Fas gezi rehberi-2

Baştan başa Fas gezisi, Fas gezilecek yerler

Bu serinin ilk yazısı için linke tıklayabilirsiniz.

Beni tanıyanlar Fas büyüsüne nasıl kapıldığımı iyi bilirler. 14 ay aradan sonra ikinci kez Fas’tayız. Geçen seferki Fas gezimizde Fes ve Marakeş’i listeye almıştık. Blogda Fes ve Marakeş‘i çok detaylı anlatan Fas gezi notlarım öyle çok beğenildi ve öyle güzel geri dönüşler aldım ki arayı soğutmadan Fas gezi notlarının ikincisini yazdım. Bu sefer Fas’in güneyini yani çöl iklimini deneyimleyip, bedevilerle tanışacağız.

Bu seyahatimizi annemle babamın 50. evlilik yıl dönümüne denk getirerek hep birlikte Şubat 2019’da gerçekleştirdik.

LRM_EXPORT_3590926014738_20190222_221430343-01
Fas’ın ünlü badem ağaçlarının muhteşem güzelliği

Şubat ayında Almanya’da yaşadığımız yer Allgäu’da hala kar altında kalsak da baharın gelişini bambaşka bir yerde karşılamak için Fas harika bir destinasyondu.

(Badem ağaçlarıyla ilgili kısa bir not: Tafraoute (Tafraout) Agadir’den daha güneyde yer alan küçük geleneksel bir kasaba badem çiçeği festivaliyle ünlü. (Her yıl Şubat’ın ikinci haftası) Berberi yaşamı, folklor gösterileri, geleneksel kıyafetler ve danslarıyla Fas’ın çok az bilinen rotalarından biri.)

Şubat ayında Fas’ta hava sıcaklığı nasıldı?

Hava sıcaklığı 20-25 derece arasındaydı. Sabah erken ve akşam güneş battıktan sonra çöl iklimi nedeniyle çok daha serindi. Fas seyahati için en güzel dönem sonbahar ve ilkbahar olsa da Şubat ayı bizim gibi fazla sıcak sevmeyenler için Fas gezisine uygundu.

Fas’ta araç kiralamak:

Fas’a ilk gittiğimizde araç kiralamayı göze alamamıştık. Çünkü Fas’ın trafiği konusunda epey önyargılıydık. Şehir içinde taksi ve şehirlerarası yolculukta treni denemiştik.

Fas’a ikinci sefer gittiğimizde rotamızın uzunluğu sebebiyle tren, uçak ve taksi kombinasyonu bizim için büyük bir zaman kaybı olacaktı. Paket turların da çocukla seyahate uygun olmayacağını düşünerek araç kiralama konusunda karar kıldık. Araç kiraladıktan sonra en çok dikkat ettiğimiz konu otel seçimiydi. Kesinlikle şehrin ortasında ya da araç trafiğine kapalı sokaklarda, otoparkı olmayan otel ya da riadlarda kalmamalıydık. Otel seçimlerini bu doğrultuda yapıp şehir içi trafiğine girmeyerek hem stressiz hem de zamandan tasarruf edebileceğimiz şekilde otellerimizi ayarladık. (Yazımın sonunda Fas’ta konaklama bölümünde kaldığımız yerler hakkındaki düşüncelerimi de yazdım.)

Daha önce yazmış olduğum Yurt dışında araç kiralama hakkında bilmeniz gereken her şeyi adlı yazımdan da tüm detayları okuyabilirsiniz.

Fas’a gitmeden önce okuduğumuz bloglarda trafik polislerinin haksız yere trafik cezası kesmelerine şahit olmuştuk. Hatta pazarlıklar havada dönmüştü. Bu konu trafik kurallarına uyum konusundan daha fazla tedirgin ediyordu. 7 günlük gezimiz boyunca birçok trafik polisi gördük ve kurallara gayet uygun araç kullandığımız için hiçbiri bizi durdurmadı fakat Marakeş’e 30 km kala (çünkü Fas’ın en çok turist çeken yeri Marakeş ve Atlas dağları Marakeş yolu turistlerin en çok bulunduğu dolayısıyla trafik polislerinin en iyi iş yapabileceği yer konum olarak 🙂 ) trafik polisi durdurdu. Ehliyetimizi ve aracın evraklarını sordu. Her şey kuralına göreydi ve hızımız da limitler dahilindeydi. Sonra muhabbet etmeye başladı. Araçta çocuk dahil 5 kişiydik. Emniyet kemerleri önde takılıydı. Sonra arka köşede oturan annemi inceledi ve (buldum bakışıyla!) emniyet kemerinin takılı olmadığını gösterip ceza yazması gerektiğini söyledi. Biz tüm sakin halimizle itiraz etmedik ve ona saygı duyduğumuzu bakışlarımızla ifade etmeye çalıştık. Eşim arabadan inip cezayı ödemeye giderken önce 50 Euro demiş (Alman ehliyeti nedeniyle Almanya’dan geldiğimizi anlayınca fiyat kategorisi Euro oluvermiş tabii 🙂 eşimin sempatik hali ve Türk pasaportuna istinaden cezayı 10 Euro’ya düşürmüş. Tavsiyem hırçın agresif bir tavır sergilemeden olayı çözmeye çalışmanız çünkü haksız yere kesilen ceza olduğu belli fakat yoldan geçme parası gibi düşünerek en az miktarı vermeye çalışarak kendinizi teselli edebilirsiniz 🙂

Fas’a uçuş tercihimiz

Almanya (Memmingen) – Fas (Fes) uçuşu (Ryanair) için kampanyalı bilet bulmak gerçekten paha biçilmez. Bir önceki uçuşumuz Noel tatiline denk geldiği için kampanya yakalayamamıştık fakat bu sefer kişi başı 20 Euro’ya gidiş dönüş olarak aldığımız uçak biletinden dolayı birkaç ay ağzımız kulaklarımızda dolaştık 🙂

Fez havaalanında iner inmez kiralık aracımızı kiraladık. 7 gün boyunca bir tam tur yaparak Fez havaalanında yine aracımızı teslim ettik.

Bizim yaptığımız bu rotada amacınız sadece çöl deneyimi yaşamak ise (yani Fes ile Erfoud arasını es geçerek rotayı Erfoud’dan başlatmak istiyorsanız) iyi haber:  Errachidia havaalanına Fas içindeki diğer şehirlerden Royal Air Maroc firması ile ulaşabilirsiniz. Errachidia şehri büyük ve modern bir şehir. Errachidia Havaalanına Erfoud ya da Merzouga’daki çoğu otelin transferi var. Fez Erfoud arasındaki 6-7 saatlik bölümü de böylece kısaltabilirsiniz.

20190717_173112
Fas’taki Havalimanları

Fas Rotamız

Bizim baştan başa Fas seyahatimiz ve Fas rotamız şu şekilde oldu:

Screenshot_20180223-231518-01

1. FES (FEZ) gezilecek yerler

Daha önce yazdığım Fes gezi rehberi için linke tıklayabilirsiniz.

2. İfrane gezilecek yerler

Dünya’nın en temiz ve en iyi şehirlerinden biri seçilen Ifrane, Fas’ın İsviçre’si olarak biliniyor. Yüksek rakımdaki konumu nedeniyle Fas’ın okyanus kıyısına yakın ve çöldeki birçok şehrine nazaran yazları daha serin geçiyor ve kışın da kayak yapılabiliyor.

20190718_035336
Çok şirin mimarisiyle Al Akhawayn Üniversitesi’nin Kampüsü

Al Akhawayn Üniversitesi, Fas’taki tüm üniversitelerden farklı olarak eğitim sistemi Amerikan eğitim sistemi baz alınarak oluşturulmuş. Bilindiği üzere Fas’taki bütün diğer üniversiteler Fransız eğitim sistemi temelli.

Fes’ten yaklaşık 70 km uzaklıktaki İfrane şehri de konaklama için listemdeydi. Doğanın içinde harika otelleri olan İfrane’de her bütçeye uygun konaklama seçeneği var. Fotoğrafını görüp aşık olduğum (eskiden saray olan) otel Michlifen  da maalesef yer bulamadık. Bu otel bir sonraki gezi için notlarımın arasında çoktan yerini aldı!

İfrane çok turistik bir şehir olmamasına rağmen, arabanızı park edip şehrin içinde aylaklık etmenizi tavsiye ederim. Evlerin mimarisi tüm Fas’tan farklı, yüksek çatılı ve şehir çok düzenli. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğinizi düşünüyorum.

3. Erfoud gezilecek yerler

Erfoud şehri epey minik. Turistlerin buraya gelme sebebi Sahra çölüne ulaşmak.

Sahra çölüne gelmek isteyenler için çöl kumullarına en yakın şehir Erfoud ve kumullardaki turistik şehir de Merzouga. Erg Chebbi de en meşhur kumulun ismi.

LRM_EXPORT_4607222818088_20190222_223126640-01
Upuzun bir yolculuktan sonra uçsuz bucaksız Sahra çölündeyiz. Gün batımını naneli Fas çayı ile izleyeceğiz
LRM_EXPORT_27078151385439_20190227_180421482
Melissa’nın ilk çöl deneyimi. Kumlarla oynamaktan öyle keyif aldı ki, geri dönmek için ikna etmek pek kolay olmadı:)

Çölde bedevi çadırlarında konaklamak en güzel seçenek mutlaka denenmesi gerekir diye düşünüyorum fakat çöl iklimi nedeniyle (yani gece gündüz sıcaklık farkının 20°C’den fazla olması demek) Şubat ayında seyahat etmiş çocuklu bir aile olarak çöl konaklamasını tercih etmedik. Mart, Nisan, Eylül ve Ekim ayları çocukla konaklamak için kesinlikle daha rahat olacaktır. Çöldeki kamp seçeneklerinde öğünler genellikle dahil olup, akşam bedevilerin müziğini canlı dinleyip ve kamp ateşi etrafında yıldızları izleyebilirsiniz.

Sahara Stars Camp ile ilgili detaylara linkten ulaşabilirsiniz.

Konaklama yapmadan da Orta Atlas dağlarındaki çöl yaşamını gözlemlemek (berberi çadırlarına konuk olup, çay içmek) Merzouga kumullarında güneşin doğuşunu izlemek, 4×4 bir araçla çöl safarisi yapmak ve develerle gezinti yapmak Erfoud’dan şoförüyle kiralayacağınız (yarım ya da tam gün için) bir 4×4 ile mümkün.

Çöle kendi aracınla mı gezmek yoksa yarım günlük 4×4 araç mı kiralamak daha uygun?

Uçsuz bucaksız Sahra çölünde kendi kiraladığınız jeep’inizle de safari yapabilirsiniz. Fakat okuduklarım ve yerellerden dinlediğim tecrübe çölde navigasyon çalışmadığı için özellikle hava karardıktan sonra kaybolmanız olası.

Peki, hangi opsiyon bütçeye uygun?

Eğer Fes ya da Marakeş’ten turla gelecekseniz çölde safari ve deve gezintisi turunuzun içinde olacaktır. Fakat bu turlar Erfoud’a kadar otobüsle gelip Erfoud’dan yarım günlük bir çöl turuna katılmanızdan çok daha pahalı olacaktır. Ya da bizim gibi araba kiralayarak Erfoud’a kadar ulaşmanız ve çölde safari turunu otelde resepsiyondaki görevliyle çok sıkı pazarlıkla uygun hale getirebilirsiniz. (Turkey ve muslim price gibi kelimelerle pazarlıkta başarıya ulaşabilirsiniz:))

Deve gezintisi bizim gezi grubumuz için uygun olmadığı için yapmadık. Bu tur Jeep Safari fiyatının üzerine ekstra olarak hesaplanıyor. Daha önce Mısır turumuzda yaptığımız deve safarisi nedeniyle develerin çok hareketli hayvanlar olduğunu ve çöl kumulunda epey sallandıklarını yapmak isteyenlere tekrar belirtmek isterim.

Jeep safari için genelde güneşin doğuşu ve batışındaki saatler tercih ediliyor. Yarım günlük bir 4×4 araç kiralamak yaklaşık 40-50 Euro civarında. (Biz 5 kişilik bir gruptuk. Jeep 7-8 kişiye kadar kiralanabiliyor.) En güzel tarafı programı siz oluşturabiliyorsunuz ve nerede ne kadar durmak istediğinizi şoförle konuşabiliyorsunuz. (Hatta birçok tur geleneksel Fas kaftanı ve şalını da fotoğraflarınız için size sunabiliyor.)

Çölde konaklama için Erg Chebbi (Merzouga) ulaşım açısından daha kolay olduğu için bizim tercihimiz bu yönde oldu. Çöl safarisi ve konaklama için bir diğer alternatif ise Zagora çölü. Burayla ilgili detay bilgi yazamayacağım. Tercih ederken diğer seçeneği de göz önünde bulundurmanızı istedim.

IMG-20190813-WA0001
Fas’ın Erfoud bölgesinde ilginç oluşumlar da var. Şoförümüz yıllar öncesinden oluşmuş fosil taşların olduğu bölgeye de uğradı. Yerli halk bu fosil taşları kayalardan çıkartarak gelir elde etmeye çalışıyor.
IMG-20190813-WA0000
Otelin duvarında görüp bayıldığımız Erfoud ve çevresine ait ( 1000 Kasbah yolu) turistik harita

Yukarıdaki haritada Zagora ve Erfoud’u mesafe olarak daha iyi görebilirsiniz.

Erfoud’dan başlayarak Ouarzazate arasında Fas’ın en panoramik yolunu göreceğinizi garanti ederim. Çölün ortasında palmiye ve hurma ağaçlarıyla süslü vadiler (vahalar) Berberi köyleri ve Kasbah (Kuzey Afrika kentlerinde Arap mahallelerine verilen isim) adı verilen yerleşim yerleri ile 1000 Kasbah yolu olarak geçen 230 km’lik bir yol burası. Yukarıdaki haritada bu yol üzerindeki tüm turistik noktaları da tek tek göstermiş. (Bu yol üzerinde köylülerin bahçesinden, ağacından toplayıp sattıkları minik pazarlarda harika meyve ve sebzeler var. Yanınızda mutlaka Dirham bulundurup mevsimine göre bu köylülerin minik sepetlerindeki ürünlerden alın. Şubat ayında mandalina hasadı vardı. Yol boyunca bu minik pazarlarda durup kilolarca mandalina alıp yedik çünkü böyle lezzetli şekerli minik mandalinaları en son çocukluğumda yediğimi hatırlıyorum!) Ben de bu yol üzerinde bizim gördüklerimizle ilgili sizlere kısa kısa bilgi vermek istiyorum şimdi:

Kasbah yolu ilk durak Tinghir yakınlarındaki Todra geçidi:

Todra kanyonunda hiking yapan bol bol Avrupalı turist bulabilirsiniz. Hiking ile ilgileniyorsanız bölgede rehberli hiking turları ve birçok otelde haritalar ve broşürler var. Todra geçidi Ürdün’deki Vadi Rum ve Petra coğrafyasıyla ya da Romanya’daki Bicaz geçitlerinin iç içe geçmiş hali gibiydi bizce. Araç ile geçidin içinden geçmek bu arada mümkün.

Dades geçidi Todra geçidinden çok daha heyecan verici. Araç ile deneyimlemek ise bambaşka bir heyecan. Çok benzerini Romanya’da Transfagaraşan adlı yerde görmüştük.

LRM_EXPORT_20142147522861_20190718_040727164
Dades geçidi, Fas

Boumalne Dades gezilecek yerler

Konaklama tercihimiz çok yerel bir yer oldu: Auberge Des Jardins du Dades. (Yukarıdaki fotoğraflar konağın terasından çekildi.) Ev sahibi, berberi kültürüne özgü misafirperverlikle karşıladı bizi ve işletmecilikten uzak ev sahibi rolünde daha çok… Bu konaklar auberge olarak geçiyor. (Fransızca han ya da pansiyon anlamında) Sadece 5 ile 10 arası odaları bulunuyor. Ayni zamanda restoran hizmeti de veriyorlar. Ev sahibi yemeğinizi pişirirken izleyip, öğrenmek de mümkün.😉

Marakeş ve Fes’te çok lezzetli tajin (güveç) ve kuskus yediğimi yazmıştım. Geri alıyorum. Hem ev yapımı hem de en lezzetli tajin ve kuskusu bu konakta yedim.

Bir sonraki durak UNESCO korumalı Aït Ben Haddou köyü

Aït Ben Haddou 1987’den beri Unesco korumalı bir köy. Burası Game of Thrones’dan önce de bilinen bir yermiş. 20’nin üzerinde Hollywood filmi burada çevrilmiş ki ilk film 1962 yılından. Turizm patlaması ise 2000 yılından sonra Gladyatör filmiyle gerçekleşmiş.

Minicik köyde Çin, Hong Kong restoranları var ki tüm Fas’ta bu çeşitliliği Marakeş gibi büyük şehirlerde belki görebilirsiniz:)

LRM_EXPORT_12696168895495_20190226_203418847
Bir başka berberi konağındayız. Burada olmamızın sebebi Game of Thrones’un Khaleesi’li sahnelerinin çekildiği köyü görebilmek

Aït Ben Haddou köyünde konakladığımız yer Auberge Ayouze. 

Çok bohem bir yer. Konağın içinde hoş bir Afrika müziği duyuyorsunuz. Konak sahibi çok gezen çok okuyan bir berberi. Turistlerin isteğine göre akşamları konak sahibi de canlı müzik yapıyor. Gezi boyunca sanırım kaldığımız en farklı ve güzel yerlerden biriydi. Türkiye’ye de 3 kez gelmiş. Onunla oturup uzun uzun bu kültür hakkında sohbet etmek çok keyifliydi.

Berberiler, Afrika’nın en eski kültürlerinden biri ve hatta Araplardan da önce geliyorlar. Berberiler bugün itibari ile Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Mali, Nijer ve Mauretania’da dağınık gruplar halinde yaşıyor. Yani Afrika’nın ilk sahipleri Araplar değil Berberiler dersek yanlış söylemiş olmayız. Berberi adı, Araplar’dan köken, gelenek, dil, edebiyat, sanat ve tarih açısından oldukça farklı bir grubu temsil eden bir isim. Kendilerine ait dilleri, alfabeleri ve bayrakları var. Fas’ta uzun süren mücadele sonunda Berberi dilini resmi dil arasına sokabilmişler.  Marakeş’e ve Atlas Dağlarına baktığınız her yerde Berberi kültürünü bulacaksınız. Örneğin çarşıdaki halılara yakından baktığınızda motiflerinde kötü şansın önüne geçmek için çeşitli semboller bulunduğunu göreceksiniz. Berberiler konukseverliği ile ünlü, evlerine davet etmeleri çok yaygın. Evlerine konuk olarak gittiğinizde sizlere mutlaka nane çayı ve yemek sunarlar.

Dizi çekilirken ilgi nasıldı diye soruyorum. Burada kimsenin umurunda değildi diye cevap veriyor. 🙂 Dizinin 3. sezonunda o da figüran oyuncu olmuş, fotoğraflarını gösteriyor.

Çekim yapılan yeri terastan izliyoruz. Uzaktaki ucu sivri tepe. Güneş batarken ziyaret edin, hem fotoğraflar çok güzel çıkıyor hem de öğle saatlerinde turist otobüsleri tüm köyü işgal ediyor diyor. Hemen naneli Fas çayı, badem, fıstık bir de yerel Fas tatlıları ikram ediyor. Melissa’da bize su içerek eşlik ediyor.

IMG-20190813-WA0003
Konağın içindeki objelerin hepsi çok estetik (Auberge Ayouze)
195429756
Berberi yaşamından çeşitli objeler

Ouarzazate gezilecek yerler

20190718_034918
Oscar Hotel Ouarzazate’ten bir gece manzarası

Ouarzazate ise birçok Hollywood filminin çekim stüdyosu haline gelmiş Atlas film stüdyolarının bulunduğu yer. ( Adres: Km 5, road of Marrakech | BP 28Ouarzazate) Şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunan dev bir yapay sahne diyor yerliler. Planımızda olmasına rağmen konak sahibi görmeseniz de olur, filmlerde gördüğünüzden fazlası değil dediği için gitmekten vazgeçtik.

Gitmek isteyenler için giriş ücretinin kişi başı 10 Euro civarında olduğunu belirteyim.

Kelaa M’Gouna gezilecek yerler

Gül festivaliyle ünlü bir yer. Bölgedeki vadide bol bol gül bahçeleri görebilir, gül suyu satın alabilirsiniz. Her yıl Mayıs ayında (Vadi boyunca uzanan gül bahçelerindeki gül hasadı zamanı) 7 gün boyunca Gül Festivali yapılıyor.

Ouzoud gezilecek yerler

Ouzoud, Berberi dilinde zeytin anlamına geliyor. Bu bölgeye uğrarsanız Fas’ın en güzel şelalesi Ouzoud şelalesini ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Ouzoud şelalesine 2km uzaklıkta ise bir Alman ailenin işlettiği Ferienhügel Walhalla adında Türkçe’ye bir bir tatil tepesi olarak çevrilen bir kamp alanı var. Doğanın içinde 3 hektarlık bir alana yayılmış doğa dostu bir yer burası.

4. Marakeş gezilecek yerler

Daha önce yazdığım Marakeş gezi rehberi için linke tıklayabilirsiniz.

5. Casablanca gezilecek yerler

Okuduğum bloglar, arkadaş tavsiyeleri Casablanca ve Rabat’ın ülkenin yönetim merkezi olduğunu yani bizdeki Ankara vari bir büyük şehir havası olduğu için uğramaya değer olmayacağı yönündeydi. Rotamızı günlük 2-3 saatlik araç kullanımına göre ayarladığımızdan bu şehirlere konaklama için uğradık. Eğer kısıtlı zamanınız varsa bu şehirleri es geçmenizi tavsiye edeceğim. Fakat bir gece konaklamak için uğramaya değer.

Yarım günlük bir turla Hassan II Cami (Endülüs kültüründen motiflerle süslü) ve 5. Muhammed meydanı gezilip Casablanca’daki en turistik yerler hızlıca gezilebilir.

6. Rabat gezilecek yerler

Kraliyet sarayı (Sadece dışarıdan fotoğraf çekilebiliyor.) Hassan kulesi ve Kasbah Udaya (Bu mahallede 300 tane ev var. Burada Müslümanlar ile Yahudiler senelerce barış içinde yaşarmış.)

Eğer zamanınız varsa Rabat’ın güneyinde 2012 yılında Dünya Mirası listesine alınan Chellah antik kenti de rotanıza dahil edebilirsiniz. (İçinde cami ve kral mezarlarını barındırıyor.)

7. Meknes gezilecek yerler

Fes’i sevdiyseniz Meknes’i de çok seveceksiniz. Meknes Fes’in daha küçük boyutlardaki bir kopyası. Meknes’de de Fes gibi eski şehir duvarları, Bab Mansour kapısı turistik olarak görülecekler arasında. Meknes daha küçük olduğu için gezmesi daha kolay. Eski şehir Medina’daki labirent sokaklar içinde kaybolarak geçireceğiniz 3-4 saat Meknes için yeterli olacaktır.

8. Volubilis gezilecek yerler

Unesco korumasındaki antik Roma dönemindeki Moulay Idriss surları turist otobüslerinin buraya uğrama sebebi. Vaktimiz kısıtlı olduğu için bu surları bizim tur programından çıkartmak zorunda kaldık.

9. Chefchaouen (Şafşavan) gezilecek yerler

Şafşavan bizim çizdiğimiz rotanın biraz dışında. Buraya Fes’ten araç ile 3 saatte otobüsle de 4-5 saat arasında ulaşmak mümkün. Fas’ta tren yolculukları çok rahat fakat buraya trenle ulaşım yok. Otobüs biletini otobüs terminalinden birkaç gün önce almanız ya da internet üzerinden CTM ile kredi kartınızla almanızı tavsiye ederim. Otobüs terminali Şafşavan Medina’dan yürüyerek 10-15 dakika uzaklıkta. Burada da yine Petite Taxi kullanabilirsiniz.

Şafşavan’da çok gezilecek yer olmadığı için 1 günde gezmeniz mümkün. Genelde dar sokaklar arasında kaybolarak kendinize bol bol güzel fotoğraf kareleri bulabilirsiniz.

Bir tavsiye de Şafşavan’da güneşin batışını izlemek üzerine. Medina’ya gelmeden önce küçük eski, beyaz caminin yanında hem yereller hem de turistler için tüm Şafşavan’ı görebileceğiniz bir fotoğraf noktası yakalayacaksınız. İsterseniz biraz daha yukarıdaki duvarlardan tüm mavi şehri aynı karede yakalayabilirsiniz. Medina’dan buraya yürümek yaklaşık 25-30 dakika.

Açık mavi ile süslenmiş beyaz badanalı, Akdeniz dekorlu evlerin olduğu dar sokaklar, Büyük Cami, El Mescid, El Adama, V. Muhammed Meydanı, Eski şehir Medina genel hatlarıyla gezilecek yerler arasında. (Şafşavan ile ilgili az bilinen bir bilgi ise mavi renkle boyamak Fas Yahudilerinin adetlerinden gelmiştir.)

Fas’ta konakladığımız yerler

Very cozy, all comfort home in the heart of the Middle Atlas

Ifrane yakınlarında istediğimiz otellerde yer bulamayınca Azrou şehrinde orta bütçeli bir apartman dairesini booking.com üzerinden ayarladık. Azrou’ya sadece konaklamak için akşam saatlerinde ulaştık. Ev sahipleri çok tatlıydı. Çevrede yemek yiyebileceğimiz yer o saatte olmadığı için bize tajine yapıp getirmişler. 2 kişi çıkacağınız bir seyahat için bu geleneksel apartman dairesi fazlasıyla büyük gelecektir, benim tavsiyem bizim gibi kalabalık gezen gruplara.

Erfoud Le Riad 

7458356
Erfoud’daki Erfoud Le Riad Otel

Şehir merkezinde otoparklı çok güzel bir otel. Odalar geleneksel Fas stilinde döşenmiş eski görünümlü bir otel, kahvaltısı gayet iyiydi.

Wazo Apart Hotel Marakech (Marakeş)

Eski şehir Medina’dan uzak şehrin modern tarafında yer alan, otoparklı mutfaklı apart otel. Melissa’nın en keyif aldığı oteldi çünkü büyük bir kids club ve havuza sahip olduğu için otelden çıkmak istemedi 🙂

87365679

Jet Apartment Rabat

Rabat şehrinde merkeze çok yakın konumu nedeniyle memnun kaldığımız apartman dairelerinden biri. ( Yine 2 kişi için fazlasıyla büyük bir apartman dairesi, 4-6 kişilik gruplar tercih edebilir.)

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s