha da düşürmek için Bulgaristan’da kamp yapmak ya da karavanla gezmek de mümkün. Bulgaristan’daki kamp yerleri ve fiyatları için linke tıklayabilirsiniz.

Screenshot_20180718-143928-01
Bulgaristan Karadeniz sahili boyunca gezilecekler yerler
 1. Sozopol (Süzebolu) gezilecek yerler

Dereköy sınır kapısını geçtikten sonra ilk durak Sozopol Türkçe adıyla Süzebolu. Burgas’a yaklaşık 35 km uzaklıkta. Bulgaristan’ın Karadeniz sahili boyunca Osmanlı’nın elinin değdiği yerlerde ortak kültüre ait (bizlere ait) bir şeyler hissedeceksiniz. Buradaki eski şehir tahtadan cumbalı tipik Osmanlı evleri ile dolu. Güzel taraf sokakların denizle kesiştiği her yerde plaja çıkıyorsunuz. Eski şehrin içini gezmek çok uzun sürmeyecek, vaktiniz varsa minik bir çay/kahve molasına bile değer.

Sozopol’dan 10 dakika uzaklıkta Ravadinovo Şatosunu (Ravadinovo Castle) ziyaret edebilirsiniz. Turistler için yapılmış yani tarihi bir özelliği olmayan bu şatonun çok güzel bir bahçesi var. Şatonun hemen önünde harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz güzel bir gölü var. Şatonun içerisi ziyaret edilemiyor. Şato için 1 saat ayırmanızı tavsiye ederim. İçeride küçük bir cafe de var. Sozopol’dan gelmek isteyenler taksi ile yaklaşık 10-12 Leva arası tutuyor.

Screenshot_20180510-222509-01
Ravodinovo Şatosu

Adres: RavadinovoSozopol 8146, Bulgaristan

2. Ahtopol gezilecek yerler

Türkiye’den Burgas istikametine göre ters yönde olmasına rağmen Dereköy sınır kapısından kendi aracıyla geçenler için burada da küçük bir molayı tavsiye edebilirim. Sozopol eski şehrinin daha minik hali. Sozopol Ahtopol arasında güzel plajlar var. Yazın burada yüzme molası verilebilir.

Yazının devamı yakında blogda yer alacak.

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz. 

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

2 comments

 1. Yazınız güzel başlamış, devamı var mı diye baktım ama yazmamışsınız malesef. Bende Bulgaristan için bir gezi planlıyorum, tam adım adım detaylı güzel bir yazı buldum derken devamını göremedim 😦

  Beğen

  • Cok tesekkür ederim. Gecen seneden beri yogun calisma temposu icinde taslak yazilarimi yayinlama imkani bulamadim. Bunlardan biri de Bulgaristan yazimin devamiyla. Bu yaz döneminde bu eksik olan yazilari tamamlayacagim. Umatim isinize yarar.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s