Almanya’da gebelik (hamilelik) takibi

Almanya’da gebelik (hamilelik) 

Uluslararası geçen bir hamilelik sürecinin sonunda Almanya’daki gebelik takibi ile ilgili tecrübelerimi paylaşmak istedim.

 • Diğer konularda olduğu gibi Almanya’da hamilelik takibi abartıdan uzak. Bir taraftan bebeğin sağlığı ile ilgili rutin kontroller yapılırken, diğer taraftan yıllardır süregelen ebelik sistemi ile anne adayını fiziksel ve zihinsel doğuma hazırlıyorlar. Ebeler, anne adaylarına çeşitli eğitimler vererek normal doğumla ilgili olumsuz düşünceleri azaltıyor.
 • İnternette normal ve sezaryen doğum oranları ile ilgili arama yaptığımda bir çok ülkede gereksiz sezaryen müdahalesi yapıldığını okudum. Türkiye’deki sezaryen oranının da ülkeler sıralamasında ilk sıralarda olduğunu görmek beni üzdü. (Türkiye’deki gereksiz sezaryen doğum tercihi ile ilgili bir yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz: Sezaryen’de dünya lideriyiz) Doğum yapan arkadaşlarımdan doğum için uygun olan günü ve saati doktoruyla birlikte belirlediklerini dinledim. Bu nedenle tıbbı müdahale gerekmedikçe Almanya’da kontroller sırasında doktorla sezaryen ihtimali üzerine konuşulmadığını ayrıca belirtmek isterim.
 • Her vatandaşın zorunlu sağlık sigortası gebelik takibini (bir-iki test dışında) ve doğum masraflarını (hastane, klinik, doğum evi ya da evde doğum fark etmeksizin) karşılıyor. Devlet hastaneleri özel hastane konforunda olduğu için Almanya’da devlet / özel gibi bir algı yok.

 • Burada yaşayan dolayısıyla zorunlu sağlık sigortasına sahip olanlar için doğum ücretsiz. Bana çok sık gelen sorulan sorulardan biri Türkiye’den buraya sadece doğum için gelenlere Almanya’da doğum maliyetinin ne kadar olacağı idi. Kesin rakamlar olmamakla birlikte Almanya’da doğum yapabilmek için 10-15 bin Euro’yu gözden çıkarmak gerekiyor. (Eğer Almanya’da geçerli bir sigortanız yoksa normal doğum için 4000 Euro -Epidural aneztezi ve sezaryen fiyatları bu fiyatın üstüne tekrar eklemek gerekiyor.-, doğum sonrası oda kalış için 3000 Euro, doğumdan sonra yenidoğanın ilk kontrolleri 1500 Euro civarında. )

 • Çok sorulan sorulardan biri de Almanya’ya yeni taşındım, hamileyim doğum masraflarımı zorunlu sağlıklı sigortam karşılar mı? D tipi oturum vizesi aldıktan sonra, belediyeye kayıt yaptırıp (yani hem eşinizin hem kendinizin Almanya’da ikametgah adresi olması (Anmeldung) gerekir. Sonrasında kendinizin de seçebileceği sağlık sigortasıyla (Krankenkasse) en az 6 ay eşinizin sigortalı olması gerekiyor. Bu durumda siz ev hanımı olup herhangi bir yerde çalışmasanız bile eşinizin üstünden sağlık sigortasına sahip olacağınız için doğum masraflarınızı zorunlu sağlık sigortası karşılayacaktır.
 • Eğer turist olarak gelip sadece bazı kontrolleri Almanya’da yaptırmanız gerekiyorsa (yani oluşacak masrafları kendiniz karşılamak zorundaysanız) ortalama fiyatlar şöyle:
 1.           Vorsorge Untersuchung (doğum öncesi rutin kontroller) : 200 Euro
 2.           CTG: 100 Euro
 3.           U Untersuchung (Çocuklar için belirli dönemlerdeki kontroller: 200 Euro
 4.           Bebek ve çocuklar için aşı ücreti: 70 Euro
 5.           Kan yoluyla enfeksiyon taraması (örneğin Toksoplazma ya da Su çiçeği ):            40 Euro
 6.           1. Trimester taraması (12.- 14. haftalar arası) 200 Euro
 7.           Harmony Test: 350 Euro
 8.           İsteğe bağlı Ultrason fiyatı: 35-50 Euro (Almanya’da sadece 3 Ultrason sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Bunun dışında da anne adayı ücretini ödeyerek maksimum 4 kez olmak üzere keyfi ultrason yaptırabiliyor.)
 • Almanya devleti burada oturma hakkı olmayan yabancılara ABD’nin aksine doğum yoluyla direk vatandaşlık vermiyor.

Almanya’da hamilelik sürecinde en önemli 4 konuyu kendi tecrübemi de katarak  detaylı açıklamak istiyorum:

1. Mutterpass (Annelik pasaportu) nedir?

Kadın doğum uzmanı tarafından onaylanan gebelik için Mutterpass hazırlanması gerekiyor. Bu işlemi kadın doğum doktorunun yardımcıları yapıyor. Defterde anne adayının doktorunun ismi, onu doğuma hazırlayacak ebenin ismi, kan grubu, yapılması zorunlu kan testlerinin sonuçları, hesaplanan doğum tarihi, ultrason ve CTG sonuçları gibi önemli bilgiler ilk sayfada yer alıyor.

Acil bir durumda yani anne adayının bilinci yerinde değilse sağlık görevlisi bu defterdeki bilgileri kullanıp, anne adayına müdahale edebilmesi için Mutterpass hamilelik boyunca anne adayının yanında taşıması zorunlu bir döküman.

İlk kontrolden itibaren hemşireler annenin kilosunu, kandaki demir değerini, tansiyonunu ve idrardaki protein miktarını kontrol ediyor. Bu rutin kontrol her ay yapılıyor. 20. haftadan itibaren annenin sancı durumu (CTG kontrolü), bebeğin kalp atışı ve bebeğin anne karnındaki pozisyonu da kayıt edilen bilgilerden. Değerler normal olduğu sürece doktor ile ayrı bir randevu yapılmıyor. Doktorun sürecin  epey dışında olması beni hem şaşırttı hem de başlarda tedirgin etti.

Bu defterin doğum sırasında da anne adayının yanında olması gerekiyor. Doğum ile ilgili bilgiler de defterde kayıtlı olması gerekiyor. Doğum sonrası Mutterpass annenin diğer gebeliklerinde kullanılmak üzere annede kalıyor.

(Yukarıda bahsedilen rutin kontroller 37. haftaya kadar ayda bir, 37. hafta ile 40. hafta arası iki haftada bir, hesaplanan doğum tarihi geçtiyse iki günde bir oluyor.)

2. Almanya’da doktor kontrolleri  ve testler ne zaman?

Almanya’da normal devam eden gebeliklerde doktor, ultrason ağırlıklı kontroller nedeniyle sadece belirli zamanlarda bu sürece dahil oluyor. Bu kontrollerden sağlık sigortası sadece 3 Ultrason taramasını karşılıyor. Eğer bu kontroller dışında tamamen kendi tercihiniz nedeniyle ultrason yaptırmak istiyorsanız. (2019 itibariyle yaklaşık 30 Euro) cebinizden karşılamak durumundasınız.

12.-14. haftalar:

1. Trimester taraması: İkili tarama (Down sendromu, Trisomi 21 gibi kromozom bozuklukları) Almanya’daki sağlık sigortaları 35 yaşın altındaki hamilelere bu testin ücretini ödemiyor. Bu test isteye bağlı olup %100 anne adayı tarafından karşılanıyor. (Doktorun yönlendirdiği durumlarda az miktarını sağlık sigortası da karşılıyor.) 2019 itibariyle ikili test yaptırmak isteyen anne adayları yaklaşık 200 Euro ödemek zorunda.

Bu testten daha iyi sonuç veren bir diğer test ise harmony test. Almanya’da son iki üç yıldır adı duyulan ve ikili testten daha güvenilir olması nedeniyle doktorların önerdiği test. Harmony test 14. haftadan sonra da yaptırılabilir. Harmony testi yaptırmak isteyen anne adayı ikili testi yaptırmak zorunda değil. ( Süreç olarak benzer işlese de kan sayımında daha detaylı inceleniyor.) Harmony test 2019 yılı itibariyle yaklaşık 350 Euro.

İlk trimesterde isteğe bağlı olarak bazı enfeksiyon taramaları yaptırılabiliyor Almanya’da bu tamamen kişinin inisiyatifinde. Doktorlar zorunlu tutmuyor ya da yaptırsan iyi olur gibi bir zorlama yok. Toxoplazma, Zytomegalie, Parvovirüs ve Windpocken (su çiçeği) 2019 yılı fiyatı her biri için yaklaşık 20 Euro ödeniyor.

20.- 22. haftalar:

Organ taraması adı verilen özel ultrason kadın doğum uzmanı tarafından yapılıyor. Ücretsiz.

24. -28. haftalar:

Şeker yükleme testi (50 gr şeker). Türkiye’de bu konuda birçok farklı görüş olsa da; Almanya’da anne adayı bu testi yaptırmak zorunda. Ücretsiz

25.- 28. haftalar:

Eğer anne adayının kanı RH negatif ise bebeğin kan grubu tespit ediliyor. Bebeğin kan grubu RH pozitif olması durumunda kan uyuşmazlığını önlemek için anne adayına aşı yapılıyor.

35.-37. haftalar:

Normal doğum bekleyen anne adayları için isteğe bağlı Streptokok bakterisi taraması yapılıyor. (Anne adayında bu bakteri saptanırsa, doğum kanalına antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Çünkü bebek, doğum kanalında bu bakteriyi solunum yolları üzerinden (yani ağız ya da burnundan alırsa) bu bakteri bebekte bir çeşit Menenjit hastalığına sebep olabilir.) 2019 itibariyle bu tarama yaklaşık 40 Euro.

Türkiye’den farklı olan uygulamadan ilki:

 • Almanya’da, ultrason her muayenede yapılması gereken bir uygulama değil. Sadece üç ultrason muayenesi sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Bunlar 8.- 11. hafta, 18.-21. hafta ve 28.-31. hafta. Anne adayı daha sık ultrason taraması isterse kendi ödemek durumunda. (Fikir vermek açısından yazmak istiyorum : Meraklı anne babalar, hamileliğin son aylarında yapılması tercih edilen bebeğin renkli ultrason görüntüsü için yaklaşık 50 Euro ödemeleri gerekiyor 🙂
 • İkincisi ise doktorun cep telefonu numarası anne adaylarında bulunmuyor. Doktorun çalışma saatleri dışındaki bir zaman diliminde acil bir durum olduğunda anne adayı Mutterpass yani bahsettiğim defter ile birlikte hastaneye ya da kliniğe gitmesi gerekiyor.

3. Almanya’da ebe (Hebamme) neler yapar?

Romanya’dan Almanya’ya taşınmadan önceki son ayımda Almanya’da işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalışırken yakın zamanda orada doğum yapan iş arkadaşım imdadıma yetişti ve bana çok işime yarayan bir tavsiyede bulundu: “Her ebe belirli sayıda anne adayıyla çalışmayı kabul ettiği için doğumdan çok önce ebe tercihimi yapman gerekiyor çünkü Almanya’da anne adayını doğuma hazırlayacak en önemli kişi sanılanın aksine ebedir.” Konuşma sırasında bu cümleyi çok ilginç bulduğumu itiraf etmeliyim. Çok da sorgulamadan dediği gibi daha Almanya’ya taşınmadan yani oturacağımız yer belli bile değilken iş yerine yakın tüm ebe kliniklerini internet üzerinden bularak telefon numaralarına ulaştım ve bir sürü telefon görüşmesinden sonra beni doğuma hazırlayacak ebe Marianne’den olumlu cevap aldım.  Yüz yüze ilk görüşmemiz için de bir ay sonrasına randevu ayarladım.

Kısa bilgi: 4-5 ebe bir araya gelerek açtıkları kendi kliniklerinde (Hebammenpraxis) çalışıyor. Çok sık olmasa da tek başına çalışan ebeler de mevcut.

Derin anlamlar yüklediğim “doğum” konusuna yardımcı olacak ebenin soğuk, anlayışsız hatta yabancıları sevmeyen biri olabilme ihtimalini düşündükçe bu ilk görüşme için biraz kaygılıydım. Fakat Marianne öyle sıcak, öyle içten bir insandı ki onunla görüşmemizdeki ilk dakikada tüm kaygılarım uçup gitti.

Biraz kendisinden bahsettikten sonra hamilelik, doğum ve bebek bakımı için uyguladığı programı 1 saate yakın inanılmaz bir heyecanla anlattı. (Marianne orta yaş üstü olmasına rağmen bence hala mesleğine yeni başlamış biri gibi heyecan duyuyor.) Duruma göre ayda bir tekrar yüz yüze görüşebileceğimizi söyledi. Bu arada her hangi bir sorunum olduğunda aramam için cep telefonu numarasını verdi.

İlk görüşmeden bir ay sonra 12 anne adayı ile birlikte 6 haftalık doğuma hazırlık kursuna (Kursa katılım 20. haftadan itibaren) başladım. Her hafta sırasıyla klinikteki bir ebe doğumla ilgili teori eğitimi verdi. Hormonlar ve vücuda etkileri, doğum sırasında vücudumuz, doğum pozisyonları , sancılarla baş etmek, doğum sonrası bebekle ten tene temas, emzirmenin yararları gibi konularda bilgi sahibi olduk. Uygulama bölümünde ise doğum sırasında uygulanan nefes egzersizleri ve hamileler için yoga/jimnastik hareketleri vardı. Ayrıca her kursun sonunda evde rahatlatıcı müzik eşliğinde eşimizin bize uygulayabileceği (Sırt ve bacak ağırlıklı) masaj teknikleri öğretildi. Kursun son haftasında ise doğum sırasında anne adayına en iyi şekilde yardımcı olabilmesi için baba adayları da eğitimden geçti.

Marianne ile daha sonraki görüşmemde beslenmem ve yapabileceğim sporlar üzerine konuştuk.

34. haftadaki görüşmemde “acaba bebeğim ters döndü mü, bundan sonra ters duracak mı, sağda mı duruyor solda mı” gibi çılgın sorularıma cevaben yaptığı -ultrason keşfedilmeden önceki yöntem- göbeğin üzerinden elle muayene ile kendimi annemin zamanında hissetmeme vesile oldu 🙂

Ebelerin büyük bir kısmı “Homeopati” eğitimi (Bir Alman bilim adamının bulmuş olduğu tedavi yöntemi) aldıklarından doğum için yararlı olabilecek önerilerde de bulunuyor. Doğumdan önceki son görüşmemde -34. haftadan itibaren- kullanabileceğim bitki çayı (ahududu yaprağı çayı) ve kompresi önerdi. Eczaneden temin ettiğim ve rahim kaslarında açılmayı kolaylaştıran bu çayın normal doğum için pozitif etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Bazı ebeler son haftalarda akapunktur ve perine masajı gibi konularda da anne adaylarına yardımcı oluyorlar.

Almanya’daki ebelik hizmeti kapsamında taze anneye evde yardımcı olmak da var. Ebeler, doğumdan 3 hafta öncesinden başlayarak, doğumdan sonraki 8 haftaya kadar bebek bakımı (ilk banyosu), emzirme ve annenin doğum sonrası iyileşme süreciyle ilgili her konuda destek sağlıyorlar.

Ebeler, annenin doğum nedeniyle zayıflayan karın ve rahim kaslarını doğum öncesi haline dönmesine yardımcı olabilmek için doğumdan yaklaşık 6-8 hafta sonra grupça yapılan 8 haftalık bir egzersiz programı uyguluyorlar. (Marianne’nin doğuma hazırlık kursunda verdiği bilgiye göre normal doğum sonrası rahim kaslarını doğru egzersizlerle çalıştırmak daha sonra oluşabilecek sağlık problemlerini (rahim sarkması, idrar tutamama gibi) önlemek adına çok önemli. Bu nedenle bu kurs, tüm ülke çapında sağlık sigortası tarafından desteklenen (ödenen) önleyici sağlık programı kapsamında.

Marianne kızımın 6. ayına kadar bebek bakımıyla ilgili sorularıma telefonla da yardımcı olurken, ek gıda ile ilgili tecrübe ve önerilerini zaman zaman benimle paylaştı.

Türkiye’den, tecrübeli aile büyüklerinden ya da deneyimli annelerden uzak kaldığım bu dönemde Marianne ile bir çok konuyu sıkıntısız atlattığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Bu nedenle yalnız ve ilk çocuğuna doğum yapmış olan anneler için Almanya’daki bu hizmet paha biçilmez.

Ek bilgi: Almanya’daki ebe desteği kapsamındaki tüm hizmetler de zorunlu sağlık sigortası tarafından karşılanıyor yani ücretsiz!

4. Almanya’da hastane seçimi nasıl oluyor?

Ebe Marianne’nin eve gönderdiği kurs programında onun çalıştığı klinikteki hamile anneler için bilgilendirme akşamı (Info Abend) adı verilen hastane tanıtım günü de vardı. Henüz hastane tercihimizi yapmadığımız için uygulama ilginç geldi ve gitmeye karar verdik.

Otuzdan fazla karnını okşayan hamile kadın ve baba adayı küçük bir odada, önlerindeki çeşitli broşürlere bakarken, birbirleriyle herhangi bir muhabbetin olmadığı Almanya’ya özgü tipik bir bekleme sonrası hastane yönetimi içeri girdi. Baş hekim klinikle ilgili teknik bilgi verdi ve hizmetlerinden bahsetti. Sonra sırasıyla kadın doğum doktoru, ebe ve yenidoğan hemşiresi konuştu. Sunum bitiminde sancı odası, rahatlama havuzu, bebek bakımı odaları ve doğumhaneyi gezdik. İlk defa gördüğüm böyle bir ortam, canlı renkleri ve anne odaklı düzenlemeleriyle itiraf etmek gerekirse burada doğum yapma fikrine çoktan alıştırmıştı.

Son olarak gece sancı başladıktan sonra kliniğe gelmemiz durumunda hangi kapıdan giriş yapmamız gerektiğini göstererek, park yerleriyle ilgili bilgi verdiler.

Doğumdan en az 8 hafta öncesinden itibaren çevredeki hastane/klinik/doğum evinden birini seçerek kaydımı yaptırmam gerekiyordu. Tanıtım akşamında klinikte gerçekleşen yıllık doğum rakamları seçim aşamasında benim için önemli bir kriter oldu. (Bahsettiğim klinikte yılda yaklaşık 200- 300 doğum olduğunu söylediler. Yani günde bir doğum demekti. Bu bana hastane personelinin ulaşabilirliği ve yeterliliği açısından güven vermişti.) Seçimimi klinik yönünde kullandım.

Almanya’da doğum ve gebelik takibiyle ilgili bana gelen soruları bu başlık altında topluca cevaplamak istiyorum:

1) Almanya’ya yeni taşındım ve ilk etapta çalışmayı düşünmüyorum. O nedenle eşime yapılan zorunlu sigorta benim doğum masraflarımı karşılayacak mıdır?

Eğer çalışmıyorsanız eşinize ait olan zorunlu sağlık sigortası sizin doğum masraflarınızı karşılayacaktır. Yalnız doğumdan önce 6 ay Almanya’da ikamet etme ve çalışma şartı aranıyor.
2- Doktor ve ebe seçimini nasıl yaptınız? Tavsiye üzerine mi, yoksa bir web sitesinden mi yardım aldınız?

Internet üzerinden oturduğumuz civardaki ebeleri telefonla arayarak müsait olup olmadıklarını sordum. Bazılarından hayır çok doluyum yeni bir anne adayı ile çalışmam mümkün değil cevabı duydum fakat pes etmedim😊 Tavsiyem 13. Hafta sonrası internet ya da tanıdıklar vasıtasıyla ebe seçimini yapmanız.

Doktor seçiminde ise birlikte çalıştığınız ebe de sizi yönlendirebilir. Tanıdıklar vasıtasıyla da bulabilirsiniz. Ben jameda adlı siteye oturduğumuz yerin posta kutusunu girerek kadın doğum doktoru (frauenarzt) listesine ulaştım. Bu sitede Almanca biliyorsanız diğer hastalar tarafından yazılmış yorumlar ve değerlendirme notları var. (Türkiye’dekinin aksine 1 en iyi not burada ☺) bu sitedeki telefon numaralarını arayarak doktorun İngilizce ya da Türkçe bilip bilmeme durumunu öğrenip randevu alabilirsiniz.
3- Benim Almancam hiç yok diyorsanız, sadece İngilizce konuşuyorsanız, Almanca mı iletişim kurdunuz, yoksa İngilizce ya da Türkçe bilen doktor/ebe mi buldunuz şeklinde gelen sorulara cevap olarak: 

Ben ileri düzeyde Almanca bildiğim için dil konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamıştım. Internet üzerinden Türkçe/Ingilizce bilen ebe (Türkisch / Englisch gesprochene Hebamme) olarak ararsanız sanırım doğru kişiye daha kolay ulaşırsınız.

Almanya’da doğum ve annelik ile ilgili diğer yazılarım:

Almanya’da hamile kadının hakları üzere bilgi almak için Almanya’da doğum öncesi ve sonrası sosyal haklar adlı yazımı, Almanya’daki doğum ile ilgili kendi tecrübelerimi  Almanya’da bir doğum hikayesi adlı yazımı, doğum sonrası yeni anneler için bebekle katılabileceği aktiviteler ve diğer konular için Almanya’da anne bebek kursları adlı yazımı, Almanya’da hamile kadınlara yönelik çeşitli kurslar veriliyor bu kurslardan benim katıldığım ile ilgili bilgileri Almanya’da yenidoğan bakımı kursu  adlı yazımdan okuyabilirsiniz.

*Yeni yazılarımı takip etmek için facebook ya da instagram sayfama linkten ulaşabilirsiniz.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s