Baştan başa Bosna Hersek gezi rehberi (Bosna Hersek gezilecek yerler)

Bosna Hersek gezisi ( Bosna Hersek’in en güzel yerleri)

Bu yıl gezdiğim yerler içinde en etkilendiğim yer kesinlikle Bosna Hersek oldu. 2012 yılında da mini Bosna Hersek gezisi yapmıştım. (Saraybosna ve Mostar üzerine) fakat bu sefer Bosna Hersek’in en duyulmamış ve en güzel yerlerini de listeme ekleyerek harika bir yol gezisi (Road trip) yaptım. Bu rotayı da keyifle sizlerle paylaşmak isterim.

Bosna Hersek’e ulaşım

Türkiye’den Bosna Hersek’e en rahat ulaşım THY‘nin kampanyalı biletleriyle Saraybosna üzerine. Avrupa üzerinden nispeten daha ucuz uçuşlarla Bosna Hersek’e ulaşmak mümkün. Mesela yıldızı yeni parlayan Tuzla havalimanı ya da Banja Luka havalimanına Avrupa’nın birçok şehrinden ucuz uçuşlar bulabilirsiniz.

Ben Eylül ayı için kişi başı 20 Euro‘ya Memmingen (Almanya) üzerinden Tuzla havalimanına Wizzair‘dan uçak bileti bulmuştum.

Bosna Hersek içinde ulaşım

Tren ağı çok gelişmiş değil fakat büyük şehirler arasındaki yolculuklarda treni tercih edebilirsiniz. ZFBH Railways (Trenyolları) internet sitesinden bilet alabilirsiniz. Örneğin 2018 yılı fiyatına göre Saraybosna Tuzla arası  tek yön bilet 21.40 KM gidiş-dönüş 34.60 KM

Şehirlerarası ulaşımda gelişmiş otobüs ağı var. 2012 yılında gittiğimizde Mostar ve Saraybosna arasında otobüsü tercih etmiştik. Saraybosna- Mostar için otobüs firmaları ve 2018 yılı için geçerli fiyatları ise şöyle:

  • Enatrans : 17,50 KM
  • Globtours: 17 KM
  • Autoprevoz Mostor: 21 KM

Bu sefer otobüs ve tren ile uğraşmadan (çocukla seyahatte bizim koşullardaki en pratik ulaşım şekli) araba kiraladık. (Seyahat ettiğimiz dönemde kiralık aracın günlüğü 12 Euro civarındaydı.)

Yurt dışında araç kiralama ile ilgili A’dan Z’ye bilmek istediğiniz tüm ayrıntıları daha önce yazdığım araç kiralama rehberinden linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bosna Hersek’e ne zaman gidilir?

İlkbahar ve sonbahar havanın bunaltıcı sıcak olmadığı en güzel dönemi bence. Özellikle de çocukla seyahat edenler için. Yaz ayları  ise deniz tatiliyle, kültür tatilini birleştirmek isteyen sıcakseverlere ve gezerken rahat edebilenlere göre.

Bosna Hersek vizesi

Güzel haber! Bosna Hersek, umumi pasaport sahibi Türk Vatandaşları için 60 gün süresince vizesiz seyahat edebilecekleri bir ülke.

Bosna Hersek güvenli bir ülke mi?

Bosna Hersek genel anlamda güvenli bir ülke diyebilirim. Doğu Avrupa ülkelerinin çoğunda geçerli olan aracınızın içinde değerli eşya bırakmamanız ve aracınızı mümkün olduğunca güvenli yerlere yani kapalı otoparklara bırakmanız gezi sırasında tatsız bir durum yaşamamanız için alacağınız ufak önlemlerden biri.

Bosna Hersek de yaşanan savaş sonrası hala temizlenmeyen mayın bölgeleri var. “Dikkat mayın çıkabilir” şeklinde tabela ile belirtilen bu alanlara yaklaşmamanız gerekiyor. (Bizim rotamızda böyle bir alana denk gelmedik!)

Kısa kısa Bosna Hersek

Bosna’da gördüğüm kadarıyla Boşnaklar ailelerine çok düşkün. Çoğu hala büyükanne ve babalarıyla birlikte yaşıyor.

Pazarları Saraybosna’da mahalle pazarları kuruluyor. Sebze, meyve almak için çok güzel bir yer.

Bosna Herseklilere Bosnalı, Bosnalı müslümanlara ise Boşnak deniyor. Bilindiği üzere Sırbistan- Bosna Hersek arasındaki Bosna savaşı Boşnaklara karşı gerçekleştirilmişti. Bu savaşa ait bilgi ve görüntülerin olduğu Srebrenica yakınındaki Potocari köyünde bir mezarlık ve soykırım anıtı var. (Srebrenica Soykırım anıtı olarak geçiyor.) Savaşla ilgili daha geniş bilgi almak için Srebrenica’yı da rotanızın içine alabilirsiniz.

Goran Bregoviç dünyaca ünlü Saraybosnalı bir şarkıcı. (2 defa konserine gitme şansı yakaladım ve canlı performansına hayran kaldım. Ederlezi şarkısını her duyduğumda içimi hüzün kaplar farklı bir dilde söylenmiş bir şarkının müziğiyle içinde geçen duyguları bu kadar yoğun hissettirebilmesi inanilmaz bir şey. Balkan ezgileri sevenlere Bosna Hersek gezisi öncesinde hazırlık amaçlı dinlemelerini tavsiye ediyorum 😉 )

Sevdalinka Bosna-Hersek’te geleneksel bir müzik tarzı. Boşnakların halk müziği. Sevdah kelimesi Türkçe anlamıyla Sevda, çoğunlukla aşk duygularının veya derin, dindirilemeyen tutkunun yarattığı ağır ve melankolik duyguları anlatıyor. (Kaynak : Vikipedi) Bana Portekiz gezim sırasında öğrendiğim aynı anlama gelen saudade kelimesini ve Fado müziğinde bol bol işlenen bu temayı hatırlatmıştı.  Bosna Hersek de Sevdah Sanat Ev’lerinden birinde bu geleneksel müziği dinleyebilirsiniz.

Benim Bosna gezisi sırasında öğrendiğim ilginç bilgilerden biri de Bosna Hersek’in içinde de bir Sırp Cumhuriyeti var, yani Sırbistan’dan bağımsız olarak ve Sırbistan’a bağlı olmayan bir Sırp Cumhuriyeti. Bosna Savaşı’ndan bu yana varlığını sürdürüyor, bu bölgede büyük ölçüde Bosnalı Sırplar yaşıyor. Bağımsız yasama meclisi, yürütme ve yargı ile kendi siyasi sistemine sahip. Sınır yok sınırda sadece tabela var. Değişen şey yol işaretleri, yani bu bölgede her şey Kiril alfabesiyle de yazılıyor. Jajce’den Banja Luca yönünde araba kullandığınızda bu tabelaya mutlaka dikkat edin. (biz sırf fotoğrafını çekebilmek için bu yönde 10 km kadar gittik.)

img_0905
Jajce yakınlarındaki Sırp Cumhuriyeti tabelası ve sınır (gümrük ve polis yok bu sınırlarda)

Bosna Hersek gezilecek yerler

Bosna Hersek Rotamız

20190817_170612
Bosna Hersek turumuzun rotası (Road trip)

Bosna Hersek’i gezmek için kaç gün gerekli?

Bizim yaptığımız rota ve üzerine birkaç ilave şehirde ekleyerek 1 hafta gayet yeterli bir süre.

Bosna Hersek’te konaklama kalemini düşürmek için kamp yapmak ve karavanla gezmek mümkün mü?

Evet. Özellikle sıcak aylarda karavanla gezmek ve kamp yapmak Bosna’da harika olacaktır. Çünkü Bosna yemyeşil bir ülke. Şu sitedeki kamp yerlerine bakabilirsiniz. Link : camping.info

1)Tuzla gezilecek yerler

Tuzla şehrini Wizzair’in Bosna Hersek’te açtığı uygun fiyatlı uçuş noktası olarak keşfettim. Fazla bir beklentim olmadan plan yaparken Tuzla için bir gün ayırdım. Güneşli güzel bir güne denk geldiğimiz için de ayrıca keyif aldığımızı söylemeliyim. Bence bir gün Tuzla için yeterli olacaktır. (Tuzla’dan şehir merkezine taksi ile gelecek olanlar için ücreti 30 KM, Tuzla havaalanından 11 numaralı otobüs ile de Tuzla şehir merkezine ulaşmak mümkün. Ücreti 2 KM)

Tuzla ismi Osmanlılar döneminde tuz saklanan yer, depo anlamıyla bu şehre verilmiş. Tuzla civarındaki göllerden tuz çıkarılmaktadır.

Tuzla’da gezilecek yerler için benim planım şöyleydi:

Öncelikle şehrin ana meydanı (Tuzla’nın merkezi) sayılan Trg Slobode‘de soluğu aldık. Karnımız aç olduğu için de Hadji Hasanova isimli camiinin yanındaki  köftecide (Restoran Carsijska Cesma) soluğu aldık. Cevabcici ve Boşnak tatlıları yiyerek uçak sonrası yorgunluğumuzu giderdik 🙂 Meydanda Osmanlı mimarisini görebileceğimiz bir çeşme, camii ve minik çarşısı var.

Eylül ortasında ana meydanda peynir, bal, sucuk gibi yerel ürünlerini sattıkları pazar kurulduğu için meydan epey hareketliydi

Merkezin hemen yanında bir otopark var. Bu otopark paralı güvenle aracınızı bırakabilirsiniz. Otoparkın karşısında ise yani tam şehrin ortasında mini aquaparklı bir gölde günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

20190816_204606
Şehrin ortasında yüzmek mi? Tuzla’daki tuz gölleri sayesinde şehrin göbeğinde deniz keyfi yapmak mümkün.:)

Şehir merkezindeki bu gölün ismi Panonsko Jezero ve gölün adresi: Shetalishte Slana Banja b.b., Tuzla 75000, Bosnia and Herzegovina  (Giriş  2 KM yaklaşık 1 Euro)

2) Saraybosna gezilecek yerler:

Saraybosna’da yaptığımız rehberli yürüyüş turunda hem Saraybosna’nın hem de Başçarşı’nın hikayesini dinledik. Orada dinlediklerimden aldığım notlarla şehrin etkileyici tarihçesini kısaca paylaşmak istiyorum:

Saraybosna’nın inşası daha erken başlamış olsa da kuruluş tarihi Osmanlı komutanı İsa Bey ile 1462 yılı olarak kabul edilmekte. Gazi Hüsrev Bey Saraybosna’nın en büyük hayırseveri kabul edilmekte. Başçarşıda camii, kütüphane, medrese, hanlar,kapalı çarşı ve yüzlerce dükkan inşa ettirmiştir.

Avusturya Savoy Prensi Eugen 6500 atlı askeri ile birlikte 1697 yılında Saraybosna’yı istila etmiş ve şehrin neredeyse tamamını yakıp yıkmıştır. Bu olayda Osmanlı Saraybosna’sının altın çağının sonu olarak kabul edilmekte.

Avusturya-Macaristan imparatorluğunun işgalinden sonra da (1879 yılında) Başçarşı’da bine yakın yapı çıkan yangından sonra kül olmuştur. Çok sayıda yapının inşasına tekrar başlanmıştır.

Saraybosna’nın kaderinde bolca yıkılmak ve tekrar inşa edilmek varmış sanırım. İki Dünya savaşı arasında Komünist Hükumet tarafından Başçarşı’nın merkezindeki 246 dükkan yıkılmış.

1975 yılında Başçarşı’nın korunmasına yönelik talimatlar belirlenmiş. 14. Kış olimpiyatları öncesi Başçarşı tamamen yenilenmiş.

1992 ile 1995 yılları arasındaki iç savaşta Başçarşı yine ağır yaralar almıştır. Saraybosna tarihinin en dramatik anlarından biri 1992 yılında 25 Ağustos’u 26’ya bağlayan gecede Belediye binasının (Vijecnica) tamamen yakıldığı andır.

Savaşın bitiminden günümüze kadar olan sürede Başçarşı aralıksız yenilenmeye devam etmiştir. Aralık 2015’te ise tamamen yenilenen Başçarşı Meydanı açılmıştır.

Rehberli turlarda şehri tanıma imkanı çok daha güzel. Biz fırsat buldukça şehir turlarına katılıyoruz. Bunlardan biri de tamamen gönlünden ne koparsa öde şeklinde tasarlanan “free walking tour” lar. Tavsiye ederim. Saraybosna free walking tours (East meets west Sarajevo). 1 Nisan-31 Ekim arası her gün 10:30’da. Linkten güncel bilgileri ve turları takip edebilirsiniz.

Ayrıca Saraybosna’yı bisikletle gezmek isterseniz NextBike (www.nextbike.ba) adlı kiralama merkezinden bisiklet kiralayıp hatta Saraybosna dışına da çıkabilirsiniz.

Gezmeye başlamadan önce biraz ön bilgi için Saraybosna turistik şehir haritasını açıp, anlattığım yerlere kısaca çalışabilirsiniz 😉 Harita için şuraya tıklayabilirsiniz.

Eski Belediye Binası ( Vijecnica)

Adres: Obala Kulina bana 1

Saraybosna’daki en görkemli bina olan eski belediye binası Avusturya-Macaristan imparatorluğu zamanında Mağribi stilinde doğu ile batının mimari karışımı olarak inşa edilmiş. İlk olarak şehir yönetim binası olarak kullanılırken 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Milli Kütüphane’ye çevrilmiş. 1992 yılında yakılarak bir çok el yazması eserin kül olmasına sebep olunan bina restore edilerek  2014 yılında tekrar kapılarını açmış.

Bu binanın içinde ayrıca “1914-2014 Saraybosna” adlı bir de sergi bulunmakta.

Sebil (Sebilj)

Adres: Bascarsijski trg

Bir zamanlar Saraybosna’da yüzlerce sebil bulunurdu. Saraybosna şehrinin en önemli sembollerinden biri olan ve günümüze kadar korunmuş olan tek sebili Başçarşı Meydanı’nda bulunmakta. Mimar Aleksandar Wittek tarafından tasarlanmış olup 1913 yılından beri aynı yerde bulunmakta.

Başçarşı’daki bu sebilin şöyle ilginç bir özelliği var: İki musluklu çeşmede soldan içenler Saraybosna’ya bir daha gelecekler, sağdan içenler ise bir Boşnak ile evleneceklermiş😊

2012 yılında hatta bu söze pek inanmayarak içmiştik. Gördüğümüz bir yere bir daha gitmiyoruz zaten, bir daha Saraybosna’ya gelmeyiz demiştik. Hiç planda yokken 2018’de tekrar yolumuz düştü! Aman içerken dikkatli olun! 🙂

LRM_EXPORT_28543144069852_20181215_220038249
Tam yan yana objektife bakan bir fotoğrafımız olacak derken aniden arkamıza konan güvercin tüm dikkatimizi dağıttı! Arkada meşhur Sebil.

Eski Ortodoks Kilisesi

Adres: Mula Mustafe Baseskije 59

Saraybosna’nın en eski kutsal mekanlarından birisidir. 16. yüzyılın ortalarında orada bulunan daha eski bir kilisenin yerine inşa edilmiş. Tarih içerisinde birkaç kez yanmasına rağmen her seferinde orijinaline uygun olarak restore edilmiş. Hemen yanındaki müze ise dünyanın en önemli 5 Ortodoks müzesinden biri.

Morica Han

Adres: Saraci 77

Osmanlı döneminde tüccarların konaklamasında Morica Hanı (isim o zamanlarda kiracısı olan Mustafa Ağa Moriç’ten geliyor), günümüzün korunmuş olan tek kervansarayıdır. 16. ve 17. yy arasında Gazi Hüsrev Bey’in vakfı olarak inşa edilmiştir. Bugün burada bir restoranın yanında kafeler ve mağazalar bulunmakta.

Saraybosna kültürlerin kesişme noktası

Adres: Ferhadija

Doğu (Osmanlı / Müslüman) ile batı (Avusturya Macaristan / Hristiyan) kültürlerinin buluştuğu sembol yerdir. Doğusunda Başçarşı, batısında batı stili binalarla sıralı Ferhadija caddesi bulunur.

Abadziluk

Adres: Abadziluk Sokak

Bu sokakta 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın Vezir-i Azamı Rüstem Paşa’nın inşa ettirdiği Brusa Kapalı Çarşısı’nın ana girişi bulunur. Osmanlı döneminde burada dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kumaşlar satılırdı. Bu kumaşlardan biri de Bursa ipeğiydi, buradan da çarşının ismi gelir.

Kazandziluk

Adres: Kazandziluk Sokak

Kazancılar sokağı Saraybosna’nın en eski ve en ünlü sokaklarında biridir. İsmi burada yapılan askeri kazanlar ve daha sonra bakır ürünleri ve çanak çömleklerden gelir. (Tarihi Bakırcılar Çarşısı) Hediyelik eşya almak ve bir yorgunluk kahvesi içmek için buraya uğramayı unutmayın.

Gazi Hüsrev Bey Camii, Medresesi, Hamamı, Kütüphanesi, Kapalı çarşısı 

Bosna’da uzun seneler sancak beyliği yapan Gazi Hüsrev Bey Saraybosna’da çok önemli yapılar inşa ettirerek Saraybosna’nın kurulum aşamasında önemli bir rol oynamış. Saraybosna’da mutlaka uğranması gereken duraklardan olduğunu düşünüyorum.

Saraybosna’da gezilecek bu yerlerin dışında listenize şuraları da ekleyebilirsiniz:

Saat Kulesi (Adres: Mudzeliti veliki bb) Bu saat dünyada namaz vakitlerinin belirlenmesi için kullanılan ay saatini gösteren tek umumi saatmiş. Kurşunlu Medresesi (Adres: Saraci 33) Bosna Hersek’in en eski eğitim ve öğretim kurumu olan bu medrese 1537 yılında vakıf olarak kurulmuş. 1. Dünya savaşının çıktığı yer olarak bilinen Latin köprüsü‘nü fotoğraflayabilir, Saraybosna’nın İstiklal Caddesi sayılan Ferhadiye Caddesi‘nde turlayıp, şehrin birçok yerinde savaşta atılan bombalarla birden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalarda Saraybosna gülleri adı verilen kırmızı boyaları görüp hüzünlenebilirsiniz. /Adres: M.M. Baseskije bb)

Ayrıca Saat Kulesi’nin hemen yanındaki Avrupa’nın ilk umumi tuvaletine siz de anı bırakabilirsiniz. 🙂

Vrelo Bosna – Bosna Nehri

Zeljeznica (Jelyeznitsa) nehrinin karşı tarafına geçerseniz zamanının büyükelçilerinin konağı olan meşhur Avusturya – Macaristan otellerinin arasından geçerek (faytonlarda gidilebiliyor.) büyüleyici bir yoldan Bosna nehrinin kaynağı olan milli park ‘’ Vrelo Bosne ‘’ ya varabilirsiniz.

Bosna nehrinin kaynağı anlamına gelen Vrelo Bosna, Saraybosna’nın en güzel doğal güzelliklerinden biri. Ülkenin hem yerli hem de yabancı turistleri tarafından da en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Tertemiz havasının içinde keyifle yürüyüş yapmak, çocuklar için güzel tasarlanmış parklarında vakit geçirmek, kuğuları ve yaban ördeklerini besleyip, yeşilin her tonuna hayran hayran bakabilmek için buraya en azından yarım gün ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. (Giriş 2KM)

Bu bölge ayrıca termal bölgesi. Termal Riviera Ilıdza  15 hektara kurulan termal kompleks de açık ve kapalı havuzlarında dört mevsim rahatlayabilirsiniz. (Adres: Butmirska cesta 18 Ilidza)

DJI_0040_1-1024x575
Termal Riviera Ilıdza ( Bu fotoğraf kendi sitesinden alınmıştır.)

Umut Tüneli

Bosna Savaşı sırasında Saraybosna Havalimanı’na doğru açılan 800 m’lik Kolar ailesinin evinin altından geçen bu tünelden savaş zamanında en az bin kişinin geçtiği söyleniyor. Şu anda müze olarak kullanılan Umut Tüneli, Bosna Hersek Savaşının hüznünü ve acısını size derinden hissettirecektir.

Umut Tüneline Saraybosna’ya ilk gittiğimiz sene ziyaret etmiş, gördüklerimiz ve izlediğimiz mini belgesel filmle savaşın hüznünü ve acısını en derinden hissetmiştik Burası Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’ya giriş ve çıkışın neredeyse imkansız olduğu dönemde Saraybosna Havalimanı’na doğru açılan 800 m’lik tünelle savaş sırasında ihtiyaç duyulan erzak, savaş malzemesi taşınabilmiş.

Umut tüneli Saraybosna merkezde yer almıyor. Yürüyerek ulaşmanız mümkün değil. Umut tüneline ulaşmak için seçenekler şöyle: Tramvay+Otobüs kişi başı 4 KM tutacaktır. Taksi seçeneği bana daha avantajlı gelmişti. Tek yön 6 KM. Taksi ile Saraybosna’ya geri dönülebilir ya da Vrelo Bosne’ye devam edilir. (Buradan Vrelo Bosne’ye taksi yaklaşık 10 KM.)

Yazılarımda çok fazla mekan önerisi yapmasam da uzun zamandır gördüğüm en güzel cafelerden birini sizlere de tavsiye edeceğim. Zlatna Ribica mutlaka uğramanız gereken bir cafe & bar. Doluluk oranına göre önceden rezervasyon yapmayı unutmayın. (Adres: Kaptol 5, Saraybosna) Zlatna Ribica altın balık yani gold fish demekmiş.

IMG-20180908-WA0009-01

Gerçek Cevabi ( Cevapcici) yemek için ise Başçarşı’daki Zeljo‘yu deneyebilirsiniz. (Ćevapčići çoğul yani köfteler anlamında Ćevapi ise tekil hali.)

Saraybosna’ya yüzyıllar önce kahve içme kültürü yerleşmiş ve Tucana adlı çok ünlü kahvesi var. Hajrudin Burek ve oğulları bu kahve kültürünü Başçarşı’daki minik dükkanlarında hala yaşatıyorlar. Bu kahve dükkanının hikayesi 100 yıl öncesine dayanıyor. Saraybosnalılara göre kahve içmenin de bir adeti varmış. Hatta yıllar önce sahibi bir müşterisinin kahve dükkanını terk etmesini rica etmiş çünkü Saraybosna adetlerine göre kahve içmeyi bilmiyormuş 😊

Tucana kahvesi, en iyi kahve çekirdeklerinin kavrularak serin yerde 24 saat bekletilip kurutulması yöntemiyle elde ediliyormuş. Sonra da havanda öğütülüyormuş.

Satın almak isterseniz Gazi Hüsrev Bey Camii’nin yanındaki mağazadan alabilirsiniz. (Adres: Veliki Mudzeleti 10)

Saraybosna’da ulaşım:

Saraybosna Başçarşı’ya Havaalanından taksi ile gelmek için yaklaşık 15 KM ödemelisiniz. (Bazı taksi şoförleri size 20 KM ile 50 KM arası ücret çıkartabilir. Sahteciliğe dikkat edin.)

Saraybosna içinde araçla gezmek çok mantıklı değil. Özellikle Başçarşı civarında park yeri ciddi sorun. Toplu taşıma olarak günlük bileti tercih edebilirsiniz. Ücreti 5,30 KM. 24 saat geçerli. Tekli binişler büfelerde 1,60 KM otobüs içinde 1,80 KM.

3) Visiko gezilecek yerler

Saraybosna’ya yarım saat uzaklıkta Visoko’yu Jajce dönüşü konaklamak için tercih ettik. Ev sahibi penceremizdeki harika manzaranın Bosna’nın ünlü piramidi olduğunu söyledi. (Şanslıydık, manzaramız gerçekten harikaydı.) Boşnak arkeolog Semir Osmanagiç burada halen çalışmalarını sürdürmekte ve eskiden buraya İlaryalıların gelerek piramit inşa ettikleri söylentiler arasında.

IMG-20180912-WA0000-01
Bahçeli apartman dairemizden harika piramit manzarası (İsmi güneş piramidi)

4) Travnik gezilecek yerler

Travnik, Osmanlı zamanında devlet yönetimi için bir çok devlet adamı yetiştirmiş, bundan dolayı Vezirler Şehri olarak anılıyor. Bosna Hersek gezimiz içerisinde okuduklarımdan etkilenip bu şehri de listeye ekledim fakat gittiğimde biraz hayal kırıklığına uğradım. Alaca Cami ( Şarena Dzamija ) restorasyon nedeniyle kapalıydı. Söyle bir cümle okumuştum “Balkanlarda hatta Anadolu dahil bu coğrafyada görebileceğiniz en korunmuş (en otantik) ahşap Camii” Eğer siz giderseniz bana da lütfen yorumunuzu iletin.

Üstünde minik köprüleri olan Plada Voda yani Göksu nehri var. Çevresinde hoş cafe ve restoranlar var. Travnik’te en manzaralı restoran Konoba Plava Voda. Türk damak zevkine uygun menüsüyle nehrin yanındaki masalardan birine kurulabilirsiniz. Burada minik bir Bosna kahvesi molası da verebilirsiniz. (Adres: Ul. Sumece Bb., 72270 Travnik)

Travnik’de Cevapcici (köfte) için en iyi restoran sayılan Hari Cevapdzinica‘da yiyebilirsiniz.

Bunun dışında Travnik koyun peyniri de tadılması gereken lezzetlerden biri.

Eğer vaktiniz varsa Travnik kalesine çıkıp şehir manzarasına bir de tepeden çıkabilirsiniz. (Biz çok gerek olmadığını düşünüp kaleye çıkmadık. Giriş ücreti 2 KM)

Travnik aynı zamanda bir üniversite şehri olduğu için inanılmaz Türk öğrenci vardı. Ayrıca Türklerin yoğun olarak bulunduğu yerlerden biri olduğunu izlenimlerimden rahatlıkla söyleyebilirim.

20190818_185625
Bu fotoğraf Travnik ile ilgili turizm sitesinden alıntıdır.

5) Jajce gezilecek yerler

Jajce göller ve şelaleler şehri desek yanlış olmaz sanırım, öyle güzel doğası var ki…

Mlincici (Su değirmenleri)

Jajce’de görülecekler arasındaki ilk durak büyük ve küçük Pliva nehrinin tam ortasında yer alan Osmanlı zamanından kalma su değirmenleri.  (Jajce şehir merkezine 5 km uzaklıkta)

Hikayesinden bahsetmeden olmaz. Çok eskiden bu diyarda 20 aile yaşarmış. Bu ailelerin un ihtiyacı için değirmen yapmaları gerekmiş. Ailelerden birisi bir yerde suyun şiddetli aktığını fark etmiş ve hemen küçük bir değirmen yapmış. Diğer aileler de bu fikri çok sevmişler ve hemen onlar da küçük küçük değirmenler yapmışlar. Gün gelmiş bu değirmenlere ihtiyaç kalmamış. Devlet de değirmenlerin etrafına bir park yapmış. Geriye çok güzel manzarası olan su değirmenleri kalmış. (Bu arada değirmenlerin sadece birkaçı hala çalışıyormuş.)

Bosna Hersek’in az bilinen yerlerinden biri. Mostar’dan 3 saat uzağa gitmeye kesinlikle değecek bir yer.

1963 yılında Dünya ve Avrupa kano yarışmaları burada yapıldı. Hala da yapılmaya devam ediyor. Büyük Pliva gölü kenarında piknik yapılabilir. Hatta yazın balık tutabilir ve göle girip yüzebilirsiniz. Ayrıca çocuklar da düşünülmüş güzel bir oyun parkı var, değirmenlerin hemen arkasında.  (Bu civarda birçok tur otobüsü ile Uzakdoğulu turisti ve piknik yapan Arap turistleri gördüğümden de bahsetmeliyim.)

Jajce şehir merkezinde gezilecek çok fazla yer yok. Fakat şehrin tam merkezinde şelale mutlaka görülmeli. (Pliva nehrinin  Vrbas nehriyle buluştuğu yerde) 21 m yüksekten akan şelale dünya üzerinde şehir merkezi içinden akan tek şelale.

IMG-20180911-WA0000-01
Şehrin tam merkezindeki Pliva şelalesi

Eski şehirde dolaşarak Jajce kalesini, saat kulesini hatta yer altı kiliselerini ziyaret edebilirsiniz. Bu yer altı kiliseleri Jajce Catacombs (katakombe) olarak geçiyor. Giriş ücreti 2KM. (Çok minik bir yer, çok etkilenmediğimi itiraf etmeliyim.)

Ayrıca dünya üzerinde çok az örneğine rastlayacağınız bir durum olarak kadın ismiyle anılan Camii Esma Sultanija camii (Esma Sultan) de Jajce eski şehirde yer alıyor. Geçerken uğrayabilirsiniz.

Rama gölü: (Ramsko jezero) üzerinde Rama barajı bulunduran yapay bir göl. Jablanica’dan Jayce’ye doğru yola çıktığınızda 42 km sonra (bir miktar rotadan saparak) bu gölü tepeden izlemeyi ve bol bol fotoğrafını çekmeyi de unutmayın.

20190816_211456.png

6) Prokosko Lake gezilecek yerler

Bir eski zaman köyüne gidip, internetin bile doğru dürüst çekmediği yerde sadece doğa ile başbaşa olmak sevdiklerinizle göl manzarasında uzun uzun sohbet edip göl çevresinde yürüyüş yapmak isterseniz bu göl tam size göre. Daha çok yerli turistin bildiği, ulaşımı biraz sıkıntılı (yol virajlı ve biraz da bozuk) fakat gitmeye kesinlikle değecektir diye düşünüyorum. Ev sahiplerinden ayrıca bol bol ev yapımı yiyecekler tadabilirsiniz. Son yıllarda yabancı (özellikle Arap) turistlerin keşfetmesiyle konaklama fiyatları artmış ve sanırım turizme açılmaya başlamış bir yer.

20190816_225136

7) Konjic gezilecek yerler

Bosna Hersek’teki tüm güzel köprülerin kaderleri sanırım birbirine benziyor. Belki de bu köprülerin güzelliğine düşman gözü dayanamamış ve hep yıkmaya çalışmış.
Konjic köprüsü İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Naziler tarafından yıkılmış. Bu köprü de Mostar gibi Osmanlılar zamanında yapılmış.

Neretva nehrinde bulunan bu köprü Bosna ile Hersek bölgelerinin birleştiği nokta olarak da kabul ediliyor.

Konjic, Saraybosna ile Mostar arasındaki kısa sürede gezilecek durma noktalarından biri bence.

Tarih meraklıları Konjiç’te Tito’nun sığınağını da ziyaret edebilir.

Konjic’te (Neretva nehrinde) rafting yapmak isterseniz de TELEC-FIDA d.o.o. Konjic firmasıyla bağlantıya geçebilirsiniz. Konjic’teki en bilinen ve tavsiye edilen su etkinlikleri organize eden firma. Facebook: Telec-fida Rafting (Email: telecfida@gmail.com)

Konak Hotel Konjic te konaklama yapmasanız bile güzel manzarası eşliğinde Boşnak kahvenizi içip ev yapımı baklavasından ve güzel yemeklerinden tadabilirsiniz.

LRM_EXPORT_2176565771865_20181109_115057579

IMG-20180908-WA0013-01
Konak Hotel Konjic de Boşnak kahvesi ve ev yapımı baklava

8) Jablanica gezilecek yerler

Eşime Bosna – Hersek’in Tuzla adlı şehrine çok uygun bilet bulup “baştan başa Bosna Hersek turu yapalım mı ” dediğimde evet cevabını duyamamış fakat pes etmemiş; bir erkeğin kalbine giden yolun midesinden geçtiğini düşünüp Bosna’ya özgü harika lezzetleri tatması için ona özel bir program oluşturmuş ve ikna etmiştim. 🙂 Çünkü odun ateşinde yavaş yavaş pişirilen yani geleneksel yöntemlerle yapılan kuzu çevirmeler çoğu erkeğin hayır diyemeyeceği lezzet 🙂 Etler inanılmaz lezzetli. Yol kıyısında birkaç restoran olsa da bana göre hem en lezzetli hem de en iyi manzaraya sahip restoran: Restoran Kovacevic (Adres: D. Jablanica M17 bb, Jablanica 88420) (1 kilo kuzu çevirme yaklaşık 30 KM)

LRM_EXPORT_13816811713463_20190721_234915748
Restoran Kovacevic’in manzarasının güzelliği

9) Mostar gezilecek yerler

Bosna Hersek deyince herkesin aklına ilk gelen yer şüphesiz Mostar köprüsüdür.

Eskiden Mostar köprüsünden atlamayana kız vermediklerini biliyor muydunuz? Mostar köprüsünde kalabalık turist grubu ve para karşılığı nehirden atlayan Bosnalı sporcuları görünce şaşırabilirsiniz.

Mostar Köprüsü – 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılan ve Sırplar tarafından bombalanarak 1993’te yıkılan ve 2004 yılında Unesco bir bir firması tarafından (nehirdeki taşlar tek tek toplanarak) tekrar restore edilen tek kemerli köprü. Halen bu köprünün Batısında Hırvatlar, Doğusunda ise Müslümanlar yaşıyor.

Koski Mehmet Paşa Camii: Bu caminin aslında en büyük özelliği köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği camidir. 2012 yılında avlusundan fotoğraf çekmek ücretsizken son gittiğimizde turistlerden giriş ücreti almaya başladıklarını deneyimledik. Aklınızda bulunsun.

Mostar köprüsü civarında geleneksel tarzda organize edilmiş hediyelik satan dükkanlar var. Burada vakit geçirmek ve köprü manzaralı bol köpüklü bir boşnak kahvesi içmek epey iyi gelecektir.

Blagaj Tekkesi

Buna nehri kenarında su sesleri ve kuş cıvıltısı eşliğinde ortamın manevi dinginliğini yaşamak için Blagaj tekkesini sabah mutlaka çok erken saatte ziyaret edin. Gün içerisinde hem çok kalabalık hem de aşırı turistik bir yer haline geliyor.

Blagaj (Blagay diye okunuyor) isminde tipik Anadolu evi şeklinde 1520 senesinde inşa edilmiş iki katlı bu evde Bayanlar mescidi, Meydan odası, Erkekler için mescit ve zikir odası ve mutfak olarak kullanılan odalar ziyaret edilebilir. Zamanında burada Ahmet Ziyauddin İbni Mustafa isminde bir derviş ve müritleri yaşarmış. Ev şu an müze haline getirilmiş ve yıllardan beri sapasağlam ayakta.

Aşağıdaki açıdan fotoğraf çekebilmek için restoranın arkasındaki minik patika yoldan biraz tırmanıp turistlerin en az olduğu sabah saatlerinde rahatça fotoğraf çekebilirsiniz. (Daha sonra  fotoğraf çekimi için bile epey kalabalık oluyor!)

LRM_EXPORT_2343395805554_20181109_115344409
Blagaj Tekkesi

10) Poçitel gezilecek yerler

 Son Osmanlı Köyü olarak anılan Pocitelj aslına uygun olarak restore edilmiş tipik bir Türk köyüdür. Hırvatistan sınırına 15 kilometre mesafede bulunan bu köyü de mutlaka listenize ekleyin. Savaş zamanı ağır hasar almış ardından tekrar restore edilmiş köy camisini ziyaret edebilir, nöbet kulesine tırmandıktan sonra gün batımına denk geldiyseniz köyün güzel manzarasını bol bol fotoğraflayabilirsiniz.

11)Kravice Şelaleleri

Kraviçe şelalelerini Bosna’da henüz turistler tarafından yeterince keşfedilmemiş harika bir yer olarak tanımlayabilirim. Mostar’a kadar gelirseniz bu harika şelaleyi de listenize eklemeyi unutmayın.

Eğer Kravice şelalesine kendi imkanlarınızla yani araç kiralamadan gitmek isterseniz önce Mostar’dan Capljina yönündeki otobüse binip oradan taksiye binebilirsiniz. (Capljina-Kravice yaklaşık 18 km. Taksi ücreti 20 ila 25 KM tutacaktır.)

Taksiciyle anlaşıp sizi bir süre bekleyip geri dönmesini isteyebilirsiniz çünkü dönüş genellikle bedava oluyor.

Kendi aracınızla giderseniz Mostar Kravice arası yaklaşık 60 dakika.

Kravice şelalelerine giriş ücreti kişi başı 10 KM.

Kravice şelalerine Mostar üzerinden giderken iklim Akdeniz iklimine yaklaşıyor ve yol boyunca üzüm bağlarını (özellikle Eylül’de giderseniz bağ bozumuna ve şenliklere denk gelebilirsiniz ) görebilirsiniz. Citluk şehri civarında şarap yapım evleri ve mahsenleri var. (Bosna Hersek’in en iyi şarapları Blatina ve Zlavka kabul ediliyor.)  Buralara ulaşmak için yolda bol bol üzüm tabelası görebilirsiniz. 

Bosna Hersek konaklama tercihlerimiz (Bosna Hersek’de nerede kalınır?)

Booking.com’dan gezi boyunca mutfaklı daireler kiraladık. (Biz 4 kişi seyahat ettik.) Hepsinden çok çok memnun kaldık sizlere de rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Saraybosna: Apartman Centar

Mostar: Guest House NO 13 

(Apartman sahibi inanılmaz tatlı bir aileydi. Ev çok yeni, eşyalar çok temizdi. Öğleden sonra kapımız çalınıp ev sahibi bize bir tabak dolusu eşinin yaptığı sıcak krepleri getirdiğinde çok şaşırdık.)

Visoko: Honey Apartments

(Apartman sahibinin eşi üniversitede Osmanlıca üzerine doktora yapıyor. Biraz Türkçe konuşuyor. Çok misafirperverdiler.)

Tuzla: Guest House Ahmo Halilcevic

(Ev yapımı baklava ve Boşnak keki ikramları harikaydı.Keki o kadar çok beğendik ki bize ev sahibi kadın (İngilizce bilmediği için) Bosna dilinde tarifini yazıp getirmiş.)

Jajce’de kaldığımız mutfaklı dairede yeteri kadar mutfak malzemesi yoktu. Yataklarından da hiç memnun kalmadık. O yüzden burada paylaşmak istemiyorum. Jajce çok minik bir şehir olduğu için konaklama seçeneği Jajce şehir merkezinde maalesef çok az. Daha yüksek bütçeli olarak göl kenarındaki oteller tercih edilebilir. (Göl kenarında bizim de pek anlam veremediğimiz yoğun bir Arap turist nedeniyle otel sahipleri fiyatlarını epey yükseltmişti.)

Bosna Hersek’de başka ne yenir ne içilir?

Bosna Hersek’de gezilecek yerlerden bahsederken yer yer yemek ve restoran bölümüne de değindim. Onlar dışında ayrıca bir de börek konusu var. Bosna Hersek’de 4 çeşit börek var:

Etli: Burek, Peynirli: Sırnica , Ispanaklı: Zeljanica, Patatesli: Krompiraca olarak adlandırılıyor. Yani burek diyerek sadece kıymalıyı alırsınız haberiniz olsun 🙂

Her öğünde yenilebilen bu börekler eğer doğru yerden almayı başardıysanız tam bir lezzet harikası. Yol üstündeki molalarda bu börekli çeşitli fırınlardan alarak bol bol denedik diyebilirim:)

Bosna Hersek’i çocukla gezmek

Bosna Hersek tahminimizden daha fazla oyun alanı ve çocuk parkları sağlayarak kızımız içinde güzel bir gezi olanağı sundu. Hem Mostar’da hem de Visoko’da kaldığımız bahçeli apartman dairelerinde çeşitli çocuk oyuncakları hatta Trambolin olmasıyla akşamları gayet renkli geçti. Bunun dışında Tuzla’daki göller, Jajce ve Vrelo Bosne’deki çocuk parkları, Ilıdza’daki termal yine çocukla yapılabilecek keyifli duraklardan.

Safet Zajko Merkezi çocuklarla Bosna Hersek’in tadını çıkarmak isteyenlere harika bir yer. Saraybosna’daki büyük alana yayılmış bu çocuk parkı güzel bir durak olabilir. (Adres: Halilovići bb, Saraybosna)

Bosna Hersek’ten ne alınır?

20190816_211652.png

Bosna’nın bakır işçiliği çok meşhur, Bakırcılar çarşısından (Mostar ya da Saraybosna’da) bakır Türk kahvesi takımı veya cezvelerden alabilirsiniz.

Sizinle tüm tecrübelerimi paylaşarak seyahatinizin mükemmel olması için elimden geleni yapmaya çalıştım. Tüm sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınızı aşağıda yorum kısmına bırakırsanız beni çok mutlu edersiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfamı takip edebilirsiniz, sayfalara linkten ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s