Baştan başa Arnavutluk gezi rehberi

  • Baştan Başa Arnavutluk gezilecek yerler ( Arnavutluk rotası)
 
Kimi gezi meraklısının “Ya Avrupa’da bunca gezecek görecek yer varken Arnavutluk da nereden çıktı” diyeceğini tahmin ediyorum. Öncelikle bu tarz bir ön yargıdan arının, çünkü gidip gördükten sonra inanın pişman olmayacaksınız. İşte size toplamda bir hafta süren gezimizdeki izlenimlerimizi anlatan bir Arnavutluk Road Trip yazısı. Arnavutluk’u baştan başa görmek isteyenler için yine upuzun ve yine çok detaylı!
 

Neden Arnavutluk’a gitmeliyim?

 
Türk vatandaşlarına vize uygulamaması, eski bir Osmanlı yerleşkesi olması nedeniyle bolca Türk kültürü barındırması, Avrupa içinde hala ucuz konaklama ve yeme-içme olanaklarına sahip olması ve benim için en önemlisi de hala el değmemiş yani kitle turizmi tarafından keşfedilmemiş Arnavutluk sahilleri nedeniyle Arnavutluk’a doğru mevsimde bir gezi planlanabilir.
 

Arnavutluk’ta ne kadar kalınmalı?

 
Ülke içinde nispeten kolay ulaşım imkanlarıyla Arnavutluk 1-2 haftalık bir seyahat için ideal bir rota. Güneyde Yunanistan’a (örneğin Korfu) veya kuzeyde Karadağ’a (örneğin Podgorica) çok yakın olması da bu ülkeleri de dahil ederek bir gezi kombinasyonu yapmak da güzel bir opsiyon.
 

Arnavutluk’a ne zaman gidilir?

Sadece şehir turu yapacaklar Nisan ayından Ekim ayına kadarki zamanı değerlendirebilirler fakat deniz tatili için Haziran ortasından Eylül ortasına kadarki dönem ideal. Haziran ortası henüz sezon başı (Batı Avrupa’da okullar henüz kapanmadığı için de uçak biletleri hala makul) ve Eylül başı da sezon sonu olduğu için hem plajlar çok dolu değil hem de fiyatlar bu dönemlerde daha düşük, aklınızda bulunsun.

Arnavutluk’a ulaşım bilgileri

Biz Almanya- Memmingen Havaalanından Podgorica’ya (yani Karadağ’a) uçtuk ve oradan araba kiralayıp sorunsuz bir şekilde Arnavutluk kara sınırından geçtik. Bizim tecrübemize göre Podgorica’ya uçarak oradan araç kiralama, Tiran’a uçtuktan sonra oradan araç kiralama opsiyonuna göre çok daha ekonomikti.
 
2019 Eylül itibariyle Wizzair’in Tiran’a Memmingen’de uçuşlarının başladığını okudum. Güney Almanya üzerinden direk Tiran’a ulaşmak artık çok daha ekonomik olacaktır.
 
Türkiye’den ise Pegasus ve THY ile Tiran’a direk seferler bulabilirsiniz. Uçak bilet fiyatlarının Avrupa merkezli Wizzair ve Ryanair gibi düşük bütçeli hava yollarından daha ucuz olmadığını üzülerek söylemeliyim. En yakın ülke Makedonya Üsküp’e uçularak oradan da otobüsle veya araç kiralayarak Arnavutluk’a ulaşılabilir.
 
Bunun dışında düşük bütçe ile yolculuk yapacaklar için bir diğer opsiyon ise Türkiye İstanbul kalkışlı bazı otobüs firmalarının kara yolu ile Tiran’a seferleri var. Yunanistan ya da Bulgaristan üzerinden gidişlerde tabi vize engeli (Schengen Vizesi) var fakat halihazırda vizeniz varsa bu opsiyonu da bir araştırın derim.
 
 

Arnavutluk’ta kiralık araç kullanmak ya da kendi aracıyla seyahat etmek:

 
Her zamanki gibi önce yol tecrübeleriyle başlayalım:
 
Trafik işaretleri ve hız limitleri gördüğümüz kadarıyla sadece sembolik birer “öneriden” ibaret. Şehir içi ve şehir dışı toplamda yaklaşık 900 km yol gittik, hız sınırına tam anlamıyla uyan bir Allah’ın kulunu görmedik! 🙂 Sollama yapılmayacak yerde geniş geniş ve hem de karşıdan geleni takmayarak sollayan mı dersin, efendi efendi şeridinde makul hızla seyredene uzun farları sabitleyen mi dersin, herkes burada! İyisi mi siz şeytana uymayın, sakin sakin gideceğiniz yere gidin. “Bir şey olmaz, ben Türkiye’den az buçuk idmanlıyım” da diyebilirsiniz o sizin kararınız 😉
 
Yurt dışında araç kiralamak için altın bir rehber niteliğindeki yazıma linkten ayrıca ulaşabilirsiniz.
 
Sınır geçişinde kiralık araba için Arnavutluk’ta geçerli olan yeşil sigorta kağıdını kiralama şirketi size temin ediyor. Bunun için bir miktar ekstra ödeme yapmanız gerekebilir, önceden mutlaka sorun.
 
Sınır geçisinde hiç zorluk yaşamadık. Pasaportlarımıza bakıldıktan sonra herhangi bir soru dahi sorulmadan sınır geçişini tamamladık.
 

Arnavutluk’ta çocukla seyahat edenler:

 
Bir genel bilgi de özellikle çocuklu aileler için:
 
En hoşuma giden şey, nereye gidersek gidelim yakınlarında mutlaka bir çocuk bahçesi veya oyun parkı bulabilmemizdi. Ya konaklama yerlerinde minik kaydıraklar veya salıncaklar, ya da şehirlerde nispeten merkezi yerlerde çocuk bahçeleri var. Hal böyleyken günde 2-3 saat oyuna ayrılan zaman ile kızım için de son derece “verimli” bir gezi oldu bizim Arnavutluk gezisi!
 

Arnavutluk’ta kültür ve günlük hayat üzerine kısaca değinirsek:

 
Arnavutluk, uzun bir süre boyunca kendi içine kapanık bir ülke olarak kaldı. 50 yıl boyunca komünist bir rejimle yönetilen ülkedeki gelenekler ve insan davranışları ilk başta garip gelebilir. Arnavutluk gezisi öncesi ülkeyi 50 yıl komünist rejimle yöneten Enver Hoca’nın hayatını okuyarak ülkenin hangi noktadan şu anki haline geldiği hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim.
 
Bir diğer önemli nokta ise din. Müslüman olan Arnavutluk’ta tüm dinlere ya da etnik kökenlere tam saygının olduğunu görmemek imkansız. Örneğin, markette satılan ete dikkat edin, domuz eti karıştırılmış olabilir, herkes için seçenek mevcut. Ya da kiliseler, birçoğu tam da caminin yanında, ama kesinlikle bir vandalizm ya da ikinci sınıf muamelesi yok.
 
Arnavut insanları çok cana yakın ve bir o kadar da misafirperver. Konaklama olarak apartman daireleri tercih ettik ve her seferinde sanki ev sahibinin misafiriymişiz gibi ağırlandık. Apartman daireleri temiz, yeni ve bakımlıydı.
 
Büyük kapasiteli otellerle ilgili duyduğum ve okuduklarım ise biraz daha negatif. Türkiye’deki otel hizmet anlayışını yakalayamadıklarını yazmış Türk misafirler yorumlarda. Bu konuyu şöyle değerlendirmek istiyorum: Türkiye’de 20 yıl öncesinde otel işletmeciliği nasılsa ve şu an ne kadar geliştiyse benzer zamanı Arnavutluk’a da vermek gerekir. Arnavutluk’ta turizm butik otel ve odalar üzerine kurulu yani ülkede çok az zincir otel ya da büyük kapasiteli otel var. Bence eleştirirken biraz da bu şartlar göz önünde bulundurulmalı. (Kaldı ki kendi ülkemde büyük bir otelde kaldığımızda aradığım hizmet kalitesini yakalayamadığım zamanlar da oldu.)
 
Arnavutluk topraklarının büyük çoğunluğu 2 bin metreden yüksek dağlarla kaplı. Rivayete göre Arnavutların ülkelerine “Kartalların Ülkesi” denmesi, bu dağlarda kartalların yaşadığını düşündüklerinden. Bayraklarındaki kartal buradan geliyor.
 

Arnavutluk’a gitmeden neler okumalı / izlemeli / dinlemeli?

Kırık Nisan adlı kitap Arnavutluk’un tanınan yazarı İsmail Kadere tarafından yazılmış. İtalya’nın istilasından önce 1939’da olan kanlı zamanı gözler önüne seriyor.

Geleneksel Arnavutluk müziğinin vokal ve enstrümantal şarkılarından oluşan Polyphony albümleri gitmeden dinlenebilir.

Arnavutluk`ta ne yenir:

  • Tavë kosi Türkçe ismiyle Elbasan tava Arnavutluk’un turistler tarafından bilinen en meşhur yemeği.
  • Byrek ise meşhur Arnavut böreği. (En bilineni pırasalı ya da sebzeli olanı)
  • Fërgesë biber, domates ve peynirin ateşte kaynatılmış halinin ev yapımı ekmek üzerine sürülen sos hali, genelde Tiran ve çevresinde ünlü.
  • Kaçkavall Balkanlardaki meşhur bir peynir çeşidi. Türkçesi kaşar peyniri. Kızarmış hali ise Arnavutluk’taki popüler ara sıcaklardan biri.
  • Speça me gjize ise bizim de bildiğimiz biber dolması. Pirinç ve baharatların yanı sıra tatlı lor peyniri (cottage cheese) de ekliyorlar.
  • Şimdi sıra benim yemeğe doyamadığım Trilece tatlısına geldik. Türkiye’de bu tatlıyı denemedim. Arnavutluk’ta ise 3-4 yerde denedik. Eğer iyi yapan birine denk geldiyseniz kesinlikle çok seveceksiniz. Hafif ve ağızda çok hoş tat bırakan bir tatlı.
  • Arnavutluk’ta boza milli içecek kabul ediliyor; hatta bugünkü haliyle bozayı Osmanlı’ya getiren de Arnavutlar. Bir boza aşığı olmasanız bile gitmişken yerinde tatmadan dönmeyin.

Arnavutluk’ta karavanla gezmek  kamp yapmak mümkün mü?

Arnavutluk kamp yapmak için de harika bir ülke. Temiz ve nezih kamp yerleri için linke bakabilirsiniz. Arnavutluk`ta kamp yeri

 

Arnavutluk gezi rotası:

20190903_153544
Arnavutluk gezi rotası ( Arnavutluk road trip)

1. İşkodra gölü ve çevresi gezilecek yerler

İşkodra gölü Balkanlar’ın en büyük gölü, hem Karadağ’a hem de Arnavutluk’a sınırı var. Podgorica Havaalanından aracımızı kiraladıktan yaklaşık yarım saat sonra Taraboş Dağlarının çevrelediği İşkodra gölüne ulaştık.

İşkodra gölü (Shkodra) çevresinde ilk durağımız Keshtjella Xhafa için devam ettik. Burası dışarıda minik bir çocuk bahçesi olan otel restoran. (İşkodra`ya gelmeden 18 dakika ya da 16 km önce). Burada yemek ya da kahve molası verilebilir.

IMG-20190902-WA0001
Keshtjella Xhafa

İşkodra şehri minik, çok kısa zamanda gezilebilecek bir yer. İşkodra eski şehrindeki (old town) yaya yolu üzerindeki evler ve mimari bana Romanya’daki Braşov’u hatırlattı. Çeşitli restoranlar ve cafelerle yazın dışarıda oturulup keyif yapılabilacek bir cadde.

IMG-20190609-WA0015-01

Şehrin biraz dışında İşkodra gölüne bakan bir Osmanlı kalesi yer alıyor. İsmi Rozafa kalesi. Bu kaleye manzarası olan göl kenarında çeşitli et ızgara restoranları var. Her restoranın yine dış mekanda geniş çocuk oyun alanı var. Fiyatlar uygun ve yemek kalitesi gayet iyi.

İşkodra şehrinin 5 km kuzeyinde ise meşhur bir köprü yer almakta. Köprünün yapılışı 18. y.y. a kadar uzanıyor. Türkçesi Mes olan köprünün ismi Arnavutça Ura e Mesit. İşkodra’da geniş zaman planlamış olanlar bu köprüyü de listeye ekleyebilir.

20190820_225212
Ura e Mesit (Mes köprüsü)

İşkodra’ya 1 günden fazla zaman ayıranlar Kruja kalesini de görmeye gidebilir. Osmanlılardan izler bulacağınız elde edilmesi zor bir kaleymiş bizim tarihimizde Kruja. Fatih Sultan Mehmet döneminden başlayarak eserlerin de olduğu bir yer burası.

Kruja’da şarap tadımı yapabilirsiniz. Kruja Arnavutluk’un kurucusu İskender Bey’in memleketi.

Birçok Avrupalı turistin İşkodra şehrine gelmesinin en önemli nedeni Theth’den Valbona’ya popüler hiking turuna katılmak.

Trekking ve doğa tutkunuz ağır basıyorsa İşkodra üzerinden yaklaşık 2 saat 15 dakika sonra ulaşılabilecek bir otel tavsiyesi vermek isterim. Burası Arnavutluk’un Tayland’ı olarak geçiyor. Manzara, nehir, konaklama açısından harika bir yer.

Blini Park Guesthouse.

Adres: Shosh, 4001 Mollʼ e Shoshit, Arnavutluk

Bu otelin bulunduğu yere Lumi i Shales deniyor.

Lumi i Shales‘e vardığınızda, berrak mavi suları olan yemyeşil bir vadi göreceksiniz, kesinlikle Arnavutluk’un en güzel plajlarından biri.

Lumi i Shales’e tekne yolculuğu tek yön 6 € ve yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor. Manzara gerçekten eşsiz ve inanılmaz derecede keyifli bir yolculuk

Çok kurak bir yaz zamanında orada olduğumuz için su seviyeleri gerçekten düşüktü, bu da teknenin bizi Lumi i Shales’e kadar götüremeyeceği anlamına geliyordu. Limandan daha önce bırakıldık ve sonra nehirde yaklaşık 45 dakika yürüdük. Nehir yatağı çok kayalık olduğundan su ayakkabısı getirmenizi tavsiye ederim.

20190820_234253

Mrizi i Zanave Agroturizem 2007: Burasi İşkodra şehrini geçtikten yarım saat sonraki müthiş çiftlik. Bu tarz otel restoran konseptler farm stay ya da agriturism olarak geçiyor. Çiflikte üretilen ne varsa sofranıza geliyor. Yemekleri inanılmaz lezzetliydi.

Adres: Fishtë Blinisht, 4505 Lezha.  Konaklama icin linke bakabilirsiniz.

Bir sonraki akşam konaklamak için Shenjin bölgesini tercih ettik. Gittiğimiz dönemde müzik festivali vardı. Bu bölge turizm açısından yeni yeni gelişmekte olan bir bölge. Güney Arnavutluk sahillerine nazaran plaj ve sahilini çok beğenmediğimi söyleyebilirim.

Konaklama için Domus Hotel & Apartments tercih ettik. (Adres: Kune, Shengjin, 4503 Leş, Arnavutluk)

Bundan sonra gezinin “deniz/kumsal/güneş” kısmı başlıyor. Avrupa’daki kıyaslanabilir yerlere nazaran bizce çok daha güzel duraklar içeriyor.

Ben çok kalabalık plajları, taş ya da kaya sahili, sesi gürültüyü istemem, sakinlik, turkuaz su ve ince kum isterim derseniz Arnavutluk’ta tam size göre yerler var. Gece hayatı renkli ve turistik olan plajlar Vlorë, Sarande ve Durrës de iken cennet köşeleri Dhermi, Ksamil adaları ve Himare’de bulabilirsiniz. Hatta bazı koylarda arabanızı park edip yalnız başınıza da yüzebilirsiniz.

Durrës’ten başlayıp Vlora-Himarë üzerinden Saranda ve ardından Ksamil’e kadar uzanan Adriyatik sahil şeridini büyük bir içtenlikle ve hararetle tavsiye ediyorum! Neden mi, haydi o zaman şehir şehir bakalım:

2. Durres (Türkçesi Dıraç) ve çevresi gezilecek yerler

Durres Arnavutluk’un Antalyası. En meşhur otel plaj bölgesi. Sezonda gece hayatı bir hayli renkli.

En güzel otellerinden biri Premium Resort Hotel.

Upuzun sahil boyunca (araç trafiğine kapalı) birçok çocuk oyun parkı var. Yürüyüş yapmak için de çok uygun. 

Durres’i araştırırken okuduğum şu bilgi çok ilginçti. Durres İstanbul arası meşhur yol varmış tarihi çok eskilere uzanan, Egnatya Yolu ya da Via Egnatia MÖ 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş. Hala bu yolun izini süren turistler var. Roma’nın İlirya, Makedonya ve Trakya bölgelerinden geçiyor. Durres’i İstanbul’a bağlamak için planlanan ve hayata geçirilen bu yol üzerindeki amfi tiyatro (Durres şehir merkezinde) da tarihi açıdan görülmeye değer turistik noktalardan biri.

3. Vlora ve çevresi gezilecek yerler

Vlora, Arnavutluk’un yazlık kasabası. Burası ülkenin en çok turist çeken bölgelerinden biri. Yani tatil sezonlarında burası cidden çok kalabalık oluyor. Vlora şehrine gitmek için Tiran’dan kalkan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Fiyatlar ortalama 5 euro’dan başlıyor.

Vlora, aynı zamanda bir aile kenti. Buranın geceleri sessiz ve sakin, sabahları ise neşeli, ebeveyn ve çocuklarla dolu. Diamond Hill konaklamaktan çok memnun kaldığımız otellerden biriydi Arnavutluk’ta. Küçük çocuklu ailelere kesinlikle tavsiye ederim.

(Adres: Rruga nacionale Vlore-Sarande, Uji i Ftohte)

IMG-20190531-WA0006-01

Antik kentlere meraklıysanız Vlore yakinlarında Grek antik kent Fier Apollonia‘yı ziyaret edebilirsiniz. (Koordinatlar : 40°43’22.636″ N 19°28’18.98″ E)

MÖ 600 yılında, denize yakın bir tepede ve o zamanlar Vjosë nehrinin yakınında, Korfu ve Korintli yerleşimciler tarafından kurulmuş.

20190820_225103

4. Himara ve çevresi gezilecek yerler

Sahil kasabası Himara, Arnavutluk rivierasının ziyaret edilecek en iyi yerlerinden biri. Porto Palermo Plajı, Llamani Plajı ve Filikuri Plajı bölgenin en güzel kumsallarından bazılarıyken Drymades Plajı buradaki en canlı noktalardan biri.

Dhermi:

Denize en temiz ve en sakin yerden mi girmek istiyorsunuz? 2000 metrelik dağlarla çevrelenmiş Dhermi bölgesi, Arnavutluk’un en el değmemiş doğasını ve denizini içinde barındıran bir yer. Kalacak yer ve yemek seçenekleri sınır olsa da Dhermi, kampçılar için mükemmel bir rota.

Romanya’daki Karpatlar, Avusturya ve İsviçre’de yüksek dağ geçitlerinde dolaştıktan sonra hem deniz manzaralı hem de bol virajlı dağ geçidi yolculuğundan inanılmaz keyif aldım. Yol biraz bozuk ama inanın değecektir. Llogara Geçidi’nde motorunuzu ya da aracınızı sürerek manzaranın tadına varın. Llogara Arnavut Rivierası (sahil seridi) boyunca Ceraunian Dağları içinde yüksek bir dağ geçidi. Kuzeydeki Dukat Vadisi’ni güneydeki Himarë’ye bağlıyor. Orikum, geçidin kuzey tarafındaki en yakın şehir ve güneyde de Dhërmi köyüdür.

5. Saranda ve çevresi gezilecek yerler

Saranda’ye gelmeden yolun üzerinde uzakta bir kale göreceksiniz. İsmi Ali Paşa kalesi. Çok kısa fotoğraf molası verilecek noktalardan biri. Saranda’da deniz manzaralı, tertemiz modern ve esyaları da yeni apartman Aquamarine Apartments (Adres: Naim Frasheri Street, 9701 Saranda) yine tavsiye edebileceğim konaklama yerlerinden biri. Saranda deniz kenarındaki ucuz restoranlarda muhteşem deniz ürünleri ya da italyan mutfağından lezzetlerin tadılabileceği, sahil boyunca ilerleyen bulvarda keyifle yürüyüş yapılabilecek, bol çocuk parklı şirin bir yer.

Gece 3’e kadar açık olan Jericho Cocktail Bar bulvarın merkezinde, körfezin muhteşem manzarasını görmek için yükseltilmiş bir güverteye sahip güzel bir ahşap binada yer alıyor. 

6. Ksamil ve çevresi gezilecek yerler

Ksamil birbirinden güzel dört adaya sahip olan ve yaz boyunca sahil partilerine denk gelebileceğiniz İyonya Denizi üzerindeki cennet gibi bir yer. Burayı tarif etmek gerekirse Akdeniz’e konumlanmış Bahamalar. Bu dört ada ıssız ve sadece teknelerle ulaşabilirsiniz.
 
Ksamil’den UNESCO korumalı Butrint de gezilebilir, ama kızımın bu fikri çok da beğenmeyeceğini tahmin ederek burayı es geçip dönüş yoluna, yani kuzeye doğru yola çıktık. Biz görmedik ama merak edenler için Butrint Antik Kenti; Antik Yunan döneminde kurulmuş ve Roma İmparatorluğu döneminde genişletilerek, burada büyük bir koloni oluşturulmuş. 3. yüzyılda geçirdiği büyük bir depremden sonra büyük bölümü boşaltılsa da, yaşam uzun süre daha devam etmiş. Ksamil’den otobüsle yaklaşık 20 dakikada ulaşmak mümkün.
 
 
Dönüş yolunda bizim için ilk durak Mavi Göz (Syri i Kalter):
 

Güney Arnavutluk’ta yer alan kuşbakışı bakıldığında göz şeklinde olan bu kaynak, Mavi Göz (Syri i Kalter) isminde ve kesinlikle görülmesi gereken bir doğa harikası.

Yeraltından kabarcıklarla yüzeye ulaşan suyun yarattığı görüntü gerçeküstü yukarıdan bakıldığında mavi rengin tonlarıyla aynı bir insanın gözü gibi. Arnavutluk’un en ilginç doğal harikası. Kaynağı çevreleyen sık ormanlık alan ile berrak turkuaz suyun görüntüsü görenleri hayrete düşürmekte.Filtresiz mavi ve yeşil görmek böyle birsey😉

Dalgıçlar 50 m’den fazlaya dalamadığı için bu kaynağın derinliğine ait bilgi de henüz bulunmamakta. Buranın suyu 12.5 C’den daha fazla olmuyormuş.

7. Ergiri ve çevresi gezilecek yerler

Ergiri, Arnavutluk tarihinde derin iz bırakan Enver Hoca’nın doğduğu yer

En tepedeki kale Ergiri kalesi. (Gjirokastra castle)

Kale yüzyıllar boyunca çeşitli eklemeler ve değişiklikler geçirmiştir: İlk büyük surlar 12. ve 13. yüzyıllarda Epir Despotları altında inşa edilmiştir. 14. yüzyılın sonlarında Osmanlı fethinden sonra en kapsamlı iyileştirmeler 1490 civarında Sultan II. Beyazid tarafından yapılmıştır. 1811’den itibaren Osmanlı valisi Tepelenalı Ali Paşa, doğu tarafındaki saat kulesi de dahil olmak üzere birçok unsur ekledi. Ayrıca, çevredeki dağlardan 10 km’den fazla bir mesafeden kaleye su getirmek için bir su kemeri inşa etti. Ali Paşa zamanından beri kale harap olmuştur. 1930’larda Kral Zog’un isteği üzerine İtalyanlar tarafından hapishane olarak yeniden tasarlandı ve 1960’larda kapatıldı. Aynı zamanda Enver Hoca döneminde burayı siyasi suçlular için hapishane olarak kullanılmış.

Şehrin içinden yürüyerek ulaşılabilen Ergiri kalesinin adresi : Adres: Rruga Evlia Celebi 1.
 
Festival Sahnesi
Fotoğrafta gördüğünüz sahne 1980’lerde inşa edildi ve birkaç yıldır dört yılda bir düzenlenen (en son 2004’te düzenlenen) Arnavut Ulusal Halk Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca sahne belediye tarafından resmi tatillerde müzik ve dans etkinlikleri sunmak için kullanılmaktadır.
 
 

1790 yılından kalma bir konakta konaklamak isteyen var mı? Sizi bilmem ama beni böyle yerler inanilmaz etkiliyor. Tarihte yolculuk yapmak gibi birşey bu…Old Bazaar 1790 butik otel tarzında işletilen çok az odaya sahip ve misafirperverliğiyle de bizden tam not alan bir yer oldu. İçinde hala aktif olan minik bir sarnıç var. Otel şehrin yüksek bir bölümünde yer aldığı için bu sarnıçta yağmur suyunu toplayıp değerlendiriyorlar.

Berat ve Gjirokastra (Türkçe ismiyle Ergiri) Osmanlı izlerini en yoğun yakalayabileceğiniz Unesco korumalı iki minik şehir Arnavutluk’ta…

Gjirokastra’daki en iyi Osmanlı kule evi örneği Zekate evi. 

Ergiri’deki bir diğer otel önerisi : Hotel Muzaka. Daha düşük bütçeli bir konaklama icin DAI Apartments önerebilirim. (Adres: Ura e Lumit Gjirokaster, 6001 Ergiri, Arnavutluk)
Başka bir otel önerisi de Hotel Argjiro
 
Permet:
 
Ergiri’den yaklaşık 1 saat uzaklıktaki (62 km)
 
Arnavutluk’un en doğal güzelliklerinden biri de Permet Termal Havuzları. Kaplıca sularına dalmanın keyfini çıkarın!
 
Përmet’in merkezine sadece 13 km uzaklıktadır. İnsanlar romatizma, cilt ve böbrek rahatsızlıklarından kurtulmak için buraya akın ediyor, ayrıca yüksek oranda kükürt içerir. Buradaki insanların tamamen siyah çamurla kaplı olduğunu fark ederseniz şaşırmayın!
 
Katiu Köprüsü’nün (Yargıç Köprüsü) eteğinde en büyük ve en popüler hamamlardan ikisini bulabilirsiniz.
 
Vjosa Nehri boyunca rafting de diğer meşhur etkinliklerinden biri buranın.
 

8. Berat ve çevresi gezilecek yerler

Evlerin büyük camları nedeniyle “bin pencere şehri” olarak anılan Berat Safranbolu’ya benziyor. İki taraftan yemyeşil dağların arasına sıkışmış gibi duran bu minik şehre girer girmez hemen ısınacaksınız. Unesco korumalı bu şehir Osmanlı İmparatorluğu’nun etkilerini hala taşıyor. Konuştuğunuz Arnavutlarla iki dilde bir sürü ortak kelime yakalamak mümkün.

Nehir kenti ikiye bölmüş durumda. Suyun bir yanında Müslümanların, diğer yanında Hristiyanların evleri var.

Berat şehrini en eski yerleşim yeri olan Old Town bölgesini keşfederek başlayabilirsiniz. Önerim kaleye çıkıp Osim nehrinin ikiye böldüğü şehri kuşbakışı izlemeniz.1000 pencereli şehir diye tabir edilen bu kentin en güzel yanı taş kaldırımları, eski mimarisi ve ilginç kapılarıdır.

Berat küçük bir şehir aslında, özellikle turistlerin uğrak noktası Old Town bölgesidir.

Berat`ta hem konaklamak icin  hem de güzel fotoğraflar yakalamak için  Nonaj House since 1720 tercih edebilirsiniz.

Vila Bejko konaklama için önerebileceğim yerlerden biri.(Adres: Rruga Sotir Kolea Vila Bejko, 5001 Berat, Arnavutluk )

Otantik bir Arnavut restoranı ariyorsanız Mangalem Restaurant Berat’taki en meşhur yerlerden biri.  Adres: Rruga Llambi Goxhomani 16, Mengalem, Berat

20190903_000145

Bir diğeri de özellikle harika bir et deneyimi arayanlar için Desaret Rastaurant Berat yine tavsiye edebileceğim yerlerden biri.

 

9. Tiran ve çevresi gezilecek yerler

Zaman kısıtımız nedeniyle Tiran’da çok kısa mola verdik. Tiran bir başkent olarak çok çekici gelmediğini itiraf etmeliyim. Sanırım Arnavutluk’un doğal güzelliklerinden çok keyif aldığım için Tiran çok sönük kaldı. Ethem Bey Camii (1794-11821 yılları arasında inşa edilen Osmanlı camii) ve İskender Bey Meydanı Tiran’da gezilecek yerler arasında.

Buraya kadar gelmişken akşam yemeğini daha otantik olarak Elbasan şehrinde meşhur Elbasan tava sipariş ederek yiyebilirsiniz. (Burada eski bir kale ve St. Mary Kilisesi görülecekler arasında)

 
 
 
 

Llogara geçidi
Dhermi
Berat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s