Udaipur`da minik bir gezinti

Upuzun bir aradan sonra kendime küçük nefes aralıkları yaratıp tekrar seyahat konuşmaya ve yazmaya başlamak istiyorum. Arşivde bizi dillendir diye yalvaran dünya üzerinde bir sürü güzel nokta var ve ben 2014 yılından beri instagram üzerinde yapmaya çalıştığım gezilerimin arşiv çalışmasını önce yoğun iş temposu sonra hamilelikler nedeniyle defalarca bıraktim😣. Corona yıllarında bizi hayata bağlayan hobileri yapamasak da üzerinde konuşmak ruh sağlığmıza iyi geleceğini düşünmeye başladığımdan beri bilgisayarımdaki fotoğrafları düzenlemeye başladım😊

Şu an daha fazla yollarda olmayı dilemek yerine, daha önceki seyahatlerim sırasında beş duyumla algıladıklarımın bana hissettirdikleri üzerinde düşünmeyi, seyahat ederken farkında olmadıklarımı anlamayı ve tüm bu olanları yavaşca sindirmeyi (her şeyi hızlı tüketmekten öte) daha değerli buluyorum.

Hazırsak o zaman başlayalım😉

Bugün Hindistan’in çok özel bir yerinden bir fotoğraf geliyor. Alışık olduğumuz Hindistan’ın aksine göl kenarında bembeyaz bir şehir Udaipur. Çoğunlukla Hindistan’ın İsviçre’si (Göller bölgesi olarak anıldığından) olarak isimlendiriliyor.

Şehirde iki tane güzeller güzeli saray var. Biri şehir sarayı bir diğeri de göl sarayı. (Gölün tam ortasında yer alıyor.) Şehir sarayında çekilen bu fotoğrafta basamaklarla çıkılan Babür tarzındaki bahçenin ortasında mermer bir avlu ve ortasında da bir havuz var. Etraftaki minyatür resimlerden buranın eski dönemlerde kraliyet ailesinin oyun yeri olduğu özellikle de holi festivalinde kullanıldığı anlaşılıyor.

Göl Sarayı ise James Bond’un Octopussy filmine de set olmuş. 1700’li yıllardan beri ayakta olan bu saray şimdi ise lüks bir otel (Tac Lake Palace) olarak işletiliyor. Otel müşterisi olmayanlar sadece rezervasyonlu olarak öğle ya da akşam yemeğine geldiklerinde içeriyi gezebiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s