Tarihte biraz yolculuk edelim mi?

Romanya’da bir gün müze gezerken (Bükreş Ulusal Tarih Müzesi)  izlediğim videodan çok etkilendim. Hemen internetten araştırıp Youtube’da National Geographic’in hazırladığı bir video olduğunu öğrendim. İzlemek isteyenler için de bu videoyu severek aşağıdaki linkte paylaşmak istiyorum. Okul sıralarında tarih pek bir yavan ve ezberci anlatılmıştı ya bize, keşke böyle güzel animasyonlara da yer verip okul sıralarında tarih dersine ilgimizi arttırabilselerdi tarih öğretmenlerimiz 😉 (Video’da Roma İmparatorluğu zamanında Trajan sütununun nasıl yapıldığı renkli bir şekilde anlatılıyor.)

Sanat tarihine olan ilgim iyice ateşlenince E.H. Gombrich‘in yazdığı Sanatın Öyküsü adlı kitabını aldım.  Gezdiğim yerler ile ilgili bilgileri internet ortamında her zaman bulmam mümkün olmadığı için yani eserleri ve müzeleri daha iyi anlamak için bu kitap benim başvurduğum eşsiz bir kaynak haline geldi.

Sanatın Öyküsü, M.Ö. 500 yılından başlayarak 2000’li yıllara kadar yaşayan uygarlıkların bizlere bıraktığı bugünkü mirasın arka planını anlatmaktadır. Kısaca gezilerimiz sırasında uğruna km’lerce yol gittiğimiz o çok ünlü eserler yapılırken ne tarz akımlardan etkilendiler aslında neyi anlatmak istediler üzerine araştırılmış ve yazılmış bir kitap. Çok yalın bir dille anlatıldığı için kitabın ön sözündeki şu cümle bu kitabı şeçmeme neden oldu : “Bu kitap, kendilerine yabancı ve çekici olan bir alanda ilk bilgilere ihtiyaç duyan herkese göre hazırlanmıştır.” Okuduktan sonra bu cümlenin sadece pazarlama stratejisi olmadığını anladım. Yazdığım gezi yazılarımda zaman zaman oradaki bilgilerden de kaynak göstererek alıntı yapıp, yazılarımda içeriği zenginleştirmek istiyorum. Çünkü gördüğümüz o sanat eserlerinin ya da müzelerin içindeki eserlerin aslında bize neler anlatmak istediğini de anlamadıktan sonra sadece görmüş olmanın yeterli olmadığının kanısındayım ufkumuzu açabilmek için 😉

Sanat tarihine biraz ilgiliyseniz ve böyle bir kitaptan haberiniz yoksa diye blog vasıtasıyla da sizlerle paylaşmak istedim.

Okuyanlar varsa da yorumlar bölümüne fikirlerini yazarsa çok sevinirim.

Sevgiler,

Sumru.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s